114 geregeld tot 1870. Het archief der afdeeling armwezen werd gereorganiseerd tot 1850. Het archief van de administratieve afdeeling der handelsinrichtingen werd overgebracht en geregeld. De kleinere archieven der raadscommissiën ondergingen de noodige ordening. De verzameling resolutiën van B. en W. werd nu tot 1900 onder archiefbeheer gesteld. Opgave der aanwinsten voor de bibliotheekden atlas van Amsterdam en de penningverzameling. (Verslag Amsterdam, hoofdstuk III bladz. 2734.) Arnhem. ArchievenHet oud-archiefin bruikleen in het depót der rijksarchieven in Gelderland berustendeontving o.a. uit 't legaat van Mr. C. G. Berger van Hengst (zie onder Utrecht): 1. Korte notulen van den magistraat der stad Arnhem, 18021807, met registers; 2. Minuut-notulen van vroedschappen, fungeerende schepenen der stad Arnhem, over 1808, met register; afkomstig van wijlen Mr. W. R. Brantsen te Arnhem. „Het nieuw-archief is behoorlijk geregeld en verkeert in goeden „staat." (Verslag Arnhem, bladz. 37, 38.) Assen. Stereotyp verslag dat van de vorige jaren. Doch thans voorzien van de toevoeging, dat bij gemeenteraadsbesluit verlof is gegeven tot het instellen der krijgsgeschiedkundige naspo ringen. (Verslag Assen, bladz. 15, 16.) Breda. „Archief en boekerij." I. Oud-archief. Aange drongen wordt op het doen drukken van den catalogus der boekerij, o.a. om de belangrijke daarin aanwezige pamfletten betreffende Breda. Voortgewerkt werd volgens het plan van inventarisatie van het archief. De registers van resolutiën zijn bijna geheel geïnventariseerd. „Met het inventariseeren van de registers van missieven ben ik een „goed eind gevorderd, en vele registers hebben op de respectieve „lijsten een plaats gevonden." Opgave der aanwinsten. „Een museum „is er, en, na slechts een spanne tijds, reeds van dien aard, dat het „een ieders bevrediging en groote bewondering mag wegdragen." (Verslag van den archivaris in Verslag Breda, bladz, 9799.) „II. Nieuw-archief. Het nieuw-archief verkeert steeds in goed „geordenden en onderhouden toestand." (Verslag Breda, bladz. 99.) 115 Delft. Bibliotheek. De gemeentesecretaris ontving een dubbel van den catalogus. Daar de bibliotheek-kamer vol was, werd eene kast op 't portaal in gebruik genomen. Opgave der aanwinsten. Archief. Op aandrang van den Minister van Binnenlandsche Zaken is voor de archieven eene brandvrije bewaarplaats gezocht. Deze werd gevonden in den stadhuistoren, die voor 't archief werd inge richt, Zoo is hier geborgen het oud-archief en een zeer groot deel van het nieuw-archief. Op het raadhuis kwam hierdoor veel ruimte vrij. De afdeeling 1246 —1795 werd definitief genummerd overeen komstig den nieuwen inventaris. Een uitvoerige index op dien in ventaris is in bewerking; eveneens een inventaris op het archief over 1795—1813. De aanvragen om inlichtingen nemen toe. Museum. Opgave der aanwinsten, waaronder de kostbare muntver zameling door den heer Mr. P. Deketh te 's Gravenhage geschonken. Het bezoek was geringer dan in 1902, misschien door de weersge steldheid. (Verslag van de bibliotheek, het archief en het museum, bijlage 10 tot het Verslag Delft.) Deventer. Een aanvang werd gemaakt met de beschrijving en regeling van de oudste afdeeling van het stadsarchief (tot 1591). Opgave van het gebruik van 't archief gemaakt. De voorloopige beschrijving der losse stukken werd voortgezet. De herstelling der rechterlijke archieven werd voltooid. Verkregen werd o.a. een van vele aanteekeningen voorzien stadrecht van Deventer dd. 1642. (Verslag van den archivaris, bijlage A tot Verslag Deventer.) Nieuw-archiefVoor het nieuw-archief, loopende van 1815 „af, hadden de gewone werkzaamheden plaats (Verslag Deventer, bladz. 27.) Dordrecht. ArchievenGereed kwam de regeling van de archieven der weeskamer. Voortgezet werd de regeling van 't archief der gemeene Maashandelaars. Overgenomen en nader be schreven is 't archief der voormalige gemeente de MijlKrabbe en Nadort. Het nieuw archief na 1851 op 't stadhuis werd nagezien en bijgewerkt. De inhoud van eenige folio-deelen afkomstig van een stadssecretaris uit de 17de eeuw werd beschreven. Op een register van den secretaris Jacob Pauli (Ilallincg) werd een register gemaakt. „De „klappers op de rentekoopingen van 15841604 zijn thans gereed; „aan dien op het hoofdgeld van 1622 wordt de laatste hand gelegd." Hierdoor zal een adresboek als 't ware voor dien tijd worden ver kregen. De generale klapper op de resolutiën over 1813—1851 blijft

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 19