126 3 October 1902, die het belangrijke oude stadsarchief nagenoeg geheel verwoestte, Zoo spoedig mogelijk werd de geheele massa door vuur en water beschadigde papieren in kisten gepakt en naar den Bosch vervoerd. Daar werd alles gedroogd en eenigszins bij elkaar gezocht. Een goede regeling zal echter alleen mogelijk zijn bij verkrijging van speciale hulp. Vermeld worden de weinige stukkendie ten slotte in niet al te zeer beschadigden toestand behouden bleken te zijn. Naar aanleiding van deze ramp wijst de archivaris de ge meenten nogmaals met klem op de gelegenheid die er bestaat om hare archieven te deponeeren in de brandvrije archiefdepöts van het Rijk. Hij herinnert waarschuwend er aan, hoe in 1824 het geheele gemeentearchief van Waalwijk verbrandde, in 1839 dat van Bokhoven, in 1858 dat van Vrijhoeven-Capelle en in 1892 dat van Dussen Muil- en Munsterkerk. Hoe ook, naar het gerucht wildehet archief van de gemeente Oudheusden Elshout en Huiten verbrand zou zijn en dat van de gemeente JTerpt en Bern was verloren gegaan. En verder, hoe het oud-archief van Wijk geheel verkocht was en dat van Dieden Demen en Langel grooten- deels was zoek geraakt. Bij al deze rampen, enkel Noordbrabant betreffende, bleven gelukkig de rechterlijke archievendie zich alle elders bevonden gespaard. Ook met Grave was dit het geval. In 1812 was het rechterlijk archief naar de rechtbank te Nijmegen overgebracht en van daar in 1864 naar het archiefdepöt in den Bosch, Het nog te Grave achtergebleven gedeelte, waarbij o.a. een aantal oude notariëele protokollen en protokollen met akten van domeinverkoop was in 1886 door den archivaris overgenomen. Maar bovendien zijn nog een aantal der oudste en belangrijkste gemeentelijke be scheiden bewaard geblevendie door een gelukkig toeval tijdelijk in het Bossche archiefdepöt berustten. Deze stukken worden op blz. 13 en 14 van het verslag meegedeeld. Inventaris van het archief der gemeente Amersfoort. Amersfoort, A. J. Michielsen, 1903. In dezen inventaris worden de archiefstukken gerangschikt onder de dertien volgende rubrieken I. Grondgebied en bevolking II. Gemeentebestuur, III. Financiëel beheer, IV. Gemeente-eigen dommen en werken, V. Gemeentepolitie, VI. Krijgszaken, VII. OnderwijsVIII. Kerkelijke Zaken, IX. Armwezen, X. Rechts- Het ontbreken van den naam des samenstellers op het titelblad is een voorbeeld van archivarische bescheidenheid, dat geen navolging verdient. 127 zaken, Weeskamer, XI. Nijverheid en vervoermiddelen, XII. Pro vinciale Staten, XIII. Generaliteit. Zooals men ziet, is dit niet „het meest gewenschte systeem". Dit is echter niet de schuld van den samensteller. In een korte inleiding zet hij uiteen hoe hij gobonden was aan de wijze van werken van zijn voorgangeraan diens „samenvoegen van vele stukken en het rangschikken der deelen". Een index van zakenpersoons- en plaatsnamen besluit het werk. In een noot bij Hoofdstuk II zegt de bewerker een beschrijving toe van alle tot het archief behoorende charters. O. W. Bruinvis. Archief der gemeente Alkmaar. Verbetering en aanvulling van den Inventaris van Dr. P. Scheltema 1869. Alk maar, A. Kusters, 1903. De archivaris der gemeente Alkmaar heeft met dezen arbeid niet bedoeld het vervaardigen van een nieuwen inventaris maar het verbeteren en aanvullen van deu bestaanden. Hij moest zich derhalve houden aan de indeeling en beschrijving van zijn voor ganger. Vandaar de rangschikking der archiefstukken in twee hoofdrubriekenI. Perkamenten en papierenII. Boeken en banden. Beide zijn weer in zeven afdeelingen onderverdeeld namelijk de eerste in: 1. Voorrecht- en gratiebrievenoctrooien, vergunningen, resolutiën, sententiën enz. van VorstenStadhouders Pre'aten, Regeeringslichamen en Gerechtshoven, 2. Stukken over Alkmaars beleg en den afval der Nederlanden van Spanje3. Ver volg van 1. na 1572, 4. Stukken van inwendig beheer en plaatselijk belang5. Accoorden en contracten6. Stukken betreffende de verwerving of vervreemding van vaste goederen door de Stad en 7. Stukken van verschillenden aard, terwijl de tweede hoofdrubriek gesplitst is in: 1. Landsregeering2. Stadsregeering3. Ordon nantiën en keurenLijsten van regenten en officianten4. Finan ciën en belastingen5. Doop-, trouw- en begrafenisboeken6. Gilden en neringen en 7. Boeken en bandenniet vallende in de vorige gedeelten. In een voorbericht zet de samensteller uiteenhoe hij te werk gegaan is met het opnemen van vroeger ter zijde gelaten of later bijgekomen stukken. Eenige gedeelten zijn geheel opnieuw bewerkt o.a. de zesde afdeeling van de eerste rubriek, die in den loop der jaren van 86 eigendomsbewijzen tot omtrent 440 was uitgedijd. Achterin bevinden zich aanvullingen en verbeteringen. Indices ontbreken.

Nederlandsch Archievenblad | 1903 | | pagina 32