Fbanscoijs Martens. 9? 96 form t' landtrechte van Drenthe. En tot vestenisse hebben de vercoperen dese nevens mij scholtus en cuernoten sonder argh ende list onderteijckent en mijn scholtuszegel hieronder aengehangen. Actum Smilde den 1680. Luelef IJaens. Hermen Cents. Peter Lanoel. Jan Luelofs. Boele Kornelis. III. Acte, waarbij Nicolaes de Gijselaer c.u. verklaren op den 20 Aug. 1658 te hebben vererfpacht aan Peter Lancel c.u. een stuk land aan de Friesche grens. 1662. Op dato den 20 Augusti 1658 bekenne ick Kicolaes de Gijselaer, en cavere voor mijn huijsvrouw, vererffpaeht te hebben in een eeuwighduijrende erffpacht aen Peter Larcel en sijn huijsvrouw en erffgenamen seeekere stuek landt, gelegen zuijt- west scholtus Lancel sijn landt daer tegenwoordigh Peter Lancel is op wonende, ende het landt soo wijt en langh te leveren als ick Gijselaer hetselve can verdedi- ghen tegens onse naebuijren d'Vriesen cust. Edogh wat costen van proses daerop souden moegen lopen, sal tot lasten van P. Lancel sijn nae quota sijns landts. Van welck landt P. Lancel aen Gijselaer sjaerlickx van ertfpacht sal betaelen ses carolij guldensen van Lancel ofte sijnen erffgenamen tegens vijff procento sal mogen gelost worden binnen ses jaeren en daernae niet tensij met vrije wille van den vererffpachter. Voorst verbinde ick Nicolaes de Gijselaer mijn persoon en goederen om ditselve landt ten allen tijden te vrijen voor allerhande opspraecke. Ten eijnde hebben partijen malcanderen hiervan den stock geleght voor den scholtus Lancel en twee erffbuijren, als waeren Francoeijs Martens en Jan Jansen veenmeester, alles den Drentschen landtrechte conform. Tot vestenisse deses hebbe ick scholtus nevens die erffbuijren onderteijckent en mijn zegel daeraen gehangen. Dese gegeven in die jaare tweensestigh den Jacob Pieters Lansel. Nicolaes de Gijselaer1). Jan Jansen, v.m.r. IV, Dading, waarbij de Hollandsche compagnie der Dieverder en Legler Smildervenen verkrijgt 'ƒ48 de compagnie van de erfgenamen van Jacob Pieters en Merretien ïuenis Lancel. 1681. Dato den 9 Maij 1681 bekennen wij ondergeschreven erffgenaemen van onse vader en moeder zaliger, Jacob Pieters en Merretien Tuenis Lancel, vercocht te hebben, gelijck wij vercopen mits desen, aen die e. Engebelt de Gijselaer en e. Cornelis Variet, representerende de staet van die ed. compagnie van die Diever en Leggeloo Smildeveenen, seecker een achtenveertigste part in voornoemde compaignie heriderende, met alle lasten en swaerigheden, hebbende ofte crijgeude, alsmede alle baeten en profijten nevens andere participanten te genieten; en dat voor een summa van penningen, daer wij vercoperen die e. ancoperen voor goede betaelinghe hebben te bedancken. Edogh soo hebben die e. ancoperen ons erffegenaemen tot betaelinghe en volle voldoeninghe afgetogen die eenhondert gl., die wij erffgenaemen in de ed. compaignie te quaede waeren wegens ommeslaegen. En vorders onder expresse Achter deze handteekening staat eene figuur. conditie dat die pretensie, soo die ed. compagnie nevens vaders zaliger woeninge hadden van eenigh landt, soo groot ofte kleijn het mochte sijn, leggende aen vader zaliger woeuinghe, volgens de cavelconditiën in articulo 2 aen vader zaliger was toegestaen, te behouden wegens sijne gedaene oncosten van plantagie etc. hadde gedaen, en wederom in die graeuwe nijuwe gecavelde veenen mochten voorvallen, alsdan sooveel groote van landt soude terugghestaen, welcke pretensie in boven genoemde coop wort te niete gedaensoodat die ed. compagnie int minste niet meer daer sullen hebben op te pretenderen, maer ten eeuwigen daeghe die erffgenaemen in rustighe eijgendom te behouden en doen daermede gelijck een ieder met eijgen goedt gewoen is te doen. Vorders doen wij erffgenaemen aen die e. ancoperen vant voorseijde '/48 transport en cessie en cederen vant selve cracht deses. Tot behoer- licke vestenisse hebben wij erffgenaemen voor den scholtus en cuernoten, als waeren Jan Jans veenmeester en Harmen Cents, den stock geleght. Tot waerheijts oirconde hebbe ick scholtus en cuernoten dese nevens vercoperen onderteijckent en met anhanginghe van mijn gerichtszegel becrachtiget. Actum Hogher-Smilde. Den 3 Augusti dese afgegeven. Samuel Schaedee. P. Lancel. Elijsabet Lancel. Gesijn Stufsandts. Peter Lancel, voor mij en mijn broeder Antoni Lancel. Y. Acte van overdracht aan Ellert Ellertss. de Jonge van 1fli in 1IS der Dieverder en Legler Smildervenen door Barent Evertss. Keteltas c.u. 1614/5. Ick Barent Evertss. Keteltas metNeeltgen echteluyden, wonende tot Amsterdamme, bekenne cracht deses in eenen steden vasten arffcoop vercocht, opgedragen, gecedeert ende getransporteert te hebben, soo ick doe by desen, aen den er, Ellert Ellertss. de Jonge, mede wonende binnen Amsterdamme voorss., een gerechte twaelffde gedeelte in het derdepart van de Dieversche ende Leglersche veenen, metten ondergront van dien, ende dat vrij sonder eenige costen oft lasten, soo van eenige maeckinge van de grachte, veriaeten, sluysen, bruggen ende anderssins. Sulcx dat ick gehouden ben ende by desen beloove, t'voorss. twaelffde gedeelte in het derdepart der voorss. Dieversche ende Leglersche veenen den voorn. Ellert Ellertss. buyten synen costen te leveren in volle effect, doch sonder eenige eygendommen meer, 't sij wat van buytenveenen oft eenige andere saecken soude mogen commen, onder dese conditie nochtans dat de regieringe sal blyven aen mij Barent Evertss. Keteltas voorn, ende dat d'voorss. Ellert Ellertss. gehouden sal syn t'allen tijden te betaelen voor yder last turffs, dat voor hem affgevoert sal werden, vier stuyvers gelyck andere veen- heeren, mits dat hy mede sal genieten alle sodanige vryheyt als d'andere veen- heeren, ende met het voorss. gedeelte veens mogen doen synen vrijen wille, te keeren ende te wenden, als men met vry eygen goet gewoonlyck is te doen. Van welck voorss. gedeelte der veenen ick Barent Evertss. Kcteltas den voorss. Ellert Ellertss. als mede-veenheer den stock gelacht hebbe met mr. Egbert Pracke, Albert Janss., Jan Holtinge ende Mensse Janss. als arfbueren in Dieveren ende Legio. Tot rechter waerheyt ende vestenisse deses hebbe ick Barent Evertss. Keteltas den schults Berent Ketel gebeden, dese transfiexbrieff over my te versegelenhetwelcke ick

Nederlandsch Archievenblad | 1905 | | pagina 10