Fred. Galand. Fred. Caland. 66 Nederlanden, naar het Dep. van binnenlandsche zaken overgebracht. Op den 1 Januari 1899 werd het Staatsboschbeheer, ingevolge Kon. besluit van 27 December 1898, no. 54, van het Dep. van financiën over gedragen aan het Dep. van binnenlandsche zaken. J. C. BETH. Kleinere bijdragen. Japansch papier. In den 1 lden jaargang van het Archie venblad (blz. 103) heb ik medegedeeld, dat het door onzen ambtgenoot Schoengen aanbevolen Japansche papier van eene Dresdensche firma bij proefnemingen op mijn bureau was gebleken in verschillende opzichten niet te voldoen. De heer Schoengen heeft later geantwoord, dat de geopperde bezwaren zich niet voordeden bij het gebruik van zapon als kleefmiddel, hetgeen ik niet beoordeelen kan; het blijft echter natuurlijk wenschelijk, in de gelegenheid te zijn ook een eenvoudiger en goedkooper kleefmiddel te gebruiken. Aan dit vereischte zijn mij bij proefnemingen ge bleken te voldoen de Japansche papiersoorten, in den handel gebracht door de firma C. Gr. A. Corvey (Keizersgracht 285 Amsterdam). Deze zeven verschillende papiersoorten voldeden bij proefneming aan al onze eischen en schijnen dus eindelijk het lang gezochte (en naar het schijnt, trots alle moeite, niet meer verkrijgbare) Japansche papier van het Algemeene rijksarchief te kunnen vervangen. Zij hebben bovendien het onverwachte voordeel, dat zij bijzonder goedkoop zijn. Na verschillende proefnemingen heb ik voor mijn archief twee papier soorten aangeschaft: 1. Yoor het doubleeren van gescheurd en beschadigd papier en perkament: no. 3526, in het formaat van 66 X 48 c.M., kostende 17.50 per 1000 vel, eene fijne, vezelachtige on doorschijnende, maar zéér stevige en taaie papiersoort. 2. Voor het herstellen van beschreven papier: no. 115, formaat 62 X 52 c.M., kostende ƒ11.per 1000 vel, eene zeer dunne en goed doorschijnende papiersoort, die zonder bezwaar over het schrift kan geplakt worden, zonder het onleesbaar te makenzij is natuurlijk minder stevig dan de eerstgenoemde papiersoort, maar toch nog van voldoende taaiheid. Ook de andere vijf papiersoorten zijn goed en kunnen met succes Op 26 Aug. 1901 van het Dep. van binnenlandsche zaken overgebracht naar het Dep. van waterstaat, handel en nijverheid. 67 bij verschillende herstellingswerkzaamheden gebruikt worden. De firma Corvey is bereid, op aanvrage monsters over te zenden. Door de mededeeling van het bovenstaande meende ik mijnen ambt- genooten een dienst te deen. S. Muller Fz. Vernietiging van archieven. De Staten-Generaal gaven daarvan een voorbeeld in hunne onderstaande resolutie van 23 April 1578. Geen wonder dus, dat hier en daar in de sedert verloopen eeuwen dat voorbeeld soms maar al te grif is nagevolgd 23 Apvril 1578. Lettres escriptes a Messieurs de Valenciennes, pour brusler, casser et mectre a néant tous papiers, lettraiges, munimens, procez et aultres proce dures sur le faict des troubles passéez en lan 1566 et depuis, veu qu'iceulx ne servent a aultre chose, que de mectre en aigreur leg choses passéez. Een deurwaarder-bibliothecaris. In de resolutiën van den Raad van State leest men op 27 Maart 1648 het volgende: De deurwaerder Raecx is aengesegt ende gelast een casse van schrijnwerek te laten maecken, bequaem om alle boeken van den Raedt in te setten, daervan hy een cathalogus zal maecken ende houden ende een dubbele over de secrete leveren ende sal voorts peifecte notitie houden van de boecken, die der van tijt tot tijt noch by sullen comen, oock wie van de heeren officieren eenige daervan soude mogen eysschen ende naer sich nemen, om deselve daernaer weder hun aff te voorderen ende op sijn plaetse te setteu, tot welcken eynde hy de casse met twee deuren ende een goet slot sal laten versien, die ter bequaemer plaetse in de galerie voor de raedtcamer geset sal worden. Eene definitie van een archief. In de memorie van toelichtingbeboorende bij het wetsontwerp tot reorganisatie der Frausche archieven, geven de voorstellers op gezag van den heer Coyecque, sous-archiviste de la Seinede onderstaande definitie van een archief, die al put zij het begrip niet uit, toch de aandacht verdient: Les archives sont les anciens papiers des bureaux; ce sont les documents établis, dans nn but utilitaire et pratique, par les services publics, mais dont l'origine est assez ancieune pour qn'ils aient cessé d'offrir une utilité quotidienne et qu'on ait pu les éloigner des bureaux qui les créèrent. On comprend de suite que les archives sont fatalement destinées a subir une lente evolution, qui les écarté toujours davantage de leur condition première; chaque jour qui passe diminue leur valeur administrative, mais accroit en même temps leur importance documen taire; quand le temps a fini par annuler l'une, il a, par contre, assuré la plenitude de l'autre; Involution s'est produite entre ces deux termes extremes: administration, histoire.

Nederlandsch Archievenblad | 1904 | | pagina 39