134 In de „Chronique des Archives" op bl. 279 vlg. o. a. een apergu van de „Verslagen omtrent 's Rijks oude archieven" over 1899 op bl. 115 de motie, die in Augustus 1901 op het congres van de „Fedération archéologique et historique de Belgique" te Tongeren is aangenomen, strekkende om de oude parochiale registers naar de depots van het rijksarchief over te brengen en op bl. 116 vlg. het rapport, dat Pierre Oaron heeft uitgebracht over de organisatie van lokale historische studiën in Frankrijk. Hij bepleit daarin met kracht een verbetering van het lot der departementale archivarissen. Hun positie is slecht: „pas de hiërarchie, pas d'avancement assure les fonctions d'archiviste départemental sont honorableselles ne con stituent pas une carrière". Behalve betere bezoldiging wil de rappor teur den ambtenaren ook betere opleiding verschaffen. Die, welke zij nu aan de Ecole des Chartes ontvangen, is „presque exclusivement professionnelleelle participe de tous les mérites quien l'espèce sont tres grands, et aussi de tous les inconvénients d'une preparation par trop spéciale. Le diplome de bachelier, seul exigé pour l'entrée a l'Ecole des Chartesn'implique qu'une culture générale médiocre et insuffisante". Hij dringt er daarom op aandat de graad van „licencié ès lettres" voor eiken candidaat vereischt moet zijn, en dat het onderwijs in de „Histoire des institutions politiques, judiciaires et administratives de la France" herzien wordt. Om de kansen op promotie eenigszins te verbeteren, zou niemand te Parijs benoemd mogen wordenvoor hij eenige jaren aan een departementaal archief werkzaam was geweest. Archivalische Zeitschrift. Neue Folge, Zehnter Band. Mtinchen, Theodor Ackerman, 1902. Reeds sinds langen tijd wordt in Beieren van staatswege een examen afgenomen aan sollicitanten naar betrekkingen bij het Koninklijke archiefwezen. Dit examen bestaat uit twee gedeelten, een theoretisch en een praktisch. Elk van beide is weer in onder- deelen gesplitsthet eerste namelijk in 1archivalisch gedeelte (palaeographiediplomatiek en archiefkunde)2historisch gedeelte (Duitsche en Europeesche geschiedenisBeiersche geschiedenis en Middeleeuwsche geographie van Duitschland)3: juridisch gedeelte (Duitsche staats- en rechtsgeschiedenis, hoofdbegrippen van het burgerlijk recht en kerkrecht), 4: taalkundig gedeelte (Fransche taal). Het praktisch gedeelte bestaat in eene mondelinge voordracht over een onderwerp van archivalischen en een van juridischen aard. Op bl. 172 vlg. van dit tijdschrift worden de vragen en opgaven meegedeeld van de examens, die in 1901 en 1902 zijn afgenomen. 135 Deutsche Geschichtsblëtter. III Band, Hefte 9-12. Gotha, Perthes, 1902. Hierin een zeer belangrijk overzicht van den toestand der Pommersche stadsarchieven. Toen de lang afgebroken uitgave van het Pommersche oorkondenboek weer werd opgevat, was het noodig, de Pommersche stadsarchieven systematisch te bereizen. Deze gelegen heid heeft men toen meteen te baat genomen om die archieven te inventariseeren en beter onder dak te brengen. Het bleek namelijk „dass Aufbewahrung und Ordnung der Archivalien nicht mehr und nicht weiniger als Alles zu wünschen übrig liess". - Op aandringen van staatswege hebben nu verreweg de meeste steden besloten (en andere hadden dit reeds vroeger gedaan) om hare archieven in het Stettiner rijksarchief in bruikleen te deponeeren. Hierdoor is voor historische onderzoekingen een kostbare vermeerdering van bronnen materiaal verkregen, „von dessen Umfang und Bedeutung bisher kaum irgend jemand eine wirklich zutreffende Vorstellung gehabt hat", en niet alleen voor de lokale historiemaar ook voor studiën over de typische ontwikkeling van het Duitsche stadswezen. In de laatste vier jaar hebben niet minder dan dertien steden hare archieven in bruikleen gegeven. Natuurlijk is nog niet alles geïnven tariseerd maar toch zijn de oorkonden reeds geordend en beschreven. Dan volgen uitgebreide aanteekeningen over deze archieven. Daarna worden de archieven der oude adellijke familiën en de kerkelijke archieven besproken. Voor de inventariseering der eerste is, merkwaardig genoeg, nog weinig gedaan. Slechts enkele zijn in het rijksarchief gedeponeerd. Ook de bewaring is meestal zeer slecht. Als een staaltje daarvan wordt meegedeeldhoe het Rijk een menigte belangrijke familiepapieren van een der aanzienlijkste Pommersche geslachten bij een kleermaker in Achter-Pommeren kon opkoopen. Het de kerkelijke archieven is het nog slechter gesteld. Ofschoon deze uiterst belangrijk zijn voor de geschiedenisworden ze zoo slecht bewaard, „dass der ganzliche Untergang vieler dieser unschatzbaren Archivalien nur als eine Frage der Zeit betrachtet werden kann". En toch weigeren de gemeenten ze in het rijksarchief te deponeerenniettegenstaande de „staatlichen Kirchenbehörde" (het consistorie) hierop ten sterkste aandringen. Op bl. 235 vlg. wordt onder de rubriek „Mitteilungen" met instemming het besluit vermeld van het Bestuur van de Pfalz (Kammer des Innern) te Spiers van den 30 Aug. 1900, waarbij ieder „Bezirksamt" aangeschreven wordt, om zorg te dragen voor de archieven zijner gemeenten. Yoor zoover deze niet over te halen zijnom hare archieven bjj de „Kreisarchive" te deponeerenzijn

Nederlandsch Archievenblad | 1903 | | pagina 29