144 zoeken in samenwerking met eene voor gelijk doel in België opgerichte commissie. De commissie zal tevens hare aandacht hebben te wijden aan een meer eenvoudig stelsel van registratuur voor de kleinere gemeenten. De bouw van een nieuw gemeentehuis te Middelstum heeft ook gunstige gevolgen gehad voor het gemeentearchief. In zijne openingsrede zeide de burgemeester o.a. het volgende „Heeft alzoo het uitwendige, het materieele gedeelte verbetering ondergaan, ook het administratieve gedeelte is niet achterwege gebleven. Een deel van het archief, dat, behalve de doopboeken, ongeveer vanaf 1808 aanwezig is, was door gebrek aan ruimte op een' zolder en in kasten als het ware weggestopt, zoodat het moeielijk was een oud stuk voor den dag te halen. Nu door het bouwen van het nieuwe gemeente huis en inzonderheid door het maken van eene groote brandkluis de gelegenheid tot bergen en de veiligheid tegen brandgevaar verbeterd is, mocht ook het beter ordenen van het archief niet achterwege blijven. Uren, dagen, ja maanden zijn de ambtenaar ter secretarie en zijn assistent tusschen de bureau-uren en tot 's avonds laat bezig geweest de verschillende stukken te ordenen, in pakken te maken, van etiquetten te voorzien en systematisch in de kluis en in de kasten te plaatsen, waardoor die stukken, met behulp van den op te maken uitvoerigen inventaris, gemakkelijk kunnen worden geraadpleegd. Te beweren, dat de inrichting andere gemeenten tot voorbeeld kan dienen, zoude al te verwaand zijn, maar dit is zeker, dat die heeren eere van hun werk hebben." 1905/1906, No. 3 Orgaan van de VEREENIGING VAN ARCHIVARISSEN in Nederland. De samenstelling van indices op de oude kerkelijke registers. Dat het Utrechtsch stedelijk archief, door de vrijzinnige bepaling van het gemeentebestuur, een waar dorado mag genoemd worden voor den onderzoeker van familie-geschiedenis, zal door niemand ontkend worden, die ooit van die verzameling gebruik maakte. Anders dan in sommige steden, waar men het onderzoek in de oude kerkelijke registers aan banden in dit geval aan gouden ketenen legt, handelt men te Utrechtreeds sedert jaren staat het onderzoek in de oude kerkelijke registers voor ieder vrij open. Doch er is zelfs meer. Ook de indices op deze verzameling van 183 deelen, wier vervaardiging, in 1845 begonnen, sedert met kracht is voortgezet en voltooid, staan geheel kosteloos ten dienste van eiken onderzoeker. En voortdurend wordt bij elke nieuwe aanwinst, voor deze verzameling nog verkregen, aanstonds een index op het nieuw aangewonnen deel vervaardigd, overtuigd als men is, dat zonder index deze registers slechts voor een gering deel de behoeften kunnen bevredigen en aan hun eigenlijk doel beantwoorden. Toch is ook hier een bezwaareen ernstig bezwaar, dat niet zoo dadelijk wordt opgemerkt door hen, die nu en dan van de indices gebruik maken, maar dat desniettemin bestaat en voor de ambtenaren van het archief, die bijna dagelijks ze ter hand nemen, en dus van hunne samenstelling eene meer speciale studie kunnen maken, in steeds grootere mate aan het licht komt. De indices, aan welker bewerking men ruim eene halve eeuw Goedgekeurd bij Kon. besl. van 29 Sept. 1891. Bijdragen voor dit tijdschrift te zenden aan Mr. R. FRUIN te Middelburg.

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 1