104 reeds zoodanig fe beschrijven, dat deze beschrijving onveranderd een plaats zoude kunnen vinden in den nieuwen inventaris, waarvan de samenstelling een dringende eisch mag genoemd worden Vele nasporingen werden voor 't gemeentebestuur en particulieren verricht; gemeend werd echter, dat voor de laatsten „niet al te veel tijd mocht worden besteed". Dr. J. Heinsius zal medewerken aan de beschrijving van 't archief van „'t Drapeniersgild". (Verslag Gouda, bladz. 38, 39.) 'sGravenhage. De heer A. J. Servaas van Rooyen werd weder voor 1 jaar herbenoemd. De bibliotheek, vermeerderd met 332 nummers, bevat thans 3709 nummers. „Het oud-archief werd geheel geordend naar den inventaris Hingman 1868", voorna melijk om te weten wat daarin onjuist was of wat daarin niet was aangeteekend. Het drukken van den inventaris der rubriek „Buurt- wezen" kwam gereed. Met de ordening en het inventariseeren der rubriek „Gildewezen" is aangevangen. De inventaris dier rubriek zal aansluiten aan dien van het „Buurtwezen". „Van het oud-archief en de bibliotheek werd weder een ruim gebruik gemaakt." (Verslag 'sGravenhage, bladz. 23.) Groningen. Gemeente-archiefBijzonderheden hierom - trent vallen niet te vermelden." (Verslag Groningen, bladz. 32.) Haarlem. „De lokalen, waar het archief bewaard wordt, zijn voor hei doel zeer geschiktHet archief is naar eisch geordend en er bestaat een gedrukte inventaris van in drie deelen welke met de meeste zorg wordt bijgehouden. Alle charters, registers enz. zijn genommerd." De kosten bedroegen 664.89, waaronder: aankoop van archiefstukken voor ƒ33.96, teekeningen ƒ184.25, prenten 71.46 photographieën 15.50boeken 33.475 en het genealogisch archief ƒ116.87. Opgave der aanwinsten (o.a. contract over de aanneming eener stomme en lamme provenierster in 't St. Anna-convent d.d. 1570, kasboek van het Barbara-gasthuis d.d. 1622—1628, rekening van den scherprechter d.d. 1752). „Een vervolg op den inventaris der kaarten ligt in handschrift gereed. Het maken van inventarissen der andere verzamelingen blijft een onderwerp van gestadige zorg." Opgave der onderzoekingen. De oude gothische klok zal worden gerestaureerd en dan geplaatst in de hal van het raadhuis. Het genealogisch archief wordt veel geraadpleegdvoort- 105 gegaan is met het afschrijven der oude kerkeboekende huwelijk- aanteekeningen der Ned. Herv. Kerk d.d. 1637 1614 zijn op fiches gebracht. In het museum werden tentoonstellingeu gehouden van teekeningen uit den atlas; in de archiefkamer werden voor leden van den raad en andere belangstellenden kunstbeschouwingen gegeven, welke druk werden bezocht en zeer in den smaak vielen. (Verslag Haarlem, bladz. 2845.) Harlingen. Zwegen vorige verslagen over het archief, thans wordt daarop eene uitzondering gemaakt; helaas valt slecht nieuws mede te deelen. „Op den 22 Juli 1902 werd brand ontdekt in de archiefkamer van het stadhuisdie echter spoedig werd gebluscht „De schade was niet belangrijk; onder anderen gingen eenige oude provinciale almanakken verloren." Wat verder te loor ging, wordt niet vermeld; laat ons hopen, dat genoemde almanakken 't voornaamste verlies warenen dat maatregelen zijn of zullen worden genomen om brand in het archief onmogelijk te maken. (De aangehaalde woorden uit Verslag Harlingen, bladz. 22.) Den Helder. „Wij herhalen hier, wat wij ook reeds in onze vorige verslagen opmerktendat het archief voor zooveel dit mogelijk is, in orde wordt gehouden, ofschoon de plaats daar voor aangewezen ten eenenmale ongeschikt isen eene goede regeling belemmert." (Verslag den Helder, blz. 23.) 's Hertogenbosch. Het verslag zwijgt wederom over het archief. Hoogeveen. Stereotyp verslag dat van de laatste jaren. (Verslag Hoogeveen, blz. 34.) Hoorn. ArchievenHet archief verkeert in goeden staat. Jaarlijksche toevoeging van de stukken, daartoe behoorende, had als naar gewoonte plaats." Mr. J. de Vries van Doesburgh schonk eenige oude stukken. „Met betrekking tot den voortgang van de in 1895 door den heer rijksarchivaris in deze provincie aangevangen inventarisatie en beschrijving van de in het oud-archief aanwezige stukken, werden door ons in den loop van 1902 geene bijzonder heden vernomen." (Verslag Hoorn, bladz. 42, 43.)

Nederlandsch Archievenblad | 1903 | | pagina 21