148 handeling is overigens dezelfde. Alleen zal men vaker moeten bijhelpen. Bij sterk beschadigde perkamentoorkonden veroorzaken de stijve opge rolde kanten dikwijls moeilijkheden. Onder de bedreigde plaatsen legt men blaadjes zapon. Deze blaadjes worden verkregen in de dikte, die men verkiest, door eene meer of minder groote hoeveelheid zapon in een open gladde porceleinen schaal te laten verdampen. In zeer moeilijke gevallen zaponneert men dadelijk op een zuivere papieren onderlaag en legt daarop een zaponblaadje. Indien de wondranden zich niet dadelijk aan het er onder liggende zaponblaadje vasthechtenzoo bedekt men ze met gezaponneerd Japansch papier en drukt het zacht aantotdat alles aan elkaar sluit. Dit dekblad kan later, zoo men verkiest, op de bovenvermelde wijze weer verwijderd worden. Perkamentoorkonden met afschilferend schrift drenkt Dr. Sello eerst zeer rijkelijk met zapon. Wil hij het schrift der oorkonde niet met ge zaponneerd Japansch papier beplakken, zoo bestrijkt hij, nadat alles goed droog is, de nog niet vastgehechte schilfers nogmaals voorzichtig met ingedroogd zapon. Met dit laatste herstelt hij dan ook kleine scheurtjes of gaatjes, die in het perkament voorkomen. Yan zaponneering van geheele boeken, gelijk Schill die voor stelde, heeft Dr. Sello na vele proefnemingen voor altijd afgezien. Deze behandeling is te omslachtig en eventueel gevaarlijk. Bij zeer be schadigde voorwerpen kan er in geen geval sprake van zijn. Hij zapon neert blad voor blad en versterkt terzelfder tijd, indien noodig, op de boven omschreven wijze dadelijk den rand. Het drogen van het gezapon- neerde blad bevordert hij daardoor, dat hij het opengeslagen boekdeel zoo op twee loodrechte steuners legt, dat tusschen deze het gezaponneerde blad vrij naar beneden hangt. Verder komt het spreker voor, dat het zeer noodzakelijk is de af zonderlijke bladen van beschadigde aktenbundels, voor men ze zapon neert, door tusschengehechte vellen „gezond" papier van grooter formaat van elkaar te scheiden. Op deze wijze maakt Dr. Sello alle teere stukken, voor tot impregneeren kan worden overgegaan, volkomen geschikt voor het gebruik. Ter voorkoming van tijdverlies en ter vergemakkelijking van de werkzaamheden acht hij het verder raadzaam een voldoende hoe veelheid gezaponneerd Japansch papier en zaponblaadjes bij de hand te hebben. Het vervaardigen daarvan is zoo eenvoudig, dat men het aan een eenigszins handigen klerk kan overlaten. Gemakkelijker zou het natuurlijk nog zijnals men deze benoodigheden uit een fabriek kon be trekken. De zaponblaadjes zijn verreweg te prefereeren boven de in den handel verkrijgbare dikkere celluloïdplatenzelfs dan, wanneer ze in hare samenstelling overeenkomen met het door ons gebruikte zapondus ook door het in deze voorkomende oplossingsvloeistof gemakkelijk opgelost worden. Deze zijn, daar ze met zapon bevochtigd, buitengewoon ge makkelijk kleven, voor verschillende doeleinden met goed gevolg te ge- 149 bruikenb.v. ter bescherming van miniaturenvan opgedrukte vlakke zegels en van plaatsen, die men ter behandeling met reagentia vrij wil houden van zapon. Deze schutblaadjes worden slechts rondom de randen door middel van zapon op de onderlaag vastgehecht en kunnen zoo noodig met behulp van de oplossingsvloeistof gemakkelijk weer verwijderd worden. Zeer belangrijk komt mij voor wat Dr. Sello over de uitwerking van zwavelamonium als reagentiemiddel op reeds gezaponneerde papier- of perkamentoorkouden mededeelt. Dit middel, volgens de ondervindingen van Dr. Sello „das wirksamste und gefahrloseste aller Reagentien" heeft op gezaponneerde oorkonden volkomen vat, zoolang niet het zapon een zij het ook nog zoo dun glanzend laagje aan de oppervlakte vormt. Is dit het geval, dan kan door bevochtiging met de oplossings- reep. verdunningsvloeistof de gevoeligheid van de oorkonde voor genoemd reagens weer hersteld worden. Het opgeloste celluloid moet men echter door vloeipapier of door een zuiver linnen lapje laten opzuigen, daar het niet met de oplossingsvloeistof verdampen, maar na het verdwijnen daarvan, achterblijvende, weer even hard en ondoordringbaar als te voren zou worden. Verder constateert Dr. Sello dat anilinekleuren en inktenalle met lijnolie aangemengde kleuren en onder zekere omstandigheden ook drukinkt door zapon opgelost worden. Is er van zulke kleuren enz. sprake, dan mag men het zapon niet door middel van een penseel op de te zaponneeren oorkonde strijken; het dient er voorzichtig op gedruppeld te worden. Behandeling van het stuk van den achterkant blijft, volgens de onder vinding van den spreker, zonder uitwerking. Het stuk moet in ieder geval niet hangendemaar horizontaal liggende gedroogd worden. Dezelfde voorzorgsmaatregelen worden vereischt bij het zaponneren van krachtige potlood-, houtskool-, krijt- of pastelteekeningen. Door afvegen of door hangend drogen ontstaan gemakkelijk strepen. Overigens is zapon een onovertrefbaar middel tot het fixeeren van potloodaanteekeningendie in dokumenten voorkomen. Lakzegels mogen volgens spreker niet met zapon in aanraking komen. Maar ook waszegels behandelt hij niet meer met zapon. Hij bedient zich van een lang beproefd middel, dat hij echter niet noemt. Als van een voorbehoedmiddel tegen vocht, zuren en besmettings- 8toffen kan van zapon in de archiefpraktijk wel nauwelijks sprake zijn, Is een archieflokaal vochtig, zoo zou men genoodzaakt zijn den geheelen inhoud en alle bijkomende stukken quam citissime te impregneeren. Maar hoe zal dit geschieden In dusdanige gevallen helpt alleen verbouwing en centrale verwarming. Nadat de spreker nog heeft gewezen op de uitstekende wijze, waarop zapon dienst kan doen om de verbindingsplaatsen van voorwerpen, die met lijm, gom, stijfsel enz. aan elkaar gehecht zijn, voor den oplossenden invloed van het vocht te beschermenmerkt hij ten slotte opdat het op zich zelf een uitnemend, tegen water bestand, snel hechtend kleefmiddel

Nederlandsch Archievenblad | 1903 | | pagina 4