74 Toelichting tot de geschillen over hertog Arnold's beleening met Gelre en Zutphen. T. a. p., 267270. Zie voorts onder J. J. S. Sloet. R. Visscher. De woelingen binnen Utrecht in October 1588. De Navorscher, LIII, 709—714. Boekbespreking. Joseph Cütelier. Inventaire des inventaires de la deuxième sec tion des archives générales du royaume. Met dit werk, dat deel uitmaakt van de serie Inventaires des archives de la Belgique publiés par ordre du gou vernement, heeft de heer Cuvelier een gebied betreden, waarop tot heden nog maar weinige voetstappen waren gezet. Natuurlijk heeft elke archivaris, die zijne taak, de voorlichting van hen, die uit het archief willen putten, behoorlijk opvat, eene lijst der inventarissen en repertoria, die op zijn archief of op onderdeelen er van betrekking hebben, aange legd, en enkele malen zijn die lijsten ook ten behoeve van de bezoekers van het archief gedrukt maar die lijsten bevatten slechts eene een voudige opsomming der aanwezige indices zonder meer. De inven taire des inventaires, dien de heer Cuvelier in het licht ge geven heeft, is een novum, daar hij veel verder gaat en veel meer in- formatiën bevat. In de eerste plaats is het begrip inventaris zoo ruim mogelijk genomen, zoodat het alle indices, repertoria, tafels, klappers, processon-verbaal van overdracht van archieven en regestenlijsten bevat in de tweede plaats zijn niet alleen opgenomen de inventarissen, die de verzamelingen beschrijven, zooals zij thans geordend zijn, maar ook die, welke uit vroegeren tijd stammen. Voorts is bij eiken inventaris aange wezen, bij welke gelegenheid hij is bewerkt en op welke nummers van het archief, gelijk het thans geordend is, hij betrekking heeft. Bovendien bevat de lijst niet alleen de inventarissendie in het depót zelf berusten, maar ook die, welke elders bewaard worden. Ook daarmede niet tevreden, heeft de bewerker om zoo te zeggen de proef op de som genomen en eene lijst ontworpen van de voornaamste archiefstukken met aanwijzing telkens van de inventarissen, waarin zij behandeld zijn. Ten slotte is Ten onrechte wordt door den schrijver, afgaande op den ietwatdubbelzinnigen titel, ook de Catalogus der inventarissen van de archieven der voormalige zijlvestenijen en dijkrechten in de provincie Gro ningen door Mr. J. A. Feith onder de gedrukte lijsten van inventarissen gerekend. 75 daaraan nog toegevoegd een overzicht van de oude en de nieuwe titels, waaronder die archiefstukken in de verschillende inventarissen beschreven zijn. Gelijk men ziet, is de heer Cuvelier zoo volledig mogelijk geweest, en is eene zoo goed verzorgde uitgave der inventarissen van een depót nog nimmer in het licht gegeven. Datgene, waardoor deze lijst zich van de meeste vroeger gepubliceerde vooral onderscheidt, is het feit, dat ook de oude inventarissen daarin zijn opgenomen De bewerker rechtvaardigt dit stelsel met deze gronden Het is slechts zelden zegt hij, dat een oude inventaris geheel door een nieuwen vervangen is. De orde, waarin de oude inventaris de stukken opnoemt, moge verbroken zijn, door verwijzigingen is het gebruik van den ouden inventaris opnieuw mogelijk te maken. Absoluut juist schijnt mij deze opvatting nieteen goed bewerkte nieuwe inventaris behoort inderdaad den ouden overbodig te maken, althans voor het publiek Dat de oude inventaris zijne waarde behoudt voor den archivaris, die er de vroegere organisatie van het archief uit leert kennen, die er uit zien kan, welke stukken het archief vroeger bevatte, die thans verloren zijn, en welke vermeerderingen het sedert heeft ondergaan, spreekt van zelfvoor den archivaris zelf bevat elke oude inventaris tal van kostbare aanwijzingen, maar het publiek zal in den regel met den nieuwen inventaris kunnen volstaan. Intusschen deze redeneering is slechts juist, zoo men het woord inventaris in zeer beperkten zin opneemtals men er met den heer Cuvelier ook alle tafels, repertoria, regestenlijsten enz. onder begrijpt, wordt het een ander geval. Niet alleen dat die stukken slechts zelden door nieuwe indices worden vervangen, bovendien blijven de oude hunne waarde behouden, omdat zij dikwijls, ten gevolge van het standpunt van den bewerker en van zijne belangstelling voor een of ander speciaal onderwerp, bijzonderheden vermelden, die in de latere indices niet opge nomen zijn en ook niet opgenomen mochten worden men denke slechts aan de talrijke repertoria, die door genealogen zijn aangelegd. Bovendien behouden de oude inventarissen ook in dit opzicht hunne waarde, dat de archiefstukken vaak door de vroegere historici volgens die oude indices zijn geciteerd en die citaten geheel onbegrijpelijk zijn, tenzij men den ouden inventaris heeft kunnen raadplegen. Wij gelooven dus, dat de heer Cuvelier een nuttig werk heeft verricht, niet alleen door dezen inven taire des inventaires te bewerken dat staat boven allen twijfel vast maar ook door hem uit te geven. Deze overtuiging wordt nog bevestigd door de belangrijkheid en vooral door den aard van de verzameling, waarop zijn werk betrekking heeft. De tweede afdeeling van het Algemeen rijksarchief te Brussel omvat ver schillende archieven, waarvan de belangrijkste zijn die der verschillende rekenkamers, de collecties charters, afkomstig van de vroegere landsheeren

Nederlandsch Archievenblad | 1904 | | pagina 43