116 in bewerking. „De inventaris der oude rechterlijke archieven is thans „definitief vastgesteld." „De toestand der lokalen is bevredigend." Ruimte is er nog te over. Opgave van de onderwerpen der rapporten van de personen die inlichtingen vroegen of't archief bezochten (ook klassen van gymnasium en burgerschool)van de aanwinsten voor 't archief, de bibliotheek en de prentverzameling. (Toestand van het archief der gemeente Dordrecht over 1903, Haarlem 1904; ook in Verslag Dordrecht, bladz. 2346.) Goes. De verzameling oudheden werd naar een der beneden- localen van 't gemeentehuis overgebracht en daardoor veel meer bezocht. Opgave der geschonken voorwerpen. Ook van 't archief werden de belangrijkste gedeelten van 't locaal op den zolder naar een benedenlocaal overgebracht. Alles bevindt zich in goeden staat. Van de bibliotheek werd weinig gebruik gemaakt. Opgave van hare aanwinsten. (Verslag van den archivaris der gemeente Goes over 1908, bijlage I tot verslag Goes.) Gorinchem. „Archief. Geene veranderingen hadden plaats „in het gemeentearchief." (Verslag Gorinchem, bladz. 21.) Gouda. ArchievenHet gebouw bevindt zich over 't geheel in goeden staat, doch heeft nog hinder van vocht, door ventileeren en stoken bestreden. „De aanvulling en verbetering van „den inventaris werd voortgezet. Geheel opnieuw geïnventariseerd „werden de talrijke liggers en losse stukken op de lijf- en losrenten „betrekking hebbende." Dr. J. Heinsius beschreef de stukken be treffende de draperie, ten onrechte in den inventaris genoemd 't archief van het drapiersgilde. De archievenbewaard in 't Ver- eenigd Wees- en Aelemoeseniershuiswerden ten fine van onderzoek overgebracht naar 't gemeentearchief; de hoop wordt uitgesproken, dat zij in bruikleen zullen worden ontvangen. Ten geschenke werd ontvangen het door J. N. Scholtema bewerkte en uitgegeven 3d® deel van C. J. de Lange van Wijngaerden's Geschiedenis en beschrijving der stad van der Goude. (Verslag Gouda bladz. 36, 37.) 'sGravenhage. ArchievenDe heer A. J. Servaas „van Rooijen werd door ons voor den tijd van één jaar tot archivaris „der gemeente herbenoemd. Zijne jaarwedde werdmet ingang van „1 Januari 1904, op f 800.gebracht. 117 „Het oud-archief en de bibliotheek der gemeente bevinden zich „in goeden staat „Met het drukken van den inventaris der rubriek „Gildewezen" „(nl. van de bibliotheek) zal vermoedelijk eerlang kunnen worden „begonnen. „Het nummeren en het bijschrijven van den inventaris „Hingman „kwam gereed. „Van het oud-archief en de bibliotheek werd weder een ruim „gebruik gemaakt Het publiek heeft thans de gelegenheid „het oud-archief en de bibliotheek te raadplegen op eiken werkdag „van 's morgens 10 tot 's namiddags 2 uur." (Verslag 's Gravenhage, bladz. 26, 27.) Groningen. Gemeente-archiefBijzonderheden hier omtrent vallen niet te vermelden." (Verslag Groningen, bladz. 39.) Haarlem. Archief,De verschillende lokalenwaarin „het archief bewaard wordt, zijn voor het doel zeer geschikt en „bevinden zich in voldoenden staat van onderhoud. In de Schnee- „voogt- of prentenkamer vertoonden zich in den vorigen zomer „paddestoelen aan de zoldering; hiertegen zijn voorzieningen getroffen." De aanwinsten werden in den inventaris bijgeschreven. „Bij het „archief nè, 1813 wordt elk jaar een jaargang door den heer secre taris der gemeente aan den archivaris afgeleverd." Van het kantoor der gemeentereiniging werd overgebracht een grenenhouten bureau uit de 18de eeuw. Mededeelingen omtrent de besteding van 't crediet. Opgaven van de aanwinsten, en van 't gebruik van 't archief ge maakt. Als in vorige jaren werden tentoonstellingen gehouden van teekeningen en prenten. (Verslag Haarlem, bladz. 2945.) Harlingen. Het verslag over 1903 zwijgt wederom over het archief. Den Helder. ArchiefWij herhalen ook hier weder, „wat wij in onze (vorige) verslagen reeds opmerktendat het archief „voor zooveel dit mogelijk is, in orde wordt gehouden, doch dat de „plaats voor berging aangewezen ten eenenmale ongeschikt is en eene „goede regeling belemmert." (Verslag den Helder, bladz. 25.)

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 20