134 „Groszherzoglich Badiscbe Generallandesarchiv". In het Groot hertogdom Hessen schijnt de toestand der gemeentelijke en kerkelijke archieven ook al niet bijzonder troostrijk te zijn. In de zitting van „Abgeordnetenkammer' van 4 Maart j 1. wees de afgevaardigde Kohier er op, hoe licht „die in den Archiven der Bürgermeiste- reien und Pfarreien ruhenden Akten verkommen". Te prijzen is dus het besluit van de burgemeesters van den „Kreis" Giessen om hunne oorkonden met behoud van eigendomsrecht in een depót te Giessen te vereenigen. Van den Thiiringer archiefdag (Jena 17 Mei) en van den Westduitschen (Aschaffenburg28 Juni) wordt een beknopt verslag gegeven; uitvoerig besproken wordt het nieuwe reglement op de Italiaansche Staatsarchieven (afgedrukt in de „Gaz- zetta ufficiale del regno d'Italia 29. Ott. 1902, nr. 252; zie Nedl. Archievenblad Jaarg. XII bl. 58). Zooals men weet zijn in het Geheim Staatsarchief te Berlijn de stukken van na 1840 niet voor het publiek toegankelijk en wordt slechts in enkele gevallen van dezen regel afgeweken. Prof. Rachfahlaan wien werd toegestaan om stukken van 1848 in te zien, schijnt in zijn opstel „Oesterreich und Preuszen im Marz 1848" van dit verlof geen fair gebruik ge maakt te hebben, althans het „Königl. Preuszische Archivdirectorium" legt hem ten laste, dat hij door zijn manier van handelen er geenszins toe zal bijdragen om de archieven nog toegankelijker te maken. August Hettler. Archivalisches Centralblatt, Organ für die Ge- samtinteressen des Archivwesens. I Bd., No. 1. Jena, 1903, Selbstverlag des Herausgebers. Dit tijdschrift heeft in de eerste plaats ten doel de serie van publicatiën op archiefgebied, die de uitgever voorbereidt, bekend te maken. Ook zal het aanvullingen geven van zijn archief-adresboek (zie beneden). Bovendien zal het bijdragen bevatten naar verkiezing der schrijvers, in de Duitsche, Fransche, Italiaansche en Engelsche taal. August Hettler. Adressbuch der wichtigsten Archive Europa's. Ister Teil: Deutsches Reich ohne Preussen. Jena, 1903, Selbstverlag des Herausgebers. Hierin zijn, met enkele uitzonderingen, alleen die archieven opgenomen, waarvan gedrukte inventarissen bestaan, waarover iets in druk is verschenen, of waaruit stukken zijn gepubliceerd. Be halve aanwijzing der uren van openstelling, der wetenschappelijke beambten enz. bevat het werk opgaven over de „einschlagige Literatur". 135 G. Frenzel. Leitfaden für die Einrichtung der KanzleienRegi- stranden und Akten der deutschen Stadtgemeinden. Leipzig, "Verlag von F. Leineweber, 1903. Dit is de prijsvraag, die bekroond werd door het bestuur van de Duitsche stedententoonstelling te Dresden. De schrijver„Rats- obersekretar" te Dresden, handelt in Hoofdstuk III over het be waren der akten. Deze moetenzegt hijdikwijls eeuwen lang in wezen blijven en geven in vele gevallen de eenige aanwijzing over vroeger bestaande toestanden. Daarom moet de inrichting, de op- teekening, de uiterlijke vorm en het bewaren der akten zoo zijn, dat zij nog in verre toekomst „ansehnlich, leserlich und haltbar sind". Hiervoor geeft hij dan verscheiden nuttige wenken. Van tijd tot tijd moet onder de administratieve bescheiden een opruiming worden gehouden. Vernietigd worden alle stukken zonder waarde aan het archief afgedragen echter die akten„die einen dauernden Wert besitzenin denen sich wichtige Urkunden befinden oder deren Aufbewahrung im Archiv durch den Vorstand der Behörde überhaupt angeordnet worden ist". Bij zulk een overdracht geeft de archivaris bewijs van ontvangst af, terwijl ook op het admini stratief bureau aanteekening van de afgifte wordt gehouden. Middelburg, November 1903. E. WIERSUM. Berichten. Aan den uitgewerkten en toelichtenden Staat, behoorende bij het vijfde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1904 ontleenen wij het volgende: „Art. 182. Jaarwedden en verdere belooningen der ambtenaren en bedienden bij 's Rijks archieven te 's Gravenhage: a. algemeene Rijksarchivaris f 4300.(voor 1903 4000. b. adjunct-archivarissen 12200.9800. c commiezen 8300.6800. d. adjunct-commiezen 5780.4300. e. klerken, concierges en verdere bedienden 5135.5210. f 35715.— (voor 1903 ƒ30110.—). „Art. 183. Kosten van onderhoud, huishoudelijke uitgaven, perso- neele hulp, schrijfloouenreis- en verblijfkosten, inrichting en onderhoud van gebouwen, terreinen en lokalen, en aankoopen voor de Rijksarchieven en kosten van de commissie van advies voor 's Rijks geschiedkundige publicatiën f 29000.(voor 1903 16000.

Nederlandsch Archievenblad | 1903 | | pagina 36