88 was de toestand niet anders. Tmmers waar afzonderlijke colleges fungeer den voor de rechtspraak en voor de politiebehoorde het trouwen tot de taak van het eerstgenoemde lichaam Er is dus alle reden om die registers te vereenigen met de rest van het rechterlijk archief, waartoe zij van ouds hebben behoord. R. FRUIN. De derde Archivtag te Dusseldorp. Niet om de tentoonstelling waren wij naar Dusseldorp getogen, maar om een helder beeld te krijgen van den Deutschen Archivtag, zijn doel en zijne inrichting. En gelukkig! Want de tentoonstelling bleek (met uitzondering van eene buitengewoon rijke verzameling van oud-christelijke kunst) eene der gewone en bekende kermissen met kijkspellen, panorama's, muziek, café's, kameelentingeltangels, vuurwerk, Zillerthaler, Nubiërs enz. enz. Maar van den Archivtag heb ik een zéér goeden indruk gekregen: een goeden indruk in dubbelen zin, duidelijk en gunstig. Mag ik u een en ander daarvan vertellen De Archivtag is onafscheidelijk van het Gesammtverein der Deut- schen Geschichts-und Alterthumsvereine. Bij ons is dit verband weinig bekend. Toch telt het reeds meer dan 50 jaren. Het omvat een zeer groot aantal zoowel groote als kleine vereenigingendie zich met meer of minder geluk wijden aan de beoefening van geschiedenis en oudheid kunde, vereenigingen, natuurlijk grootendeels bestaande uit dilettanten en meestal geleid door de plaatselijke archivarissendie daarin den voor- zitterstoel of het secretariaat bekleeden. Naar het schijnt, leidt deze verhouding tot goede resultatenimmers het Gesammtverein kan zich beroemen den stoot gegeven te hebben voor de stichting van het beroemde Germanische Museum te Neurenberg; het heeft het Museum voor Romeinsche oudheden te Mainz in het leven geroepen en nu ook laatstelijk het aanzijn geschonken aan den Deutschen Archivtag. Toch waren niet allen tevreden: men meende, dat er inniger samenwerking althans tusschen de beste krachten kon en moest zijndat gezamenlijk gearbeid moest worden volgens een vast plan, en ook dat de qualiteit der geleverde pro ducten serieuser kon zijn. Deze overwegingen hebben aan Lamprecht en Zie Verslagen omtrent 's rijks oude archieven XVIL blz. 88 vlg. De bijzondere colleges van commissarissen tot de huwelijkszaken die in enkele Hollandsche steden (b.v. te Amsterdam) voorkwamen, hadden niet het sluiten van huwelijken tot taak; tot hun werkkring behoorden geschillen over het aangaan van huwelijken enz., ook hielden zij aanteekening van de huwelijksafkondigingen, onverschillig of het huwelijk later in de kerk of op het stadhuis gesloten werd (Teg. Staat van Holland II blz. 175). 80 eenige anderen voor eenige jaren aanleiding gegeven tot het stichten van den Deutschen Historikertagwaar men de beroemde Duitsche historici en de professoren vindt en waaraan verbonden is het Yerein Deutscher Publicationsinstitutewaarbij zich de nieuw opgerichte officieele historische commissien eu eenige der beste historische vereenigingen (o.a. de bekende Gesellschaft für Rheinische Geschichtskunde) hebben aangeslotenzeer voornaam dus, voornamer dan het eenvoudige Gesammtverein, waar (het is niet te ontkennen) de dii maiores der geschiedbeoefening over het geheel te zeldzaam waren. Maar zooals te verwachten was, hebben de cele- briteiten minder neiging getoond om gezeggelijk en volgzaam te zijn dan de leden van het oudere verband. Zoover mij bekend geworden is, hebben de luisterrijke Historikertage dan ook nog weinig resultaten ge leverd, eenigszins vergelijkbaar met het bereikte door de oudere zuster, die bescheidener optreedt, maar die, naar het schijnt, zich thans be ijvert, om de plannen, door de jongere geopperd maar niet uitgevoerd, over te nemenniet onmogelijk zal zij zoodoende nog een en ander tot stand brengenwat aan de machtiger vereeniging is mislukt. De Archivtag staat onder bestuur van drie mannen. Voorzitter is de voorzitter van het Gesammtverein, de bekende geheimraad Bailleu van het Berlijnsche Staatsarchief; twee mannen zijn hem door den Archivtag zelf toegevoegd: geheimraad Grotefend van het archief te Schwerin en pro fessor Wiegand van het archief te Straatsburg. Als vierde lid treedt tijdelijk op de archivaris van de plaats, waar de Archivtag vergadert; ditmaal was het dus Dr. Ilgen, directeur van het archief te Dusseldorp, die de vergadering leidde. Reeds den avond voor de vergadering werd gelegenheid gegeven tot voorloopige kennismaking in een lokaal van het hotel Heek, waar een 30tal archivarissen (waaronder twee officierendirecteurs van Kriegs- archive) bijeenkwamen aan eene lange tafelbeladen met wijn en bier. Tal van bekenden door schriftelijk verkeer begroetten ons daar; maar voor ons vreemden was het samenzijn toch nog niet bijzonder genoegelijk, ook door de ondragelijke hitte in het lage vertrek. Ik ben er dan ook niet lang geblevenmaar ik heb er toch één zeer belangrijk bericht opgedaan. Dr. Ilgen deelde mij geheel ongevraagd mede, dat hij volkomen bereid was eventueel krachtig mede te werken tot afstand (natuurlijk liefst door ruiling) van de talrijke stukken in het Dusseldorpsche depot, die in ons Geldersche rijksarchief thuisbehoorden. Daarentegen klaagde mij een Luxemburger archivaris, dat in eene partikuliere verzameling van ditzelfde Geldersche depot honderden Luxemburgsche charters berustten, die alleen voor dit land waarde schenen te hebben. Om half negen reeds kwamen wij den volgenden dag samen in de leeskamer van het Dusseldorpsche archief. De vergadering was natuurlijk talrijker dan die van onze vereeniging gewoonlijk zijn, maar niet naar ver-

Nederlandsch Archievenblad | 1903 | | pagina 6