170 archieven van alle steden door rijksarchiefambtenaren summier te doen beschrijven en tevens de stadsbesturen in te lichten omtrent de wijze, waarop de archieven verder geordend moesten worden, wilden zij de stad van nut zijn; daarbij werd dan vooral gewezen op het praktisch nut, dat de gemeente ook voor hare financiën uit haar archief trekken kan. Zeven jaren duurde dat eerste onderzoek, en de toestand was toen op de meeste plaatsen allesbehalve rooskleurig. Toen echter in 1895 tot eene tweede inspectie besloten was, bleek de zorg voor de archieven veel verbeterd te zijn. De door de archiefambtenaren gegeven wenken hadden geholpende belangstelling in de archieven was opgewekt. Daarentegen oefent het rijksarchief geen toezicht op de dorpsarchieven uit; alleen wanneer het provinciaal bestuur (die Kreishauptmannschaft) bericht, dat een dorp in het bezit is van belangrijke archiefstukken, treedt het archief- personeel handelend op. De kerkelijke en de particuliere archieven verkeeren in Saksen in denzelfden toestand als in Pruisen. Dr. Knapp, assessor van het rijksarchief te München, behandelde de toestanden in de Zuid- duitsche staten Beieren, Wurtemberg en Baden In de Beiersche Palts, zoo berichtte hij, waren o. a. de gemeentebesturen aangeschreven inven tarissen hunner archieven op te maken en in te zenden. Daarop was in één district (Kusel) vanwege bet staatsarchief een onderzoek naar de juistheid der gedane opgaven ingesteld, waarbij gebleken was, dat de ingezonden inventarissen noch juist noch volledig waren; in alle ge meenten, die bericht hadden geene oude archieven te bezitten, kwamen archiefstukken voor den dag. Spreker wees tegenover deze treurige ervaring op de gunstige resultaten, die in Baden door de Historische commissie waren verkregen. Deze commissie, waarvan de directeur van het Landesarchiv secretaris is, bestaat verder uit archiefambtenaren en historici, en belast zich met het onderzoeken, inventariseeren en be schermen der archieven, die niet onder deskundig beheer staan. In Wurtemberg treedt op dezelfde wijze de „Kommission fiir Landesge- schichte" op. Na nog een overzicht van de buitenlandsche toestanden Over ons vaderland zeide de heer Knapp het volgende: „In Holland finden wir zahlreiche trefflich verwaltete stadtische Archive; die Gemeinden geniessen atisserdem dort auch in archivalischer Hinsicht sehr grosse Selbsiandigkeit, so das Recht der Auf bewahrung der alteren richterlichen Urkunden und Archive. Als unter der französischen Regierung die Zivilslandesregister ein- geführt wurden, fiberwies man 1811 samtliche altere Kirehenbiicher der Gemeinde. Ferner ist es in Holland Regel, dass die Stadte mit eigenen Archiven deren Kata- loge publizieren. Die Archive kleinerer Gemeinden verwalten die Gemeindesekretare; eine önterordnung jener unter die Reichsarchivare in den Provinzen kennt die Gesetzgebung nicht, allein der Kommissar des Königs darf sie auf seinen Reisen inspizieren. Ebenso unabhangig stehen die kirehlichen Archive da. Um übrigens eine bessere Kenntnis des Inhalts aller freistehenden Lokalarchive zu erhalten, wurden bereits verschiedene Versuche unternommen. So genehmigten die Provinz- 171 gegeven te hebben, kwam de spreker tot deze conclusie overbrenging der plaatselijke archieven naar de rijksdepóts is ongewenscht; hunne inventariseering ter plaatse door ambtenaren der rijksarchieven is onmo gelijk, zoolang het personeel dier archieven niet aanzienlijk vermeerderd is; de historische genootschappen, meerendeels uit leeken bestaande en volgens geen vast plan werkend, zijn voor een behoorlijk toezicht onvol doende georganiseerdalleen instituten als de Historische commissie in Baden kunnen doel treffen Bij de discussie wees dr. Weckerling uit Worms op het voorschrift, dat in Hessen geldt, waarnaar de zorg voor de oorkonden een onderdeel der Denkmalpflege is, en kwam dr. Wol fram uit Metz op voor het toezicht van staatswege op de plaatselijke archieven, dat in Elsass-Lotharingen evenals in Frankrijk bestaat, en wees hij op het belang ook der dorpsarchieven, die b.v. in Saksen niet in het toezicht zijn opgenomen Ten slotte werd de zaak commissoriaal gemaakt. Wij hebben gemeend de referaten en de discussie over dit punt. eenigszins uitvoerig te moeten weergeven, omdat het onderwerp ook hier te lande aan de orde is. Over de andere punten van behandeling kunnen wij korter zijn. Dr. BaR handelde over de stichting van het jongste der Pruisische staatsarchievendat te Danzigwaaraan een bezoek aan het archiefgebouw verbonden werd; hij wees daarbij vooral op de hier voor het eerst toegepaste wijze van opberging der kaarten in breede doozen met neerslaande kleppen, die, drie boven elkander, in de gewone loketten der archiefkasten kunnen worden geplaatst. Daardoor worden de afzon derlijke kaartenkasten overbodigkan men de kaarten op die hoogte plaatsen, waar zij gemakkelijk te bereiken zijn, en worden zij bewaard in verband met die archiefstukken, waarbij zij behooren. Dr. Erhardt, archivaris te Berlijn, schetste de ontwikkeling van het Geheime staats archief aldaar, dat tot 1598 opklimt, en waarbij eerst in 1881 de regeling volgens het Provenienzprincip is ingevoerd; dr. Perl uit Berlijn, lid der firma Perl en Co., wier fabriek het door Schill aanbevolen zapon ver vaardigt sprak over het gebruik van zapon in de industrievoornamelijk in de fabrieken van metalen en bronzen voorwerpen, ook in boekbinde rijen bij het aanbrengen van verguld op snede enz., en dr. Sello uit Oldenburg handelde over zijne sinds de laatste vergadering gemaakte ervaringen bij het gebruik van zapon. Daarbij werd door hem met waardeering gesproken over het opstel van dr. Schoengen in dit tijdschrift behörden namhafte Summen zur Ordnung und Katalogisierung der Gemeinde- und Wasserrechtsarchive, wie die Aenderung der wenig erquickhchen Zustande haufig den Gegenstand der Beratungen auf den Jahresversammlungen der Reiehsarchivare bildete. Man sprach hierbei die Forderung aus, dass letzteren die Verzeichnung der alteren Archive überhaupt übertragen werde. Behufs genauerer Ordnung der kirehlichen Archive erliessen auch die Synoden von 1899 und 1900 strikte Normen.

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 47