86 een kerkboek, dat versegeld is. Van de Nederduitsche gemeente te Dendermonde in Januari 1782: vijf stuks kerkboeken, zijnde doop-, trouw-, begraaf- en andere boeken een pacquet met losse brieven en gedrukte stukken. Uit de kist van Iperen in Februari: een boek of registor van namen van personen, die te Charleroy getrouwd zijn sederd 17141719; een kerkeboek van Ostende en Luxemburg, 17061715. een boek van ontvang en uitgaaf van de kerk op het fort de Knokke, 1729—1781; een boek van ontvang en uitgaaf van armepenningen te Iperen, 1712—1768; als voren, 17681781; een consistoriaal- en diaconyeboek in één bandzijnde tevens een register van getrouwdegedoopte en gestorven te Iperen diverse gedrukte stukken betreffende de synode en eenige gedrukte kerkelijke papieren in één bundel; registre de la diaconie de 1' Eglise frangaise d' Ipres des mises et receptes, 3 Décembre 17131717, 17171730, en 1731 1760; livre de résolutions du consistoire, 17131756 met eenige bijlagen; eenige geschreven kerkelijke papieren in een bundel; een boek van ontvang en uitgaaf; een boek, geïntituleertlivres des lettres écrites et regus commencé en 1735; register van getrouwde en gedoopte te Rijssel, 17081715; een dito de 1'Eglise frangaise d'Acre, 12 Juli 1711Maart 1735; twee doop- en trouwboeken, de eene van 17131759 en de andere van 17253 November 1781; een boek, geïntituleert: livre pour 1'Eglise frangaise de Furnes; en nog een pakje losse papieren. Van de Nederlandsche gemeente te Namen op 8 Mei: 17 kerkboeken, bestaande in protocollen, doop- en trouwregisters en diaconieboeken 2 pacquetten met doop- en huwelijksceelen. Van de Waalsche gemeente te Namen op 17 April: 12 stuks kerkeboeken, bestaande in protocollen en registers van ge doopte, getrouwde en overleedene en diaconyereekeningen en eenige cartons met losse papieren. x) Gelijk uit dit overzicht blijkt, berustten de archieven der kerken, opgericht tijdens den Spaanschen successieoorlog, maar met de ontruiming der Zuidelijke Nederlanden weder opgeheven, evenals die van enkele kerken onder het Kruis, in de archieven der garnizoenskerken. 87 Den 24sten December 1782 bepaalde de Raad van State, „dat de registers der getrouwdengedooptenoverleedenen ende leedemaaten en hetgeene daartoe relatief is, van de geweese gemeen tens van Yperen, Veurne en Doornik gesonden zullen worden aan de classis van Walcheren, die van Dendermonde aan de classis van Zuydbeveland en die van Namen aan de classis van Maastricht, om in de respective classicale kassen be waard te worden, ten einde daarvan in tijd en wylen na vereisch van zaken het noodige gebruik te konnen maken soo bij het geven van gevraagd wordende extracten, attestatiën als andersints." Den 31sten d. a. v. werd die resolutie nog aangevuldvoor zooveel het archief van Meenen betreft, dat eveneens aan de classis van Walcheren werd toe vertrouwd. Een onderzoek, in het archief der classis Walcheren ingesteld naar de stukken der kerken van IJperenDoornik, Veurne en Meenen, die daarin waren gedeponeerdbleef vruchteloos. Noch de stukken zeiven noch eenige aanwijzing omtrent hunne plaatsing in of hunne verwijdering uit het classicaal archief werden gevonden. Evenmin werd iets gevonden in het archief van het classicaal bestuur van Maastricht, behalve alleen dat in de acta van de classis d.d. 30 April 1782 is geïnsereerd het boven vermelde besluit van den Raad van State d d. 21 Maart 1782, waarbij de overbrenging van „de kerkeboeken, de doop- en trouwboeken naar 's-Gravenhage werd gelast; uit de acta der classis blijkt, dat 30 April reeds aan die opdracht was voldaan. Beter slaagde ik te Goes. Wel werd niet aangetroffen eene lijst der in 1782 ontvangen stukken; maar in het aktenboek der classis wordt onder den datum van 30 September 1829 het volgende gelezen: „5 September jl. is ingekomen eene missive van den heer secretaris en adviseur bij afwezigheid van den heer Minister van Staat, belast met de zaken van de Hervormde Kerkinhoudende een verzoek om een onderzoek te doen naar de registers en verder alle stukkenrakende de voormalige Hervormde gemeente te Dendermondedezelfe bijeen te zamelen en aan het departement voor de Hervormde Eeredienst in te zenden met bijvoeging van zoodanige toelichting, als ter materie dienstig kon wezen. De heeren ds. Blaaubeen en ds. Oosterzee hebben de goedheid gehad om volgens voornoemde aanschrijving alle de archieven van de klassis van Zuytbeveland te doorzoeken en brachten ter tafel 1. Het actenboek van de classis Zuytbeveland, beginnende met 1 Mei 1771 tot en met 6 October 1801, waarin het volgende wordt gemeld: i) Ik dank de kennis dezer bijzonderheid aan den heer N. Kamp, predikant te Maastricht. Volgens de aan het archief van den Raad van State ontleende lijst, die hiervoor is medegedeeld, had de overdracht der registers van de Nederduitsche kerk te Namen eerst 8 Mei plaats.

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 5