112 genoot groote belangstelling. Opgaven omtrent belangrijke aan winsten en herstellingen. Opgaven van de onderwerpen der rapporten, der door particulieren gevraagde inlichtingen, der ter raadpleging elders gedeponeerde stukken, der vervaardigde reproductiën, der ten geschenke ontvangen stukken, der in bruikleen ontvangen stukken, der aankoopen en der voor de verzamelingen vervaardigde copieën. (Verslag over het voorgevallene in de gemeenteverzamelingen in 1902, aan B. en W. aangeboden door de vaste raadscom missie van bijstand in het toezicht op het oud-archief der gemeente.) Vlaardingen. De beschrijving en ordening van het nieuw- archief werd, na het aan Mr. Roessingh verleend ontslag, niet voortgezet. „De archief-kamer wordt gebruikt als bureau voor de 2e afdeeling (comptabiliteit), zoodat met de beschrijving eerst kan worden voort gegaan, als eene andere lokaliteit voor die afdeeling zal zijn ge vonden. In den toestand van het archief kwam in 1902 geen verandering." Opgave der aanwinsten van de bibliotheek. (Verslag van den archivaris aan den secretaris, bijlage C tot Verslag Vlaardingen.) Vlissingen. Voor de bij den burgemeester en B. en W. inkomende stukken zijn eenigo rubrieken aangenomen, waarnaar zij gesplitst en geboekt en in 't register op de notulen vermeld worden. „Een 14tal dossiers werden gevormd en geïnventariseerd, handelende over verschillende in de laatste jaren bij het gemeentebestuur aanhangig geweest zjjnde belangrijke zaken." Een begin is ge maakt met de ordening van het archief, voorzoover daartoe gelegenheid was in de niet verwarmde lokalen (die echter vochtvrij zijn). De voor de bibliotheek aangekochte boeken zijn vermeld in het verslag omtrent de Oudheidkundige verzameling (eveneens bijlage tot het gemeenteverslag). Opgaven der ten geschenke ontvangen boeken en geschiften, en der verstrekte inlichtingen (o. a. omtrent den dormter der abdij). (Jaarverslag betreffende het archiefwezen over 1902, bijlage tot Verslag Vlissingen.) Zaandam. „Gemeente-archiefOverbrenging van het nieuw archief, thans geborgen in kasten, aanwezig op de bovenverdie pingen van het gemeentehuisnaar een tegen brandgevaar beveiligde plaats, blijft wenschelijk, en blijft een punt van ernstige overweging 113 bij ons college uitmaken. Het bevindt zich in goeden staat en wordt geregeld bijgehouden. „Het herstellen, regelen en inventariseeren van het oud-archief, waarmede in den loop van het jaar 1900 een aanvang werd ge maakt, is nog niet gereed gekomen." (Verslag Zaandam, bladz. 31, 32.) Zieriksee. „Tengevolge van de steeds toenemende werk zaamheden bij de gemeente-administratie was het den met de ordening van het oud-archief belasten ambtenaar ter secretarie niet mogelijk in het afgeloopen jaar iets van belang te verrichten, zoodat dit jaar dienaangaande geen verslag kan worden gegeven. „Aanwinsten of verliezen van het archief vallen niet te vermelden." Opgave der aanwinsten voor de boekerij (o. a. uit de nalatenschap van den heer P. Nagtglas en een inventaris van het archief van het waterschap Schouwen). (Verslag Zieriksee, bladz. 18, 19.) Zutphen. „Archief". Ingevolge raadsbesluit d.d 28 October 1901 is het archief van het Wijnhuis (dat zal ingericht worden tot een museum van oude kunst en kunstnijverheid) overgebracht naar de bovenlocalen in bet gemeentehuis. 31 personen bezochten het archief„enkelen van deze kwamen met het doel, om stukken te raadplegen". Het museum ontving een gegraveerde roodkoperen tabaksdoos uit de 18de eeuw, gevonden in de Helbergsche beek. Aanwinsten der bibliotheek. (Verslag Zutphen, bladz 2831.) Zwolle. ArchievenEvenals in 1900 en 1901 heeft de ambtenaar bij het oude gemeente-archief in het jaar 1902 het be heer van het archief waargenomen." De beschrijving der losse stukken werd voortgezet. Voorloopig beschreven bundels werden nader geregeld. Alphabetische registers werden samengesteld op de doopboeken der Lutherschen en der Gereformeerden van 1760 1774. Opgaven omtrent het gebruik, van 't archief gemaakt. Over 't algemeen is de materieele toestand goedslechts hier en daar vertoonen zich sporen van vocht, te wijten aan de onmogelijkheid, de archieflocaleD gedurende den winter te verwarmen. Aangekocht is o.a. „een staatboek van de bezittingen van het klooster Beth lehem uit het laatst de 15de eeuw," waarop de rijksarchivaris in Overijsel de aandacht vestigde. (Verslag Zwolle, bladz. 1922.)

Nederlandsch Archievenblad | 1903 | | pagina 25