120 (Verslag van den archivaris-bibliothecarisbijlage A tot Verslag Maastricht.) In verband met de door den raad op 21 Dec. 1903 met het rijk gesloten overeenkomst verkreeg de gemeente 552 archivalia, het rijk 153 stukken volgens in duplo opgemaakt procesverbaal. (Verslag Maastricht, bladz. 38, 39.) Me pp el. ArchievenStereotyp verslag dat van de vorige jaren. Met verdere mededeeling, dat „op de kamer van „koophandel langs de binnenmuur 5 kasten" zijn getimmerd, dat stukken naar Assen werden gezonden ten behoeve der krijgsgeschied kundige nasporingen en dat deze laatste door een plaatselijk onderzoek zijn voortgezet. (Verslag Meppel, bladz. 11 en 12.) Middelburg. Archieven en oudheidskamerOpgave der aanwinsten voor het archief, de bibliotheek en de oudheidskamer der uitgeleende stukken, en der onderzoekingen. De inleiding tot den inventaris van het rechterlijk archief kwam nog niet gereed. Bijlagen„Quoyer van den hondersten penning van de huysen ende „erfven binnen Middelburg" van 1576 (2lle belft)met indices; „Naamen en woonplaatsen van de edelachtbare magistraat der stad „Middelburg" 1577/8; en Errata. (Verslag Middelburg, bladz. 11 101.) Nijmegen. Archief." „De lokalen bevinden zich in goeden „staat." Opgave der aanwinsten en verliezen (een bundel stadrechten en statuten van 's Hertogenbosch werden aan die gemeente afge geven), en der personen die inlichtingen vroegen. (Verslag Nijmegen, bladz. 32, 33.) Eheden. „Archief. Het archief wordt steeds in orde „gehouden; voor eene behoorlijke berging ontbreekt de ruimte. De „ingekomen stukkenworden ingebonden, terwijl op alle „ter secretarie berustende registers alphabetische tafels worden „bijgehouden (Verslag Rhedenbladz. 26.) Rotterdam. 1. Verslag over den toestand van het archief in 1903. Het archief blijft goed voldoen, al is 't door zijne grootte en de nog open ligging moeilijk te verwarmen. „In de „vacature van Mr. de Blécourt als adjunct-archivaris werd, niet- 121 „tegenstaande oproeping van sollicitanten, niet voorzien. Daaren tegen werd voor den tijd van een jaar als adjunct-commies aan „het archief verbonden Mr. Bijlsma uit Middelburg." De adjunct commies Hoynck van Papendrecht werd aangewezen om de verza meling oudheden, in 't museum Boymans, te ordenen. Bestendiging van de onttrekking van dezen ambtenaar aan den archiefdienst is niet gewenscht. „De historisch-topographische atlas werd zooveel „mogelijk bijgewerkt, en meer dan 2000 prentbriefkaarten met „stadsgezichten werden opgezet." De inventarisatie werd belem merd door de ongesteldheid van den archivaris. Aangevangen werd de regeling van de archieven van den polder de Ilille, van Oud en Nieuw-Delfshaven en van Schoonderloo. Van 't archief van 't Heilige Geesthuis werd een nieuwe inventaris gemaakt. Af en toe werden stukken gevondendie moesten worden opgenomen in de Regestenlijst. „Uit de „Rekeningen van den officiaal van „„den archidiaken van den Dom" loopende van 1405 tot 1570 „werd alles overgeschrevenwat betrekking had op kerken en „kapellen in Rotterdam en Schieland," Extracten werden gemaakt uit de gifteboeken van 16101614 en van 16491666, om het nasporen van de geschiedenis van huizen te vergemakkelijken. De beschrijving der bibliotheek over Rotterdam werd voortgezet. Het 4de deel der Bronnen voor de geschiedenis van Rotterdam en Schieland nadert langzamerhand zijne voltooiing. De Regestenlijst is gevorderd van 1385 tot 1402. Aanwinsten (archieven van den polder de Hille't Heilige Geesthuis en van den polder Kralingen, de beide laatste in bruikleen), ook die voor de archief-bibliotheek en 't museum. De plannen om de ontruimde archieflocalen in 't museum Boymans in te richten tot museum van oudheden werden in zooverre verwezenlijkt, dat ijverig is gewerkt aan het ordenen dier verzameling. Eene definitieve regeling van 't museumvraagstuk werd echter nog niet getroffen. II. Verslag over den toestand der bibliotheek in 1903. Het bezoek neemt steeds toe. Opgave der aanwinsten. Bijlagen I—IV: Staten der geraadpleegde boeken en der bezoekers. (Verslag van de commissie voor het archief der gemeente Rotterdam over het jaar 1903ook bijlage H tot Verslag Rotterdam.) Schiedam. De beschrijving van het archief vorderde langzaam, omdat de archivaris zich van te voren op de hoogte stelde van de ontwikkeling van de inrichting van 't bestuur. Deze is tot 1600 zoover doenlijk nagespoord en wordt uiteengezet in de

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 22