200 Banc! VII Hefte 14. Oktober 1905 Januar 1906. Gotha, Friedrich Andreas Perthes. Belangrijk voor de kennis van het vroegere postwezen is het opstel van Joseph Rübsanr over postavisi en postconti uit de jaren 1599 tot 1624 op blz. 8 vlg. Een aviso was de geleidbrief, dien de postillon van de ordinarispost (met vaste dagen van aankomst en vertrek) meekreeg van de postkantoren als bewijs van de meegegeven stukken. Deze avisi nu bevatten niet zelden interessante en vertrouwelijke mededeelingen van de postmeesters. Vooral die van het keizerlijk Postkantoor te Venetië van 1599 tot 1609 en van het keizerlijk Postkantoor te Frankfurt am Main van 1624 zijn voor de ontwikkeling van het moderne postverkeer van veel waarde. Ook de rekeningen, de conti, b.v. die van het eerste kwartaal van 1619 van het postkantoor te Venetië met dat te Brussel over het briefport, bevatten vele interessante gegevens. Van beide, avisi en conti, geeft de schrijver eenige merkwaardige voorbeelden. Op blz. 61 vlg. wordt de vraag besproken, welke oorkondenboeken de voorkeur verdienen, die welke uitgegeven zijn voor een bepaalde streek (regionale of territoriale) of wel die welke ons het geschiedmateriaal ver schaffen van een bepaald instituut, een klooster, een stadsbestuur enz. (institutioneele). Lamprecht, die reeds in 1895 deze vraag aan de orde gesteld had, verklaarde zich in 1902 beslist voor de laatste. De beantwoorders van zijn vraag van 1895 evenwel, Dobenecker te Jena en Pirenne te Gent, verschilden onderling van gevoelen. De eerste gaf de voorkeur aan regionale oorkondenboeken, de laatste daarentegen ging geheel met Lamprecht mee. Ook de schrijver van dit opstel, Her mann Forst te Ztirich, is dit gevoelen toegedaan en zet dit uitvoerig uiteen. Uit de Neurenberger briefboeken wordt het een en ander meegedeeld, dat geput is uit de nagelaten papieren van den in 1902 gestorven geschied- vorscher Alfred Köberlin. Deze registers beginnen reeds met 1404 en bevatten de concepten van alle door den Raad verzonden brieven, waaruit dikwijls de inhoud van de ingekomen stukken, die in originali slechts in kleinen getale bewaard zijn, kan worden opgemaakt. Ze berusten wonderlijk genoegniet in het Stadsarchief, maar in het Kreisarchief te Neurenberg. Op blz. 100 vlg. wordt verslag gedaan van den zesden „Denk mal pf lege tag", die voor een groot gedeelte gewijd was aan de bespreking van het vraagstuk van 't behoud van het Heidelberger slot. De „Mitteilungen" geven een uitvoerig overzicht van het werk van ArminTille: Wirtschaftsarchive en een heuglijk bericht voor genea logen, een waardeerende bespreking namelijk van de oprichting der Zentralstelle f r deutsche Personen- und Familienge- schichte te Leipzig, Neumarkt 29; verder een verslag van den vijfden Duitschen archiefdag en van de werkzaamheid der Thüringsche Historische 201 commissie. Uit het laatste stippen wij aan, dat de stadsarchieven te Hild- burghausen en Eisfeld en het vestingarchief van Heldburg geinventariseerd zijn, benevens het regeeringsarchief te Gera, terwijl het consistoriaal archief thans aan de beurt is. De inventarisator van het Ochsenfurter stadsarchief geeft een overzicht van dat archief, terwijl de archivaris van Halberstadt, Arndt, uitvoerig de lotgevallen van het stedelijk archief aldaar beschrijft en vooral opmerkzaam maakt op de groote verliezen, die het in den loop der tijden geleden heeft. Op blz. 110 vlg. wordt het nieuwe werk aangekondigd van den archivaris Waschke: Regesten der Urkunden des Herzog- lichen Haus- und Staatsarchivs zu Zerbst aus den Jahren 140 1 1 500. Rivista delle Biblioteche e degli Archivi, diretta dal Dottor Guido Biagi. Anno XVI, Numero 6—9. Giugno—Settembre 1905. FirenzeRoma. Op blz. 106 vlg. wordt uit de Gazzetta di Venezia overgedrukt de zeer waardeerende aankondiging van het boek: La storia di Venezia nella vita privata, dat na zijn verschijning, een kwart eeuw geleden, thans een nieuwe uitgave beleeft. Schrijver is de president van de Societa Bibliografica Italiana, Pompeo Molmenti. Uitvoerige mededeelingen worden gedaan over de verhuizing van de beroemde bibliotheek de Mar- ciana te Venetië naar het „Palazzo della Zecca", over de kosten van het transport, over het transport zelf en vooral over de nieuwe indeeling. In de „Notizie" wordt een boekje over ex-libris besproken van een Amerikaansche dame, Zella Allen Dixson te Chicago, en heel kort melding gemaakt van het Luiksche congres voor reproductie van handschriften. Rotterdam, Februari 1906. E. WIERSUM. BERICHTEN. Overleden Mr. J. W. Mulder, oud-archivaris der gemeente Zwolle J. van Lokhorst, rijksbouwkundige van de gebouwen van onderwijs enz., den bouwmeester van het Algemeen rijksarchief. Bij beschikking van den Minister van binnenlandsche zaken is met ingang van 1 Januari 1906 benoemd tot machinist bij het Algemeen rijksarchief te 's-Gravenhage W. Bron aldaar, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam.

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 29