102 ouders betreffende, nog allerlei zijn te vinden* Ook in dit opzicht drijft het algemeen belang tot wijziging der nu bestaande regeling. Het Regeeringsontwerp van 1886 liet op het hier besproken punt alles vrijwel bij het oude. Ondergeteekende, de bovenomschreven nadeelen der tegenwoordige regeling niet zonder gewicht achtendeheeft getracht aan die bezwaren te gemoet te komen. Het scheen hem daartoe voldoende, naast de bepaling van art. 69 der bestaande wet, dat er in de hoofdplaats van elk arrondissement eene „algemeene bewaarplaats" zal zijnvoorschriften op te nemenwaar de oudere stukken ten aanzien van welke de regelengeldende voor de in de genoemde bewaarplaatsen of bij de notarissen aanwezige archieven, niet van toepassing zijngeborgen zullen worden. En het lag voor de hand dat de archiefdepots voor bewaarplaats van het oude notarieele archief in aanmerking moeten komen en dat de bepalingen geldende voor die arcbiefdepots op de daarheen overgebrachte notarieele protocollen toepasselijk zouden zijn. II. Bovenstaande overwegingen gaven den Minister aanleiding eene wijziging voor te stellen in de artt. 6971 der bestaande wet op het notarisambt. Die wijzigingen blijken uit het onderstaande overzicht: Bestaande Wet. Wetsontwerp. Art. 69. Art. 69. In de hoofdplaats van elk ar rondissement wordt in het gebouw, alwaar de regtbank zitting houdt, of in zoodanig ander gebouw als daartoe door Ons zal worden aan gewezen eene algemeene bewaar plaats der minutenregisters en repertoria opgerigt. Door de regtbank wordt, na verhoor van het openbaar minis terie, uit de notarissen, stand plaats hebbende in de hoofdplaats In de hoofdplaats van elk ar rondissement wordt in het gebouw, alwaar de regtbank zitting houdt, of in zoodanig ander gebouw als daartoe door Ons zal worden aan gewezen, eene algemeene bewaar plaats der minutenregisters en repertoria opgerigt, staande onder toezigt der Kamers van Toezigt. Door de Kamer van Toezigt, tot welker ressort die hoofdplaats behoort, wordt uit de notarissen, standplaats hebbende in de hoofd- Vergelijk mr. Gratama t. a. p. en de heer Van Eck t. a. p. no. 880 en 889. 103 van het arrondissement, aangewe zen 1°. een notaris, aan wien de bewaring der zich aldaar bevin dende stukken zal zijn opgedragen en die bevoegd en verpligt zal zijn om ten aanzien daarvan al datgene te verrigten, waartoe de notarissen ten aanzien van hunne minuten, registers en repertoria bevoegd en verpligt zijn, zonder dat eenig stuk buiten de bewaar plaats zal mogen worden gebragt, anders dan in de gevallen bij art. 41 vermeld, op straffe eener boete van ten hoogste vijftig gulden bij iedere overtreding 2o. een notaris, bestemd om bij afwezigheid, schorsing, ontzetting, ontslag, verplaatsing of overlij den van den sub lo. bedoelden notaris, dezen tijdelijk onder gelijke gehoudenheid te vervangen. Deze vervanging duurt bij af wezigheid of schorsing gedurende den geheelen tijd daarvanen in de overige gevallen totdat door de regtbank, na verhoor van het openbaar ministerieeen ander als bewaarder zal zijn aangewezen, ten welken einde de plaatsver vanger gehouden zal zijnzoodra hij als zoodanig optreedt, daarvan onmiddellijk aan het openbaar mi nisterie kennis te geven. De aanwijzing door de regtbank geschiedt voor den tijd van vijf achtereenvolgende jarendoch kan op verzoek of met toestemming- van den betrokken notarisna ver hoor van het openbaar ministerie, telkens voor denzelfden termijn worden verlengd. plaats van bet arrondissement, aangewezen: 1 een notarisaan wien de bewaring der zich aldaar bevin dende stukken zal zijn opgedragen en die bevoegd en verpligt zal zijn om ten aanzien daarvan al datgene te verrigtenwaartoe de notarissen ten aanzien van hunne minuten, registers en repertoria bevoegd en verpligt zijn, zonder dat eenig stuk buiten de bewaar plaats zal mogen worden gebragt, anders dan in de gevallen bij art. 41 vermeld, op straffe eener boete van ten hoogste vijftig gulden bij iedere overtreding 2o. een notarisbestemd om bij afwezigheid, schorsing, ontzetting, ontslagverplaatsing of overlijden van den sub lo. bedoelden nota ris, dezen tijdelijk onder gelijke gehoudenheid te vervangen. Deze vervanging duurt bij af wezigheid of schorsing gedurende den geheelen tijd daarvan en in de overige gevallen totdat door de Kamer van Toezigt een ander als bewaarder zal zijn aangewezen ten welke einde de plaatsvervanger gehouden zal zijnzoodra hij als zoodanig optreedt, daarvan on middellijk de Kamer van Toezigt kennis te geven. De aanwijzing door de Kamer van Toezigt geschiedt voor den tijd van vijf achtereenvolgende jaren doch kan op verzoek of met toestemming van den betrokken notaris telkens voor denzelfden ter mijn worden verlengd.

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 13