206 een tapijt of vitrage-gordijnin hangenden toestand aan het branden kan blus8chen. Het voornaamste was echter het uitblusschen van een in brand gestoken houten gebouwtje, geheel geteerd en van onderen voorzien met houtkrullenterwijl nog een aantal latteneveneens geteerdtegen den wand waren aangebracht; alles overvloedig met petroleum bespoten. Er ontwikkelde zich in een oogenblik tijds eene kolossale vlamnog aange wakkerd door den hevigen winddie op de open vlakte, waar de proeven plaats vonden, het blusschen zeker niet gemakkelijker maakte Tot verwondering en voldoening aller aanwezigen en ten bewijze van de bluschkracht van het poederwerden de vlammen door het opwerpen van den gedeeltelijken inhoud van slechts één fakkel in 2 of 3 seconden gebluscht. Al de proeven zijn uitstekend gelukt. De voordeelen van de theofakkel zijn mijns inziens de volgende: 1°. de prijs is uiterst billijk, 5 gld. per stuk, terwijl men bij bestelling van 6, 12, 24 stuks enz. eene belangrijke korting geniet; 2 de inhoud, een droog poeder, laat elk voorwerp, waarmede het in aanraking komt, onaangetast, wat bij vloeibare brand- bluschmiddelen niet het geval is; 3 zoover men den brand met een fakkel kan bereikengeschiedt de blussching onmiddellijk; 4 is er geen kans, dat het middel, op het oogenblik dat men het zou moeten gebruiken, zijn dieDst weigert. Immers de behandeling is zeer eenvoudig en er is geen mechaniek aan de fakkel aangebracht, dat defect kan raken; alleen hangt men het toestel eenvoudig ter plaatse, waar men het eventueel bij de hand wil hebbenaan een stevigen haak bij het gebruiken trekt men de fakkel af, en het deksel blijft aan den haak hangen en onmiddellijk kan de fakkel, die dan geopend is 2), gebruikt wordenwat geschiedt door den inhoud met kracht in het vuur op het brandend voorwerp te werpen. 5°. Het werpen van poeder, gelijk mede uit een proef gebleken is heeft ook preservatieven invloed, zoodat bijv. een tapgt met petroleum gedrenkt, niet brandt op dc plaats waar het poeder was geworpen. Verschillende hoofden van instellingen, o.a. de Directeur der Posterijen te 's Gravenhage, hebben dergelijke fakkels besteld, en ik meende mijn collega's een dienst te bewijzen door hun aandacht op dat bluschmiddel te vestigen. Maastricht. A. J. PLAMENT. den fabrika fakkela bij den brand ziJn gebruikt worden ze gratis gevuld door 2) Het deksel is slechts met een dun draadje aan het toestel bevestigd. 207 Boekbespreking. Mr. J. C. Overvoorde. Catalogus van de bibliotheek over Leiden en omgeving. Leiden, Stoomdrukkerij Taconis. 1904. De archivaris van Leiden verraste in de afgeloopen maand velen met de toezending van dezen Catalogus, die op 774 blz. in 8°. de be schrijving van niet minder dan 9266 nummers bevat. Deze is zonder twijfel een bewijs van zijn groote werkkracht en van zijn ijver om het archief, dat hij eerst sedert 1901 beheert, dienstbaar te maken aan de studie der geschiedenis en administratie van Leiden. Gaarne voldoe ik aan den wensch van den redacteur van het Archievenblad om dezen catalogus hier te bespreken, en dit met te meer genoegen, omdat ik daardoor in de gelegenheid gesteld werd door het bestudeeren van het boek systeem en bewerking te toetsen aan de mijne, welke ik juist bezig ben toe te passen voor de Rotterdamsche verzameling. In enkele bladzijden geeft de bewerker een overzicht van het ontstaan dezer bibliotheek en over de wijze, waarop hij haar geordend heeft. Nadat in de 17e en 18e eeuwen door dedicatie en aankoop een kleine verza meling was verkregen, die in 1795 slechts 106 nummers telde en grooten- deels uit werken over rechtsgeleerdheid en geschiedenis bestond, werd eerst in de 19e eeuw dit bescheiden bibliotheekje vermeerderd met eenige Leidensia Daaraan werden een groot aantal keuren, afkomstig van de oude raadhuisdrukkerij, toegevoegd en het geheel werd door de beide eerste archivarissen van Leiden, Rammelman -Elsevier en Dozv, uitgebreid tot een verzameling van beteekenis en van grooten omvang. Ook de tegen woordige archivaris kocht aan, wat hem mogelijk was, en had bovendien het geluk uit een opgeheven oude boekhandelszaak te Leiden vele afdee- lingen belangrijk te kunnen aanvullen. Bij de indeeling van den Catalogus heeft Mr. Overvoorde in hoofdzaak het systeem gevolgd, waarnaar door hem de Catalogus der Dordtsche bibliotheek (1898) werd samengesteld en dat hij weer ontleend had aan Mr. Mullers Catalogus der bibliotheek over Utrecht, zooals blijkt uit de voorrede van den Dordtschen catalogus. Slechts hier en daar is hij op enkele ondergeschikte punten van zijn eerste opzet afgeweken, wat hem öf door het gebruik öf door den aard der verzameling noodig bleek. Terecht wijst de heer Overvoorde er op, dat volledigheid bij een bibliotheek over een stad bijna niet te bereiken is; hij meende dus niet langer te mogen wachten om dezen catalogus in het licht te zenden. Ik meen het systeem van indeeling van den heer Muller algemeen bekend te mogen onderstellen. Inderdaad voldoet het aan vele eischen

Nederlandsch Archievenblad | 1903 | | pagina 32