De gemeentearchieven in 1902. 100 Alkmaar. De ordening en beschrijving van het archief is voltooid. De door Dr. Scheltema niet in zijn inventaris opge nomen stukken zijn beschreven in een supplement op dien inventaris, dat zal worden gedrukt. Ook de materieele toestand der stukken is verbeterd. Waar de notulen van den raad over 18111815 ontbreken, was verblijdend het vinden van de minuteele notulen van den municipalen raad over 19 Juni 18111814 Februari 19 en bladen met korte aanteekeningen over de in 1814 en 1815 door den raad behandelde onderwerpen. De regeeringslijsten, loopeode tot 1795, zijn vervolgd tot heden. Geordend werd het nog aan wezige archief van de Weeskamer. Belangrijke stukken werden aangekocht (o.a. rekening van de domeinen van den graaf van Egmond, 1504; processtukken over de waag en den tol van Alk maar, 15051514; betreffende de afzetting van den pater en de mater in het klooster Nazareth, 1568; betreffende de indaging van uitgeweken burgers, 1568; enz enz. en verschillende stukken be treffende het Geestmerambacht) en ten geschenke ontvangen (be treffende de stichting van het St. Elizabeths gasthuis, 1841 enz (Verslag Alkmaar, bladz. 2426.) Amersfoort. Het gemeenteverslag over 1902 zwijgt wederom over het archief. Amsterdam. Archief. Van het archief van het Aal moezeniersweeshuis werd aangevangen de chronologische sorteering der stukken, behoorende bij de registers van opname der verpleegden. De oorkonden van het archief der Gasthuizen werden in regest gebracht. Tal van stukken werden „als muniment" van de Dag vaart-Correspondentie geregeld. Op de topographische Registers der quytscheldingeu werd een lexicographische klapper vervaardigd over 16521683. De naamklappers op de huwelijksregisters werden met de ontbrekende aangevuld de bewerking van zulke klappers op de doopboeken werd aangevangen. „1162 bezoekers waren korter of „langer tijd op het oud-archief werkzaam.'' Op het nieuw-archief werd voltooid de reorganisatie van de afdeeling Financiën A en het archief der Commissie van rentegevende eigendommen. Geregeld werden de archieven der afdeelingen Onderwijs en Armwezen (18411890). Verschillende archieven werden met stukken van den loopenden dienst aangevuldovertollig papier en apostillen werden 101 verwijderd. „In Januari werden de lokalen van het nieuw-archief ontlast van eene massa waardeloos papier, beloopende 17050 kilo grammen. Het archief ontving dit jaar 1025 aanvragen om stukken voor den loopenden dienst." Opgave der aanwinsten voor de bibliotheekden atlas en de penningverzameling. (Verslag Amsterdam, bladz. 3137.) Arnhem. „Bij het oud-archief,in bruikleen in het depot der rijksarchieven in Gelderland berustende, vonden geene aan winsten of verliezen plaats." Veelvuldig werden vooral de reke ningen der stad geraadpleegd voor de krijgsgeschiedkundige naspo ringen. „Het nieuw-archief is behoorlijk geregeld en verkeert in goeden staat." (Verslag Arnhem, bladz. 33.) Assen. Stereotyp verslag dat van de laatste jaren doch met deze vermakelijke drukfout, dat de archieven van vóór de invoering der gemeentewet zouden beginnen met Juni 1870 in plaats van met Juni 1807, toen Assen door koning Lodewijk tot stad werd verheven. (Verslag Assen, bladz. 19.) Breda. Oud-archief. Woorden van erkentelijkheid voor den steeds van den gemeenteraad ontvangen steun. De bibliotheek verkeert in goeden staat en ondervindt veel belangstelling. De werk zaamheden aan het archief werden voortgezet als vroeger. De bruik baarheid van het archief neemt daardoor voortdurend toe. Velen, die om inlichting vroegenkonden worden geholpen. Enkele stukken werden tijdelijk elders gedeponeerdterwijl omgekeerd stukken uit rijksarchief-depots ten gebruike werden ontvangen. Opgave der ont vangen boekwerken en archivalia (o.a. rekeningen van de geestelijke goederen der stad Breda, van de stadsambten, van den 100aten penning, van het brandemmer-, invoer- en lantaarngeld, pastorale rekeningen; 2 privilegiën van achise ende merctdagen d d. 1321, 't privilegie van den hooftbancke en 2 commissiën van hertogh Jan op Clause van Nispen rakende de hoofdbancke van den lande vau Breda, item der criminele saecken d.d. 1328en een paar honderd plattegronden en historieprenten betreffende Breda). Ten slotte wordt mededeeling gedaan omtrent den aankoop der kanon netjes in de vestibule van het stadhuis. (Verslag vau den archivaris in Verslag Breda, bladz. 107111.) N.B. Hetgeen hier volgt, is ontleend aan de verslagen van den toestand dei- betrokken gemeenten over 1902, tenzij eene andere bron is aangegeven.

Nederlandsch Archievenblad | 1903 | | pagina 19