32 regel door en door koud. Zijn mijne ervaringen te Simancas dus uit verschillenden hoofde geenszins van onverdeeld aangenamen aard geweest, met dankbaarheid gedenk ik de vriendelijkheid en hulpvaardigheid der ambtenarenhoog en laagmet wie ik in aanraking gekomen ben. Naast het oude staatsarchief van Simancas is in 1784 een tweede staatsarchief ingericht voor de Indische archieven, het Archivo de I n d i a s te Sevilla, dat ook na dit jaar van oprichting nog gedurig nieuwen aanvoer van documenten ontvangen heeft en ontvangt, Het werd gevormd door papieren, afkomstig uit de Spaansche koloniën in Amerika, uit SimancasMadridSevilla en Cadizen bestaat uit twee groote af- deelingenhet archief der Casa de Contratacion, het lichaam dat met het bestuur van den overzeeschen handel was belast, en het archief van den Consejo de India s, den Raad, aan wien, altijd onder den koning en diens Raad van State, het opperste beleid der overzeesche be zittingen was toevertrouwd en in verschillende opzichten ook de Casa de Contratacion ondergeschikt was. De registers der Casa de Contratacion zijn zeer uitvoerig en vormen vier zware foliodeelenop elk dier deelen bestaat weer een index der persoonsnamendie er in voorkomenen op de vier deelen te zamen een index in twee deelen der namen van zaken en volken. De registers geven de onderwerpen der liassen aan, dikwijls met uitvoerige mede- deeling over den inhoud; de documenten gaan van de 16e tot het einde der 18e eeuw. Voor het archief van den Consejo de Indias bestaan twee inventarissen. De eene, naar het schijnt opgemaakt in den- zelfden tijd als de inventaris der Casa de Contratacion, die van 17841801 is bewerkt, geeft in 7 deelen eene inventarisatie van processen, gevoerd voor de verschillende Audiencias in de onderscheiden overzeesche gouver nementen, voor den Raad zelf, voor de Casa de Contrataciondaarenboven van de inspecties naar het beheer der ambtenaren en van hunne rekening en verantwoording; de stukken loopen van omstreeks het midden der 16e tot in de tweede helft der 18e eeuw. De andere, in 1868 ten einde ge bracht, bestaat uit drie matige foliodeelen hij is ingedeeld naar de Audien cias, die niet alleen gerechtshoven maar tevens administratieve raden waren, en onder iedere audiencia zijn de stukken gesplitst in eene af- deeling wereldlijke zaken (ramo secular) en eene afdeeling geestelijke zaken (ramo ecclesiastico)van de liassen, onder elk dezer groepen be- hoorende, wordt de aard der aangelegenheden waarop zij betrekking hebben aangegeven. Deze Indice general por audiencias, zooals 9 Hierover vindt men eenige mededeelingen van Desdevises Du Dezert in de Nouvelles Archives des Missions Scientifiques (1895), gepu bliceerd door de Fransche regeering. 33 de naam luidt, vult 2 deelen; het derde deel voert den genoeglijken titel vanIndice de los indiferentes generales; op fol. 1 begint Indiferente de Nueva Esp anaop fol5 Indiferente del Peru, op fol. 7 wordt het Indiferente General en dit blijft het tot op 't eindop fol. 53T0. Onder dit inderdaad zeer algemeen hoofd is alles samengebracht wat onder de Audiencias geen plaats gevonden had; het is een bonte mengeling van allerlei. Op fol. 53T0. verklaart de archivaris van toenmaals, A nice to de la Higuera, dat hij den inventaris voltooid heeft op 31 Mei 1868, maar hij spreekt nadrukkelijk van „Este inventario provisional"; tot nu toe echter is die provisioneele arbeid door geen anderen vervangen. De stukken gaan van de 16e tot het eerste kwart der 19e eeuw. Het Archivo de Indias is gevestigd op de eerste verdieping van de oude beurs (casa lonja) van Sevilla, die men bereikt langs een breede monumentale marmeren trap. Zoodra men deze ten einde is, wijst een verbod in groote letters, om in het archief te rooken, van zelf den weg; en treedt men nu de deur, waarnaast dit verbod is aangebracht, binnen, dan vindt men in een klein vertrek een paar bedaagde bedienden, vlijtig zich wijdend aan het genot der cigarette. De man, die u op uw verzoek naar den directeur geleidt, voert u eerst door de werkkamer, waar gij opnieuw gelegenheid hebt op te merken, dat het verbod om te rooken blijkbaar maar eene aardigheid is, en dan door lange hooge zalen, die de talrijke liassen van het archief bergen, hetzij in kasten, hetzij op schragen. De liassen zijn ook hier overlangs met stevige cartons gedekt; zij dragen het nummer van de kast (estante), van de plank (caja) en van de lias (legajo). De werkkamer, voor het publiek toegankelijk van 114 (op Zaterdag van 11 3), is een fraai, hoog vierkant vertrek, waar een paar tafels voor de niet talrijke bezoekers beschikbaar zijn; een aantal generaals en admiraals, wier conterfeitsels de wanden sieren, zien gestrengelijk op hen neer. Er wordt niet gestookt, en in het laatst van Januari en begin Februari was het er vrij kil, daar de buitenlucht niet gemakkelijk door de dikke muren dringt. Aan de aanvrage om liassen wordt in den regel met bekwamen spoed voldaan, en de voor komendheid der ambtenaren is groot. Bevreemd heeft het mij eenigszins dat noch de directeur noch een der andere ambtenaren van dit archief der eerste klasse het FranschEngelsch of Duitsch machtig was. Om niet te lang te worden, slechts enkele woorden over de beide andere archieven der eerste klasse, waarvan ik trouwens niet veel te vertellen heb. In alle Spaansche archieven wordt gerookt, doch ik vond elders geen verbod, zooals te Sevilla.

Nederlandsch Archievenblad | 1904 | | pagina 22