118 's Hertogenbosch. Het verslag over 1903 zwijgt wederom over het archief. Hoogeveen. Stereotyp verslag dat van de vorige jaren, met weder aanbrengen van de drukfout, voorkomend in de verslagen voor 1901 en vroeger. (Verslag Hoogeveen, bladz. 31.) Hoorn. ArchievenHet archief verkeert in goeden staat. „Jaarlijksche toevoeging van de stukken, daartoe behoorende, had „als naar gewoonte plaats. „Met betrekking tot den voortgang van de in 1895 door den „heer rijksarchivaris in deze provincie aangevangen inventarisatie „en beschrijving van de in het oud-archief aanwezige stukken „werden door ons in den loop van 1903 geen bijzonderheden ver bomen." (Verslag Hoorn, bladz. 45.) Kampen. ArchiefDe bijlagen tot de stedelijke reke ningen sedert 't midden der 18^ eeuw werden „nageziengeschift „en behoorlijk in portefeuilles geborgen". De inventariseering der losse stukken werd voortgezet. Uitgegeven werd „eene zeer omvang rijke en hoogstbelangrijke verzameling van stukken betreffende „een te Lissabon gevestigd Kamper handelshuis", uit de tweede helft der 16Je eeuw. Opgave der ontvangen boekwerken. Wederom wordt aangedrongen op 't plaatsen van een paar ijzeren kasten in 't archiefvertrek ter berging van 't nieuw archief. (Verslag van den gemeente-archivaris in Verslag Kampen, bladz. 19-22.) Leeuwarden. „Het archief bevindt zich, voorzoover „het op 'tgemeentehuis geborgen is, in goeden toestand"; de ruimte werd daar echter besnoeid. „De zolder boven gemeenteschool no 2 „blijft echter eene weinig geschikte bewaarplaats voor archieven. De „beste oplossing zou zijneens het geheele archief te vereenigen „in eene brandvrije localiteit." Verschillende registers en indices werden bijgewerkt. Mededeeling omtrent 't gebruik van 't archief gemaakt. Opgave der aanwinsten. Van de bibliotheek werd minder druk gebruik gemaakt. Opgave der aanwinsten. Weldra is meer ruimte noodig De kunstverzameling trok meer de aandacht- Opgave der aanwinsten. (Verslag van den archivaris in Verslag Leeuwarden, bladz. 21—30) 119 Leiden. Beëindigd werd de beschrijving van de frag menten van weesboedels. Gereed kwam de inventaris van de archieven der St. Pieters-kerk, waarbij tevens bewerkt werden de bescheiden staande onder beheer der gemeente-commissie en bewaard in de kerk zelve. De catalogus der boekerij werd gedrukt en de boeken daarnaar geordend. Het aantal aanvragen voor onderzoekingen steeg. Vervaardigd werd een vergelijkend overzicht van gedrukte keuren. De heeren Groen en Bijleveld bleven als volontairs werkzaam; den laatste werd de titel van commies verleend. Voortgezet werd het overbrengen op fiches van de namen in de doopboekende beschrijving van de portretten in den atlas en het alphabetiseeren van den klapper op de registers der weeskamer. Vervaardigd werd eene lijst van de officianten der St. Pieterskerk en een lijst der Leidsche drukkers, wier werken in de archief-bibliotheek worden aangetroffen. De concierge oefende zich in 't photographeeren. Aangedrongen wordt op het aanbrengen van centrale verwarming. Aangebracht werd eene galerij langs de hooge kasten der bibliotheek. De conciergeswoning werd aan de telephoon aangesloten. Opgaven van het gebruik van 't archief gemaakt en van de aanwinsten. (Jaarverslag over den toestand van het gemeente-archief te Leiden gedurende het jaar 1903, bijlage VI van Verslag Leiden.) De commissie voor het oud-archief, dit verslag inzendende aan B. en W., spreekt hare waardeering uit voor den ijver van den archivaris, doch meent de wenschelijkheid van centrale verwarming eerst andermaal te moeten onderzoeken, voordat zij daaromtrent gunstig kan adviseeren. (Eveneens bijlage VI van Verslag Leiden.) Behalve de bovengenoemde galerij in de kamer van den archi varis is o.a. in de atlassenkamer een pbotographie-vertrekje getimmerd. (Verslag Leiden, bladz. 149.) Maastricht. De vertrekken, dienende tot berging der boeken en archivalia, beantwoorden, wat de „verluchting", verlichting en de veiligheid betreft, nog steeds aan het gestelde doel, doch de ruimte is veel te gering. Voltooid werden de klappers op de kerkelijke trouwregisters. Aangevangen werd 't maken van klappers op de kerkelijke begrafenisregisters. Opgave der aanwinsten (bij de ruiling tusschen het rijk en de gemeente verkreeg de laatste o.a. „eenige zeer kostbare en voor onze stad zeer belangrijke handschriften, „alsmede eenige waardevolle incunabelen", „eene aanzienlijke hoe veelheid boeken" en „eene menigte archivalia"). Mededeelingen omtrent het gebruik van 't archief gemaakt.

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 21