122 inleiding op de Rechtsbronnen van Schiedam, uit te geven door de Vereeniging^ tot uitgave der bronnen van het oude vaderlandsche recht. Uit 't rechterlijk archief van 's Gravenhage is een „giftboek" (Staat der aanwinsten in 1898 A, II1) naar 't archief van Schiedam teruggebracht. De familie Maas schonk eene groote verzameling aanteekeningen en afschriften vervaardigd door den oudburgemeester Mr. Martinus de Beer (overleden 1778), waarvan de belangrijkste worden opgegeven. Daar sommige oorspronkelijke stukken verloren zijn, is deze verzameling van groot belang. (Verslag omtrent den toestand van het archief over 1903, Bijlage K. tot Verslag Schiedam.) S n e e k Verschillende materieele zorgen worden vermeld. „Van het oud-archief werd door den rijksarchivaris zoowel als „door meerdere particulieren voor en na een dankbaar gebruik „gemaakt. Ook bij het doen van nasporingen in verband met de „loopende procedure van het convent Ee bleek, dat de zorg, die aan „het oud-archief is besteed, loonend was." (Verslag van den secretaris in Verslag Sneekbladz. 25—27.) T i e 1. Stereotyp verslag dat van de laatste jaren. (Verslag Tiel, bladz. 16, 17.) Tilburg. De localen en de materieele toestand der stukken zijn goed. Als scheiding tusschen oud- en nieuw-archief is aange nomen de grens van het oud-rechterljjk archief 31 Dec. 1810. Mededeelingen worden gedaan omtrent de ordening en omtrent de geschiedenis van Tilburg (dorp en heerlijkheid) en het eenigszins zelfstandige Goirle. Voor de topographie van Tilburg is belangrijk het quohier van den honderdsten penning d.d. 1569, waarom als bijlage een uittreksel daaruit wordt gegeven betreffende de van deze belasting^ vrijgestelde perceelen. Indices op de notulen ontbreken. (Verslag betreffende het oud-archief der gemeente Tilburg over 1903, uitgebracht door M. H. van Visvliet, opgenomen in Verslag Tilburg, bladz. 66 78; en uittreksel uit 't Quohier bladz. 79—81.) Utrecht. De verordening op 't archief is door den ge meenteraad op 25 Juni 1903 gewijzigd, bepaaldelijk op twee punten: o. de tractementen zijn verhoogd; b. de gelegenheid werd geopend tot aanstelling van een tweeden klerk. Voorloopig is een dag schrijver aangenomen. „I. Het archiefDe alphabetische klapper 123 op de resolutiën van den raad over 15771599 wordt herzien. De regestenlijsten op de brievenboeken zijn in 't net overgeschreven; alphabetische klappers op die lijsten worden vervaardigd. Afschrift is vervaardigd van de oude, nog ontbrekende, doopregisters der Remonstrantsche en Doopsgezinde gemeenten. Uit 't archief der kerkvoogden verkreeg 't gemeente-archief twee registertjes uit 't archief der Zielbroederschap en eene rekening van 't Minder broederklooster. Het archief van den Armenpot van St. Jacob is opnieuw geordend en beschreven; ook de overige stukken tot 1900 zullen in bruikleen worden ontvangen. De inventaris van de archieven van 't Regulierenklooster, 't St. Elisabeths-gasthuis en de Bank van Leening is in 't net geschreven. Het archief der Armen-noodhulp is opnieuw geinventariseerd. Van wijlen Mr. C. G. Berger van Hengst is een belangrijk legaat verkregen, waaronder vooral vallen te vermelden de papieren van zjjn voorzaat, den Utrechtschen burgemeester Mr. Cypriaan Berger (f 1786); mededeelin gen omtrent dit legaat worden gedaan, waaruit de waarde vooral van 's burgemeesters papieren blijkt. Het rapport over de rechten en verplichtingen der gemeente met betrekking tot de werven langs de grachten is goed gevorderdtegelijk is de geschiedenis van de eigen domsovergangen der perceelen langs de Oude en Nieuwe Grachten voortgezet. Inlichtingen werden gegeven o. a. omtrent personen, waardig dat hunne namen ter aanduiding van straten vereeuwigd zouden worden, en omtrent de rechten van particulieren op de grafkelders in de St.-Janskerk (dit laatste in verband met 't plan tot verkoop en afbraak dier kerk). Dr. Schoengen stelde een onderzoek in naar stukken, dienstig voor het Handboek der palaeographie. Ook andere onderzoekingen worden vermeld. De stukken betreffende het proces van den voogd van freule Van Reede tegen haren vader over haar huwelijk met den heer Van Tuyll (geschonken door den heer van Hardenbroek aan 't rijksarchief en geplaatst in 't gemeentearchief) zijn afgestaan aan den heer Van Tuyll van Zuylen Met het zapon, waarvan de behandeling geleerd is, zullen proeven worden genomen. „II. De bibliotheek." Voor den nieuwen catalogus worden de titels op fiches geschreven. „III. De atlassenDe druk van nieuwe catalogi van de Historische en Topographische atlassen wordt voorbereid. Eene tentoonstelling van platen uit den Topographischen atlas (de wallen der stad Utrecht) had weinig belangstelling. De reconstructie op papier door den heer De Hoog van het in 1674 ingestorte schip van den Dom is bijna gereed. Voor een geïllustreerd boek van Dr. Brugmans en den heer C. H. Peters kon veel materiaal worden verschaft. Van

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 23