30 is; de oorkonden worden in kleine doozen bewaard, die op elkander zijn geplaatst en elk op zich zelf verplaatsbaar zijn door een handvat aan de zijden. Te Utrecht echter waren eenige oorkondendoozen gesloten in een met een handvatsel voorzien houten raam, waarvan de buitenste zijden open waren, zoodat de doozen gemakkelijk er uit en in geschoven konden worden. Voor het bewaren der akten worden verschillende methodes toege past. 't Best worden zij misschien ingebonden bewaard en in sommige Fransche archievenin 't bijzonder in het Nationale archief te Parijs schijnt dit inbinden op groote schaal te geschieden. Bladen van karton,' die aan alle zijden de stukken omsluitenverschaffen ook eene zeer goedé bescherming o. a. tegen stof; als ik mij niet vergis, wordt dit in het Nationale archief in den regel in toepassing gebracht voor alles wat niet wordt ingebonden, en ook in het rijksarchief te Brussel schijnt dit be schouwd te worden als de normale wijze van behandeling der stukken. Beide methodes zijn echter kostbaar en men meent op vele plaatsen ze daarom niet altijd te kunnen aanwenden, om welke reden andere maatregelen moeten worden beproefd, en hierbij is 't, gelijk bekend is, de groote vraag, of oningebonden akten staande of liggende moeten worden bewaard. Als omslag dienen in beide gevallen bladen van karton of van dikker papier, bij staande akten dikwijls papieren bladen met losse papieren ruggen, soms zoo ingericht, dat zij ook een gedeelte van de kanten beschutten. Het toebinden geschiedt gewoonlijk met touw, soms ook met band, dat bij staande akten dikwijls door gaten in de kartonnen zijden en ruggen gestoken is. Band is, naar men meent, minder schadelijk voor de archiefstukken, maar al spoedig wordt dit door het gebruik in elkaar gedraaid als touw, en het meest praktisch zal daarom zijn om, gelijk men te Besangon doet, gebruik te maken van een riem, ingericht als een kleine zadelriem. 2) Beide systemen, dat waarbij de archiefstukken komen te staan, en dat waarbij die komen te liggen, hebben hunne voorstanders. In Frankrijk, in Ne derland en in Beieren wordt in den regel het eerstgenoemde toege past, in Noord-Duitschland en in Denemarken het tweede. Mij beviel het laatstgenoemde het best. Bij afzonderlijke losse papieren, vooral die van groot formaat, is t het natuurlijkste dat zij liggen, en het doet er weinig toe of het pakket dik wordt. Worden de stukken staande geplaatst, dan heeft men zeer stevige omslagen noodig, en wanneer daarbij niet een afzonderlijke ik heb iatussehen ergens kartonvverk zien gebruiken, dat in de gevangenis gemaakt was, waardoor de kosten van bewerking aanmerkelijk verminderd waren. j De riemen en gespen werden door den concierge uit een oogpunt van zuinigheid afzonderlijk in massa gekocht. Om dezelfde reden was men daar gewoon een gedeelte van het omslagpapier te maken van een toereikend aantal aaneengeplakte oude toimulieien, die in den loop van den tijd ter zijde waren gelegd. 81 beschutting aan den onderkant der akten wordt aangebracht en ik kan mij niet herinneren ergens gezien te hebben dat dit gebeurde dan komen zij te dicht op de plank te staan en worden zij daardoor bij iedere aanraking beschadigd. Dit euvel wordt nog daardoor vergroot, dat ondanks alle verordeningen de benedenkanten bij het gebruik gewoonlijk door de be zoekers niet gelijk worden gelegd, en wanneer er bovendien zooals dikwijls geschiedt, bindgaren wordt gebruikt voor het dichtmaken van den bundel, wordt, wanneer dit hard is, het afslijten buitengewoon verhaast, daar het karton door de geheele zwaarte Van den bundel tegen het touw wordt gedrukt. Vermoedelijk zal een onderzoek in de archieven, waar men do bundels staande bewaart, in vele gevallen doen zien, dat deze aan den benedenkant beschadigd zijn; de vroegere gewoonte om de onder- teekening en dateering geheel onderaan bij den rand te plaatsen, maakt de zaak nog veel bedenkelijker. Daarbij dringt bij staande akten het stof aan den bovenkant naar binnen, voorzoover deze niet ook nog afzonder lijke schutbladen hebben terwijl bij liggende stukken het stof voor het groot ste gedeelte op den omslag blijft liggen en niet tusschen de stukken door dringt. De omslag moet hier buitendien bestaan uit grover en duurder materiaal en het vastbinden moet veel steviger geschieden bij staande akten dan bij liggende, hetgeen het tijdverlies bij het binden zelf vermeerdert en bovendien tengevolge heeft, dat bij toevoeging van nieuwe akten dikwijls een nieuwe omslag moet worden aangebracht, wat anders onnoodig is. Daarentegen is het gemakkelijker staande portefeuilles uit de kasten te nemen dan liggende, die bij tweeën of drieën op elkander zijn geplaatst maar dat voordeel kan niet opwegen tegen de overige ongemakken. De kenteekenen voor de stukken kunnen in beide gevallen even duide lijk worden aangebracht, bij liggende bundels op stijve etiquetten op de naar buiten gekeerde zijde, waardoor de touwen loopen. De kasten moeten natuurlijk op verschillende wijze zijn ingericht, naar gelang de archiefstukken liggen of staan. Yoor liggende stukken zijn zij gewoonlijk afgedeeld in vakken, die liefst alleen door houten latten van elkander zijn gescheiden. Maar in deze kasten kunnen toch ook staande portefeuilles worden geplaatst. Bij welke methode men het beste gebruik van de ruimte kan makendurf ik niet te beslissen. Waar eene afdeeling archiefstukken midden op een plank eindigt, is het nuttig een steun achter den laatsten band te plaatsen. Bijzonder praktisch lijkt mij toewat te Besangon in gebruik iseen op zijn kant staand houten plankje bevestigd midden op een dunne liggende metalen plaat. Een zoodanig In het staatsarchief te Munster heeft men naar het voorbeeld van Beieren een tijd iang staande portefeuilles gehad; maar men ging meer en meer er toe over ze te laten liggen; op die, welke vroeger stonden, worden altijd sporen van de touwen gevonden.

Nederlandsch Archievenblad | 1903 | | pagina 20