102 Goes. „De archieven, oudheden, boek- en kaartwerken bevinden zich in goeden staat." Opgaven der aanwinsten voor de oudheidkamer en de bibliotheek. (Verslag van den archivaris der gemeente Goes over het jaar 1904, bijlage I tot Verslag Goes.) 's Hertogen bosch. Het gemeenteverslag over 1904 zwijgt wederom over het archief. Kampen. Archief. Voortgegaan werd met de inventarisatie van het oud-archief, „waarbij eene menigte stukken werden geschift en in portefeuilles naar den aard der onderwerpen bijeengebracht, welke alle voor eene afzonderlijke registratie niet vatbaar zijn, doch waarover men bij deze ordening een voldoend overzicht bekomt". Veel tijd kostten nadere onderzoekingen voor den minister van Binnenlandsche Zaken „aangaande de kwestie van het weiderecht". Onder den titel „Een Kamper handelshuis te Lissabon, 15721594" werd uitgegeven eene belangrijke verzameling handelsbrieven, rekeningen e. a. bescheiden. Opgaven der aanwinsten. In 't achterste archiefvertrek worden nog een paar kasten gewenscht. (Verslag van den archivaris aan B. en W. in Verslag Kampen, bladz. 17—20.) Rotterdam. I. Verslag over den toestand van het archief in 1904. Het archiefgebouw blijft goed voldoen, 't Platte dak, waar aan eene nieuwe constructie was toegepast, beantwoordde echter niet aan de verwachting; lekkages ontstonden, de waterschade bleef gelukkig tot een minimum beperkt. 9 April 1904 overleed de archivaris J. H. W. Unger, aan wien een woord van waardeering wordt gewijd; 15 Augustus aanvaardde Dr. E. Wiersum zijne betrekking. De tijdelijke adjunct-archivaris mej. Dr. H. C. H. Moquette werd als vast aangesteld. Een ambtenaar werd aangewezen als onder den archivaris belast met 't dagelijksch beheer van 't museum. Een volontair werd toegelaten op de instructie voor de ambtenaren. Gereed kwamen de herziening van den inventaris van 't polderarchief van Katendrecht, de inventari- seering van de archieven van Delfshaven (oud en nieuw archief), 't ambacht Schoonderlo, 't Heilige-Geesthuis en de steenhouwers- en tegelbakkersfirma Van Traa, de excerpeering der decreetboeken, en de catalogus van 't museum van oudheden. Aangevangen werd de beschrijving van 't Weeskamerarchief. Voortgezet werd de bewerking der gifteboeken en de catalogiseering der bibliotheek. Mr. S. Gratama, 103 rechter te Rotterdam, later lid van den Hoogen Raad, heeft de vol tooiing van 't 4de deel der Bronnen voor de geschiedenis van Rotterdam op zich genomen. Veel gebruik werd van 't archief gemaakt. De belangrijkste aanwinst is 't bovengenoemd archief der firma van Traa. Bijlagen I. Lijst van geschenken voor het archief; II. Het archief der firma Van Traa, steenhouwerij en tegelbakkerij te Rotterdam (met eene inleiding, verhalende de geschiedenis der firma sedert 1765). 11. Verslag over den toestand der bibliotheek in 1904. In den toestand der bibliotheek kwam geene verandering; 'taantal bezoekers blijft toenemen. Aankoopen werden zoo goed als niet gedaan; ge schenken werden in ruime mate ontvangen. Bijlagen: I. Lijst van geschenken voor de bibliotheek. II. Staat der uitgeleende boeken over 1904. III. Weekstaat van het bezoek over 1904. IV. Maand staat van het bezoek over 1904. V. Statistiek der bezoekers over 1904. (Jaarverslag van de Commissie voor het archief der gemeente Rotterdam over het jaar 1904, bijlage B tot Verslag Rotterdam (ook afzonderlijk).) Schiedam. „De toestand der archiefstukken is niet veranderd. De nieuwere archiefstukken liggen nog steeds ongesorteerd in de benedenzaal." 't Depót van 't oud archief is te klein om ook 't nieuw archief en 't oude rechterlijke op te nemen. De rechtsbronnen der stad Schiedam werden afgedrukt. Weinig inlichtingen werden gevraagd behalve (natuurlijk) genealogische. Opgave der aanwinsten. (Verslag omtrent den toestand van het archief over 1904, bijlage L tot Verslag Schiedam.) JOOSTING. De archieven der Nederiandsche Hervormde kerk in 1905. De Synode der Hervormde kerk heeft het zich in het afgeloopen jaar niet druk gemaakt met de kerkelijke archieven en den bestaanden voorloopigen toestand bestendigd. Gelijk de lezers zich zullen herinneren, werd de Synodale Commissie in 1903 door de Synode uitgenoodigd voor één jaar een deskundige te benoemen, wien de opdracht zou worden gegeven „het archief te onderzoeken en ordenen in die gemeenten, welke de Synodale Commissie hem zal aanwijzen" (Archievenblad XII, blz. 94, 95). Deze opdracht werd in 1904 voor één jaar verlengd, en ook thans is in de vergadering van 2 Augustus 1905 een diergelijk besluit genomen. De Synodale Commissie heeft als gevolg dier opdracht telken jare den heer dr. G. A. Hulsebos met die taak belast, die door hem op belangelooze wijze wordt waargenomen. Het verslag van de werkzaamheden,

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 15