106 Kampen. Archief. Het gebrek aan ruimte nijpt hoe langer hoe meer. „Er is niet alleen letterlijk geen plaatsje meer open, maar ook is door het benutten van elke open plaats het verband van volgseriën van gelijksoortige stukken verbroken en wordt eene ge makkelijke raadpleging en een overzicht daarvan daardoor in hooge mate belemmerdterwjjl de telkens inkomende stukken en bundels geene behoorlijke plaatsing meer kunnen erlangen." In verband met het licht worden daarom 2 dubbele ijzeren kasten en niet één (zie vorig jaarverslag) gewenscht. Gedrukt werden deel 8 van het Register van charters en bescheiden en het Register op het archief van de Armenkamer. Deel 9 van 't zooeven genoemd register is in bewerking. Het archief werd veel geraadpleegd. „Het Genootschap tot beoefening van Overijsselsch recht en geschiedenis" zal uitgeven eene handelscorrespondentie van een Kamper handelshuis te Lissabon uit 't laatst der 16(ie eeuw. Opgave der aanwinsten. (Verslag Kampen, bladz. 1619.) Leeuwarden. Archieven. Voorzoover 't archief op 't gemeentehuis is geborgen, bevindt 'tzich in goeden toestand. Op 't hulparchief werd ruimte verkregen door vernietiging van waarde- looze papierendeze bergplaats is echter zeer onvoldoendevoor het geheele archief wordt eene brandvrije bewaarplaats gewenscht. Voortgezet werd het maken van indices op het register van aanbe stedingen en onderhandsche acten op de doodboeken (bijna voltooid) en op de notulen van B. en W.; de ingekomen stukken over 1893 werden geordend en ingebonden. Het archief werd veel meer geraadpleegd dan 't vorig jaar, de krijgsgeschiedkundige onderzoekingen werden voortgezet, cenige rapporten werden ten behoeve der gemeente vervaardigd. Aanwinsten (eenige stukken betreffende de kustver dediging in 1781). Bibliotheek. De belangstelling bleef klim mende. Opgave der geschenken. Spoedig is meerdere ruimte noodig. L)e kunstverzameling (die eenige photo's ontving) verdiende meer de aandacht te trekken. (Verslag Leeuwarden, bladz. 18—25.) Leiden. Voortgezet werd de beschrijving van de „wees boedels" en van de bibliotheek. Voltooid werd 't maken van fiches van de attestatieboeken. Aangevangen werd het maken van een klapper op de oude rapporten en van fiches van de doopboeken der Hooglandsche kerk, het alphabetiseeren van den klapper op de registers der weeskamer. Bezwaar ondervindt de regeling van 't archief, omdat Mr. Dozy eene nieuwe ordening heeft aangebracht doch 107 niets beschreven 5 de inventaris-Rammelman-Elsevier kan daardoor moeilijk gebruikt worden, terwijl er geen andere wegwijzer in het archief is. Daarom wordt aanstelling van een wetenschappelijk adjunct gewenscht. De drie volontairs bleven belangeloos werk zaam. Gewenscht wordt centrale verwarming. De galerij in de bibliotheek gaf groote verbetering. Middelen tot beteugeling van brandgevaar werden aangeschaft; tegen hinder van vocht werden maatregelen genomen. Opgave van de bezoekers van t archief, van de onderwerpen der rapporten en der nasporingenvan de aanwinsten (o.a. eenige registers betreffende de draperie en vele pamfletten en gelegenheidsgedichten), waarvoor een buitengewoon crediet werd toegestaan. (Verslagen van de commissie van 't oud-archief en den archi varis, bijlagen Vla en VI tot Verslag Leiden.) Maastricht. Gebrek aan ruimte doet zich meer en meer gevoelen. Voltooid werden de klappers op de kerkelijke trouwre gisters, behalve die der Nederl. Hervormde kerk. Aanwinsten. Mededeelingen omtrent het gebruik, van 'tarchief gemaakt. Een voorstel zal worden gedaan tot ruiling van archiefstukken met het rijk, zoodat de gemeente en 't rijk hun toekomende archivalia ont vangen. (Verslag van den archivaris in Verslag Maastricht bladz. 64—86.) M e p p e 1. Stereotyp verslag dat van de laatste jaren, zonder de bijvoeging in het verslag over 1900 (Archievenblad 1901/2 blz. 44, 45). (Verslag Meppelblz. 13, 14.) Middelburg. Archieven en oudheidskamer. De oudheid kundige verzameling ten raadhuize verkeert in goeden toestand. Zij werd in 1902 bezocht door 1765 betalende personen tegen 1532 in 1901. Het zoogenaamd nieuw archief (1813 en later) verkeert in goeden toestand." Het rechtelijk archief is over- gebracht naar een benedeulocaal. Is dit verbeteringdaartegenover staat, dat nu het archief der Wees- en momboirkamers over 2 ver trekken moest verdeeld worden waarin later te voorzien is. Opgave van de aanwinsten voor 't archief en de bibliotheekvan t aantal bezoekers, van de uitgeleende archivalia, van de aanwinsten voor de oudheidskamer, van de onderwerpen der onderzoekingen. Aangevangen werd de vervaardiging van eene inleiding op s heeren

Nederlandsch Archievenblad | 1903 | | pagina 22