96 minste contröle kan worden geoefend en waarschijnlijk reeds een en ander ontbreekt, dat er behoorde te zijn. Het Classicaal Bestuur wenscht van U te weten, op welke wijze dat euvel kan worden weggenomen en langs welken weg eventueel in de niet geringe kosten kan worden voorzien, die daartoe zouden moeten worden gemaakt. Met verschuldigde gevoelens liet Classicaal Bestuur van Leiden J. NIERSTRASZPraeses. W. KLERCQ, Scriba. De heer Mallinckrodt vindt het voor boeken altijd gevaarlijk als er geen geschikte bewaarplaats is. Het archief der vroegere Synode van Woerden zal wel belangrijk zijn. De heer Dr. Bronsveld meent, dat in Leiden genoeg deskundigen zijndie in dezen raad zouden kunnen gevenwanneer dan eene opgave van kosten gedaan wordt, zou er over gedacht kunnen worden uit de Generale Kas tegemoetkoming te geven. De President stelt voor te antwoordendat naar het oordeel der Synode, het Classicaal Bestuur van Leiden, als met de locale omstandig heden bekend, beter het antwoord op deze vraag kan geven dan de Synode. Er wordt op gewezendat het Classicaal Bestuur zich tot kerk voogden zou kunnen richten met een verzoek om steun. Overeenkomstig het voorstel van den President wordt, zonder hoofdelijke stemming, besloten. Ter tafel komt een verzoek van het Classicaal Bestuur van Dordrecht, om eene toelage uit de Generale Kas voor de ordening van het archief, d.d. 24 Juli 1903, gereg. onder nr. 24. Het verzoek luidt als volgt: Hoog Herwaarde Ilceren Het Classicaal Bestuur van Dordrecht heeft der eer U de hierbijgaande bescheiden ter kennisneming toe te zenden. Iudertijd schijnt de archivaris van Dordrecht, waarschijnlijk van den toemaligen Scriba de opdracht te hebben ontvangen oude papieren, behoorende tot het Clas sicaal archief, te ordenen, terwijl hem daarbij een zeker crediet is voorgespiegeld. Een en ander zal U duidelijk worden uit den hierbij gevoegden inventaris, brieven en nota. Vermits echter het Classicaal Bestuur over geen gelden te beschikken heeft, wendt ons Bestuur zich tot U, HoogEerwaardenmet de vraag of er ook vanwege de Kerk een klein crediet kan worden geopend tot de voldoening der schuld aan de gemeente groot ƒ6,60 plus een bescheiden vergoeding voor het werk als zoodanig. Het Classicaal Bestuur van Dordrecht, H. FEYKES, Praeses. J. VAN WALSEM, Scriba. Is misschien bedoeld het archief der voormalige classis van Woerden en Over-Rhijnland 97 De President stelt voor te antwoorden, dat de Synode uit geen enkel Fonds voor deze aangelegenheid geld beschikbaar heeft. Zonder hoofdelijke stemming aldus besloten. IV. De heer Wildeman heeft naar aanleiding van het artikel van prof. Jansen in De Katholiek (zie Archievenblad 12e jaargang blz. 41) weder eene brochure uitgegeven, getiteld Ultramontaansch gedoe, hij heeft er zelfs een exemplaar van gezonden aan de redactie van het Archievenbladen zoo zien wij ons verplicht er hier een enkel woord over te zeggen. Dat woord kan echter kort zijn, want het betoog loopt nagenoeg geheel over de geloofsleer van den H. Alphonsus van Liguori, een onderwerp, dat in dit tijdschrift niet thuis behoort. 1) Immers al wilde men op gezag van den heer Wildeman aannemen, dat uit die leer kan worden afgeleid, dat een „ultramontaansch" archivaris het belang der kerk moet stellen boven zijn plicht als ambtenaar, dan weten wij toch, dat er een groote afstand ligt tusschen een geloofsbeginsel en de praktische toepassing van de conclusies, die wellicht bij logische deductie uit dat beginsel kunnen worden afgeleid. Mocht de heer Wildeman daarvan niet overtuigd zijn, dan leze hij de aankondiging van Hallams Consti tutional History of England door Macaulay nog maar eens over, wiens betoog in deze zinsnede is samengevat„Man, in short, is so inconsistent a creature, that it is impossible to reason from his belief to his conduct." Wil men de onbetrouwbaarheid der „ultramontaaneche" archivarissen aantoonen, dan heeft men feiten te produceeren. Dat doet de heer Wildeman dan ook. Luister slechts: 1 Door Roomschen worden compromittante boeken opgekocht. Als zij er op die wijze eigenaar van geworden zijn, dan vernietigen zij ze. 2U. Uit het „bij uitstek ultramontaansch" archief van het Vaticaan zijn stukken verdwenen. Eveneens uit het bisschoppelijk archief te Wiirzburg. s) 3°. Zeker Roomsch kamerlid heeft van de Haagsche gemeente bibliotheek een handschrift willen leenenhet is hem echter geweigerd. 4U. Een adres van hulde aan mevrouw Dreyfus, in de sociëteit Momus te Maastricht ter teekening gelegd, is van daar verdwenen. Om die reden heeft de redactie ook bezwaar gemaakt, het artikel van prof. Jansen, dat deze eerst voor het Archievenblad had bestemd, op te nemen. Dit naar aanleiding van het verwijt van den heer Wildeman, dat de heer Jansen zijn artikel geplaatst heeft in „een bij uitstek ultramontaansch tijdschrift, dat wel bijna uitsluitend door partijgenooten zal worden gelezen". 3) Deze lijst kan worden aangevuld met de archieven van vele gemeenten en classes der Nederlandsche Hervormde Kerk o.a. van de classes Kampen en Gouda (zie hierna).

Nederlandsch Archievenblad | 1903 | | pagina 17