38 papieren vodjes, aan touwen geregen, met zeer klein, onduidelijk schrift. Zeer uitvoerig daarentegen zijn weer de indices op eene groote collectie documenten, die in de 18e eeuw uit Portugeesch-Indië naar het moederland zijn overgezonden (Documentos remettidos da India). De twee deelen indices, samen 1742 fol. bladzijden, be schrijven in chronologische volgorde deel na deel den inhoud der 62 deelen, waaruit de collectie bestaat, een zeer nauwgezette en zorgvuldige arbeid, een lof, die trouwens ook aan de inventarisatie van het Corpo Chronologico en der Gavetas Antigas toekomt. Een paar kleine indices ga ik met stilzwijgen voorbijalleen zij nog vermeld, dat ik, na herhaaldelijk mijne bevreemding te hebben uitgesproken over de geheele ontstentenis van diplomatieke documenten, ten slotte toch ook nog een dun bundeltje fiches heb mogen zien, die de titels aangeven van een aantal registers, in 1872 door het Ministerie van Buitenlandsche Zaken aan het archief toegezonden, welke correspondentie van eenige Portu- geesche gezanten uit de 18e eeuw behelzen. Het Archivo da Torre do Tombo is voor het publiek geopend van 11 tot 4 uur. De oude kloostergangen geven iets sombers aan het gebouw, waar het licht niet goed in doordringt; ook de werkkamer is wel wat donker op regenachtige dagen. Voor de bezoekers zijn flinke schrijftafels aanwezigslechts enkele waren tijdens mijn bezoek bezet. Evenals in de archieven van Spanje mocht ik mij ook hier verheugen in eene vriendelijke ontvangst en groote voorkomendheid der ambtenaren. Het wordt tijd, dat ik aan mijne mededeelingen een einde maak, die voor de belangstelling der lezers van het Archievenblad wellicht reeds te lang zijn geworden. Daarom zij nog slechts met een enkel woord aange stipt, dat eene poging om in het archief van het ministerie van Buiten landsche Zaken door te dringen niet is gelukt, en dat de oude archieven van marine en koloniën zich niet bevinden waar men ze zoeken zou, in de Torre do Tombo, doch in de Bibliotheca Nacional. Ongelukkig is echter met de ordening dezer verzamelingen nauwelijks een aanvang ge maakt; eerst sedert 1902 vormen zij eene afzonderlijke sectie en zijn ambtenaren benoemd voor haar beheer en inventarisatie. Th. BUSSEMAKER. De voorgenomen reorganisatie van het archiefwezen in Frankrijk. In de laatstverschenen aflevering derBibliothèque de l'école des chartes (deel LXV blz. 297 vlg.) vindt men den tekst van een wetsontwerp, ingediend bij de Fransche kamer van afgevaardigden, 39 waarvan het doel de reorganisatie der Fransche archieven is. Den stoot tot deze beweging gaf de oprichting van het comité de defense scientifique, dat ten doel had er tegen te waken, dat niet onbevoegden maar alleen deskundigen werden aangesteld o a. bij de archieven van den staat, de departementen en de gemeenten (zie Archievenblad XII blz. 64). Dit denkbeeld vond weerklank bij de commissie uit de Kamer, belast met het onderzoek der begrooting voor 1904. Reeds bij de behandeling der afdeeling Schoone kunsten vestigde de rapporteur Massé er de aandacht op; maar vooral hetgeen de rapporteur der afdeeling Instruction publique Simyan, meer in het bijzonder over de archiefregeling heeft gezegd, ver dient onze opmerkzaamheid. Vooreerst drong hij aan op wijziging van de inrichting der Ecole des chartes in dien zin, dat de school alleen toe gankelijk zou worden gesteld voor hen, die voornemens zijn bibliothecaris of archivaris te wordenhij wilde dus meer dan tot dusverre de Ecole des chartes tot eene vakschool maken. Daaraan zou zich eene reorganisatie van het arcliiefpersoneel' moeten verbinden, steunende op de beginselen, die door den rapporteur aldus worden weergegeven: „Voici les principes, selon nous, qui pourraient présider a cette réforme et inspirer le gouvernement républicainouvriers d'archives et de bibliothèques, les archivistes et les bibliothécaires doivent connaitre leur métier, ce qui exclut les incompétents ils doivent vivre de l'exercice de leur métier, ce qui exclut les emplois non rétribuésils doivent être payés en raison directe de leur travail, ce qui exige 1' application combinée de 1' avancement a 1' ancienneté et de 1' avancement au choix, de 1' avancement sur place et de 1' avancement par voie de mutationenfin, de même que les ouvriers de 1' industrie ne tolóreraient jamais d' être placés sous 1' autorité d' un contremaitre inca pable de prendre sa place a 1' établi et d' y manier 1' outillage du métier, de même archivistes et bibliothécaires ne doivent jamais être subordonnés qu'a des chefs qui soient au moins leurs égaux." Hierop volgde in Februari 1904 de indiening van een wetsontwerp op de reorganisatie der archieven door de députés: Deville, Barthou, Clismentel, Crüppi, Jaurès, Millerand en Simyan. In de memorie van toelichting, die het wetsontwerp vergezelt, wordt hoofdzakelijk op de volgende misstanden gewezen: 1. de zorg der regeering strekt zich uit sluitend uit tot de rijks- en de departementale archieven 2. ten onrechte De toestanden in deze zijn in Frankrijk al niet anders dan bij ons. Men leze slechts wat de memorie van toelichting zegt„Quand les bureaux commencent a s'eneombrer, on fait porter aux archives la portion la plus aucienne des dossiers et des registresoü se trouve le local affecté a eet usage, le gargon de bureau est souvent seul a le savoir; c'est un sous-sol, une chambre sous les toits, une cuisine abandonnéeles documents y sont déposés a la première place vide, sans ordre, comme sans etiquettesbientot ils disparaissent sous une couche de poussière qui n' empêche pas la vermine de vivre a leurs dépens on s' imagine aisément ce que

Nederlandsch Archievenblad | 1904 | | pagina 25