62 als een navolgenswaardig voorbeeld aan de Fransche regeering voorhouden. In het genoemde vertoog van de Milaneesche notarissen komen tevens vele interessante aanteekeningen voor over oude Milaneesche archieven en over archiefplannen van de 16de en 17Je eeuw; hierop zal Dr. Verga in een volgend artikel nader terugkomen. Op bl. 30 vlg. van dit tijdschrift geeft E. Rostagno het levens bericht van Cesare Paoli, in leven hoogleeraar in paleografie en diplomatiek aan de hoogeschool te Florence en ten onzent vooral bekend door zijn „Programma di paleografia latina e diplomatica" (zie Ned. Archievenblad XI bl. 69 vlg.). Middelburg, April 1903.E. WIERSUM. Berichten. Prof. Dr. F. J. L. Kramer is benoemd tot directeur van het huis archief van H. M. de Koningin. De heer Hofstede heeft Aardenburg metterwoon verlaten en is dien tengevolge afgetreden als gemeentearchivaris. In zijne plaats is met in gang van 1 Juli op eene jaarlijksche bezoldiging van ƒ50.benoemd de heer G. A. Vorsterman van Oyen, die die betrekking reeds vroeger met eere heeft vervuld. Mr. R. Bijlsma, te Middelburg, is benoemd tot adjunct-commies aan het gemeentearchief te Rotterdam. De heeren Dr. H. J. Reynders en J. K. H. de Jong Schouwenburg zijn definitief benoemd tot archivaris en adjunct-archivaris der gemeente Amersfoort. De gemeenteraad van Tilburg heeft besloten om den heer van Vis vliet, commies-chartermeester bij de rijksarchieven op non-activiteit, op te dragen orde en regelmaat te brengen in den bedroevenden toestand, waarin zich het Tilburgsch gemeentearchief bevindt. De regeling van het archief van den polder Walcheren is opgedragen aan den heer dr. E. Wiersum. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche zaken zijn, met ingang van 1 September 1903, benoemd tot portier bij het Algemeen Rijksarchief te 's-GravenhageJ. J. de Gelder en A. Smink, beiden te 's-Gravenhage. De verordening op de inrichting en het gebruik van het archief der gemeente Utrecht is in dier voege gewijzigd, dat het maximum van de jaarwedde van den archivaris wordt verhoogd tot 2000, de jaarwedde van den rechtskundigen ambtenaar wordt gebracht op ƒ1000 minimum 63 en ƒ2000 maximum, en die van den klerk op ƒ300 minimum en 1200 maximum, en dat de gelegenheid geopend wordt tot de aanstelling van een tweeden klerk. De nieuwe bureaux van het Algemeen rijksarchief zijn gereed ge komen. De ingang is nu aan het Bleijenburg, en het archief is weder dagelijks van 10 tot 3 uren voor het publiek geopend. Door bemiddeling van den heer W. J. F. Juten, te Bergen-op-Zoom. is aan het rijksarchief in Noord-Brabant ten geschenke aangeboden een aantal bescheiden, in hoofdzaak bestaande in le. een bundel brieven, ingekomen bij den rentmeester der gees telijke goederen te Breda in het jaar 1808 2e. een bundel missives, rondzendbrieven enz., ingekomen bij en uitgegaan van den stadhouder van den drossaard van stad en baronie van Breda in 1765; 3e. eenige kopieën van resolutiën der Staten-Generaal en van den Raad van State uit de jaren 1644, 1757 en 1786. Het rijksarchief in Drente ontving van W. C. M. R. baron Yan Heeckeren van de Heest te Zutfen in bruikleen het huisarchief van Batinge, dat inder tijd aan een zijner voorvaderen heeft toebehoord. Daarin zjjn aanwezig verschillende stukken, afkomstig van drosten van Drente, drosten van Salland en andere personen. Nog ontving het rijksarchief in Drente in bruikleen het oudste ge deelte van het archief van het Grootschippersgilde te Meppel. Door mevrouw NairacYan Borssele is het archief der Hervormde gemeente te Borselen met een aantal archiefstukken verrijkt. Door het bestuur van het Historisch genootschap is ingevolge het besluit der laatstgehouden ledenvergadering tot den minister van Binnen landsche zaken een request gericht, waarin wordt aangedrongen op eene betere opleiding der historici, en waarin wordt opgemerkt, dat „voor het onderwijs in diplomatiek, palaeographie en aanverwante vakken uitnemend partij zou kunnen worden getrokken van de voortreffelijke krachten, die bij het Nederlandsch archiefwezen werkzaam zijn". Naar wij vernemen, is de uitgave van het Handboek der Neder- landsche palaeographie verzekerd.

Nederlandsch Archievenblad | 1903 | | pagina 36