116 5a. Bepalingen zijn wenschelijk, welke de ver. eischten regelen, waaraan zij moeten voldoen, die naar een wetenschappelijke betrekking willen din gen bij het Nederlandscbe en Nederlandse h-I n d i- sche archiefwezen. b. Een graad aan een der Nederlandsche uni. versiteiten, hoewel gewenscht, is niet bepaald noodig. De eventueel vast te stellen bepalingen dienen dus zoo te worden ingericht, dat zij, die dergelijken graad niet hebben verkregen, niet zijn uitgesloten van de mogelijkheid tot mededinging. Vastgesteld te Leiden 17 Juni 1896. Zie Ned. Arch.bl. 1896/7 blz. 2—6, 14—15. 6a. Een regeling bij de wet omtrent het gebruik der oude archieven van openbare instellingen of ambtenaren is gewenscht. b. Zulk een regeling dient zooveel mogelijk on beperkte ten gebruikstelling der archieven te hul digen. c. Uitdrukkelijk dient te worden geregeld de bevoegdheid van de beheerders der archieven, om de toelating aan bezoekers te weigeren, maar slechts waar het algemeen belang zulks eischt. d. Ook dient bepaald te worden, dat geene on. derzoekingen in de archieven geschieden dan onder behoorlijk toezicht. Vastgesteld te Arnhem 3 Juli 1897. Zie Ned. Arch.bl. 1897/8 blz. 23—25, 89—117. 7a. Het is gewenscht, dat de notariëele proto- kollen van vóór 1811 openstaan voor onderzoek door belanghebbenden en belangstellenden. b. De wijziging der wet op het notariaat van 1842, welke tot die openstelling noodzakelijk is, schrijve overbrenging voor naar het Bijksarchief in de provincie, waarin de plaatsen van herkomst der protokollen gelegen.zijn, en drage het beheer op aan den Bijks-archivaris aldaar. Zij geve echter de bevoegdheid, bij Koninklijk Besluit die proto kollen onder dezelfde voorwaarden als de oud- rechterlijke archieven aan de Gemeenten, waar de 117 notarissen hebben gefunctionneerd, van wie die archieven afkomstig zijn, in bruikleen te geven. Vastgesteld te Dordrecht 18 Juni 1898. Zie Ned. Arch.bl. 1898/9 blz. 6—9, 17—27. 8.1) Het is wenschelijk, dat de oude rechterlijke stukken hereenigd worden met de archieven, waar uit ze afkomstig zijn, en dat de hereenigde verza melingen worden geborgen op de plaatsen van be waring van die rechterlijke stukken. Die plaatsen kunnen zijn de rijksarchieven, de gemeentearchieven, die daarvoor voldoende waar borgen leveren, of andere daartoe nieuw op te richten depots. Vastgesteld te Nijmegen 8 Juni 1901. Zie Ned. Arch.bl. 1901/2 blz. 5—6, 197—230. 9a. Zoolang de doop-, trouw- en begraafboeken, die tijdens de Fransche heerschappij naar de mai- rieën zijn overgebracht, niet aan de kerkelijke be sturen, van welke die registers afkomstig zijn, zijn teruggegeven, behoort de staat die registers te bewaren in de Bijksdepöts of ze op denzelfden voet als de rechterlijke archieven in bruikleen af te staan aan de burgerlijke gemeenten. b. De registers van huwelijken, gesloten ten overstaan van schepenen, behooren hereenigd te worden met de rechterlijke archieven, waarvan zij deel uitmaken. Vastgesteld te Delft 10 Juli 1903. Zie Ned. Arch.bl. 1902/3 blz. 79-88, 1903/4 blz. 8—10. Als gevolg van de aanneming dezer stelling werd 5 Juli 1902 te Groningen besloten, dat men zich tot de Regeering zou wenden met het verzoek: 1° om de Commissarissen der Koningin in de provinciën uit te noodigen de tegenwoordige bezitters van oude archieven, waarvan de rechterlijke stukken in een rijks-archief- depöt berusten of behoorden te berusten, te verzoeken die archieven ook daar te deponeeren; 2° om de rijksarchivarissen te machtigen tot opneming van de bedoelde archieven in de door hen beheerde depóts en hen aan te schrijven die opneming zooveel mogelijk te bevorderen.

Nederlandsch Archievenblad | 1903 | | pagina 27