102 Het nieuw-archief verkeert in goed geordenden en onderhouden toestand. (Verslag Breda, bladz. 111.) Delft. Bibliotheek." Voor 't drukken der catalogi van de bibliotheek en het museum was eene som op de begrooting voor 1904 gebracht; deze post is echter met op 1 na algemeene stemmen verworpen. „Ik betreur dit feit ten zeerste, daar een omvangrijke „arbeid thans gedeeltelijk tot onvruchtbaarheid veroordeeld is.'' In 1902 zijn minder boeken uitgeleend dan in 1901. Opgave der aanwinsten. „ArchiefDe inventaris van de lste afdeeling van het archief (1246 1795) werd gereed gemaakt (behalve het archief der Weeskamer); daaraan zijn toegevoegd een Voorbericht en eene Inleiding (a. Bewaarplaats van het archief, b. Ordening van het archief). Gevolgd is de methode der Handleiding. Het gebruik van het archief nam toeopgave van de onderwerpen der rapporten voor de gemeente. Opgave der aanwinsten (o.a. een alphabetische index op de doopregisters der Oude Kerk over 1616 1700). „Museum.'''' De voorwerpen zijn alle genum merd naar den catalogus en gedeeltelijk van korte beschrijvingen voorzien. Voor de uitgave van den catalogus wordt een lans gebroken. Opgave der aanwinsten. (Verslag van de bibliotheek, het archief en het museum in de gemeente Delft over het jaar 1902, afdruk van bijlage 10 tot Verslag Delft.) „A'ieuw-archief„Het nieuw-archief verkeert in een voor de be langen van den dienst behoorlijken toestand." (Verslag Delft, bladz. 51.) Deventer. Mr. H. Philips werd benoemd tot adjunct archivaris. Nadat de voorloopige beschrijving der processtukken door dezen gereed was gekomen, beschreef de archivaris de stukken nader en voltooide hij den catalogus van de inventarissen der rechterlijke archieven. Opgave van de onderwerpen der vervaardigde rapporten. Het eerste stuk van deel VI der cameraarsrekeningen (13821383) werd afgedrukt. Opgave van de onderwerpen der ingestelde onderzoe kingen (o. a. over de Deventer weiderechten). De herstelling der rechterlijke archieven werd voortgezet. De voorloopige beschrijving der in 't depot berustende archieven kwam bijna gereed. Opgave der aanwinsten (o. a. „het merckenboeck tho Holten", aangelegd in 't laatst der 16de eeuw). (Verslag van den archivaris, bijlage A. tot Verslag Deventer.) 103 „Voor het nieuw-archiefloopende van 1815 af, hadden de gewone werkzaamheden plaats (Verslag Deventer, bladz. 20.) Dordrecht. Voortgezet werd de regeling van het archief der Weeskamer. Ontdekt werd, dat een deel van het archief der Chambre-mi-partie „eigenlijk was het archief van de intendanten en agenten van den Maashandel", in 1678 geregeld, welke regeling in 1 704 en 1742 werd herzien. De stukken zijn in 3 afdeelingen gesplitst 1. het eigenlijk archief van den Maashandel, 2. stukken betreffende Dordrecht alleen en toevallig in het archief verdwaald geraakt, 3. rechtsgeleerde werken, blauwboekjes enz. betreffende den handel. „Voorts werd een begin gemaakt met de ordening der stukken be- hoorende tot den grafelijken tijd". Daarbij werden gevonden frag menten van 13de eeuwsche stadsrekeningen. Thans wacht het archief van 1581 1795 „op nadere omzetting". Een mand met stukken uit het archief der classis Dordrecht, in 1897 ontvangen, werd beschreven. Begonnen werden alphabetische indices op de registers, die bij onderzoekingen 't meest worden gebruikt. De „generale klapper" over 18131851 is gevorderd tot 1820. „De oude rechter lijke archieven zijn thans geordend en beschreven". „In den toestand der lokalen kwam geen verandering", die der verza melingen is gunstig. Opgave der „bezoeken en inlichtingen". Opgave der aanwinsten (o. a. verschillende niet beschreven stukken uit de 13de, 14de en 16de eeuwen, die thans te voorschijn kwamen). (Verslag Dordrecht, bladz. 2842.) Goes. „De archieven, oudheden, boek- en kaartwerken be vinden zich in goeden staat. De belangstelling in de verzameling van oudheden was geringer dan het vorige jaarvan de bibliotheek werd echter een ruimer gebruik gemaakt." Opgave der ontvangen werken. (Verslag van den archivaris, bijl. I tot Verslag Goes.) Gorinchem. „Van den heer H. A. van Goch te Amsterdam ontving de gemeente ten geschenke eene lijst der stedelijke regeering van Gorinchem (1756—1902)", als vervolg op de lijst in van Zo- meren's beschrijving van Gorinchèm. (Verslag Gorinchem, bladz. 20.) Gouda. „De aanvulling en verbetering van den bestaanden inventaris werd voortgezet. Deze arbeid leidde er in 't afgeloopen jaar meermalen toe, om tegelijkertijd enkele onderdeden

Nederlandsch Archievenblad | 1903 | | pagina 20