108 „Het Bestuur der Vereeniging van Archivarissen in Nederland neemt derhalve de vrijheid Uwe Excellentie in overweging te geven, eene lijst van de jaarlijks te vernietigen stukken met eene circulaire aan de gemeente besturen te doen verzenden, en het veroorlooft zich tevens, Uwe Excellentie het concept van eene dergelijke lijst aan te bieden. Bij het samenstellen van deze lijst heeft het Bestuur de voorlichting en medewerking genoten van de secretarissen van drie der grootste gemeenten in Nederland, als mede van de besturen der Nederlandsche Vereeniging voor Gemeente belangen en van den Nederlandschen Bond van Gemeenteambtenaren. „Tot toelichting der conceptlijst meent het Bestuur te moeten wijzen op de navolgende daarvoor aangenomen grondslagen 1°. dat bij deze lijst enkel is gedacht aan het nieuw-archief (d. i. het archief na 1815) der gemeenten, omdat het Bestuur van oordeel is, dat de oude archieven der gemeenten, in 't algemeen gesproken, geene stukken bevatten, welker vernietiging gewenscht is 2°. dat in deze lijst niet zijn opgenomen die stukken, welker ver nietiging bij een Wet of Koninklijk Bestuit reeds is voorgeschreven. Het Bestuur is van oordeel, dat in de aan de gemeentebesturen te zenden lijst voornoemde stukken niet mogen ontbrekenmaar het meent geene voor stellen dienaangaande te mogen doen, daar eene veel juistere en vollediger opgave stellig aan Uwer Excellenties departement zal kunnen worden samengesteld 3°. dat deze lijst een algemeene leiddraad is en derhalve daarop alleen stukken zijn gebracht, welke in elke gemeente als uitvloeisel der uitvoering van Rijkswetten voorkomen. „Ten slotte neemt het Bestuur de vrijheid Uwe Excellentie in overweging te geven, om bij eventueele toezending eener lijst aan de gemeentebesturen van voor vernietiging vatbare stukken daarbij de aandacht te vestigen op de navolgende punten a. Het verdient aanbeveling de stukken, welke na een of meer jaren vernietigd zullen mogen worden, reeds terstond bij hun ontvangst in het archief van het merk VVV (liefst onder bijvoeging van het jaar van ver nietiging) te voorzien b. Het verdient aanbeveling de sub a genoemde stukken niet in deelen in te binden, doch in doozen of schuifportefeuilles te bewaren; c. Het is gewenscht, van sommige op de lijst voorkomende stukken (bijv. van die sub no. 55 vermeld) eenigszins uitvoeriger omschrijvingen in de notulen van Burgemeester en Wethouders te geven, dan thans door gaans het geval is; d. Het verdient aanbeveling te bepalen, dat de vernietiging der daarvoor aangewezen stukken plaats zal hebben, niet nu en dan in den loop van het jaar, doch op een vast tijdstip, bijv. in de maand Januari van 109 het jaar volgende op dat, waarin de termijnen zullen zijn afgeloopen e. Wenscht eenig gemeentebestuur stukken op te ruimen, die niet op deze lijst voorkomen, in het bizonder stukken, die alleen in de betrokken gemeenten voorkomen, dan is het gewenscht voor die opruiming de mach tiging van Gedeputeerde Staten verplichtend te stellen Ten einde den gemeentebesturen de gelegenheid te geven om aan het gebrek aan bergruimte nog meer te gemoet te komen, is het ge wenscht te bepalen, dat zij de stukken betreffende geëindigde administratieve werkzaamheden (zooals bijv. over eenige jaren het geval zal zijn bij de schutterij), die niet vernietigd mogen worden, kunnen opzenden naar eene centrale bewaarplaats, bijv. naar het archiefdepot der provinciale griffie." Met dit schrijven werd verzonden de volgende LIJST van voor vernietiging vatbare stukken, behoorende tot de gemeentearchieven, met opgaaf van de termijnen, tot welke zij nog bewaard moeten worden. Omschrijving der stukken. Tijdstip, waarop de vernie tiging geoorloofd is. Bevolking. 1. Getuigschriften van verandering van wer kelijke woonplaats (art. 14 Kon. Besl. 27 Juli 1887, S. 140). 2. Duplicaten van idem (idem art. 15). 3. Schriftelijke verklaring van schrapping in een bevolkingsregister (idem art. 16). 4. Berichten van vestiging (idem art. 17). 5. Aanvragen om getuigschriften of verkla ringen van woonplaatsverandering (art. 5 Kon. Besl. 27 Juli 1887, S. 141). Kiesrecht. 6. Jaarlijksche opgaven door de ontvangers der directe belastingen aan de burge meesters van gegevens voor de kiezers lijst (art. 10 Kieswet). 7. Idem door de Directie van het Groot- Als de bevolkingsregisters in overeenstemming zijn ge bracht met de uitkomsten van 1 de nieuwe volkstelling vol gens art. 6 van het Kon. Besl. van 27 Juli 1887, S. 140. Na vervanging der kiezers lijst, waarvoor zij gediend hebben. Uitgezonderd wor- boek der Ned. Werkelijke Schuld van den de bescheiden, welke be-

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 18