128 rechterlijk archief vereenigd te worden; daar waar wel een afzonderlijk college voor waterschapszaken bestond, maar waar het archief van dat college door toevallige omstandigheden onafscheidelijk aan het oude dorps archief verbonden is (zooals in Rijnland, Delfland en Schieland), is eene vereeniging van beide archieven in hetzelfde depot eveneens gewenscht; daar echter waar een zelfstandig college voor waterschapszaken heeft gefungeerd en een zelfstandig archief is gevormd (zooals b.v. in Zeeland) is voor de vereeniging dier archieven met het oude dorpsarchief geen grond. R. FRUIN. Literatuur-kroniek. Levensberichten der afgestorven medeleden van de Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde te Leiden. Boekh. en Drukkerij voorheen E. J. Brill, Leiden 1902. Hierin geeft Prof. Dr. P. J. Blok het levensbericht van den Leidschen archivaris Mr. Charles Marius Dozy. Mr. J. G. C. Joosting. Het Rijksarchief in Drente. Yan Gorkum Comp., Assen. Ter gelegenheid van het in gebruik nemen van het nieuwe archief-depót in Drente is dit boekje uitgegeven. Eerst worden de lotgevallen vermeld van de thans daarin berustende verzamelingen de administratieve en de rechterlijke archiefstukken. De archieven van de Staten van Drente waren in de eerste helft der 17de eeuw toevertrouwd aan de hoede van den secretaris en berustten grooten- deels in de voormalige Cistercienser-abdij te Assen. Door tijdelijke verhuizingen naar Havelte, Steenwijk en Groningen en door den brand van 1676 geraakten ze in een treurigen toestand. Ook de archieven van den Etstoelhet oude gerechtshof van Drentewerden vroeger in hoofdzaak door den landsschrijver bewaard. Bij de opheffing van den Etstoel in 1799 werden die stukken overgebracht naar Kampen, den zetel van het Gerechtshof in het departement van den Ouden lJssel; doch reeds in 1802 keerden ze terug, vermeerderd met de op Drente betrekking hebbende archieven van het Hofin 1811 werden ook de archieven der schultengerichten er mede ver eenigd. In de 19de eeuw bleef de behandeling van Drente's archieven stiefmoedelijk. Wel is waar kon de archivaris Magnin zijn inventaris voltooien (1829), doch overigens had hij weinig tijd voor het archief beschikbaar; „hij bleef commies ter provinciale griffiezijne archivalische werkzaamheid was bijzaak". Eerst in 1879, na den afstand van het provinciale oud-archief aan het Rijk 129 en de aanstelling van een Rijksarchivaris, kwam er uitzicht op een betere bewaarplaats. Na verschillende onderhandelingen werd ten slotte de oude pastorie achter het gemeentehuis aangekocht en op dit gunstig gelegen terrein verrees het nieuwe gebouwdat het vorig jaar voltooid werd. Dan volgt een beschrijving van dit gebouwwaarin ook het museum van oudheden gevestigd is. Twee fraaie platen (een van den ingangstoren en een van het museum) en een plattegrond verluchten het werkje. Mr. P. A. N. S. van Meurs. Verslag over 1901 van de regeling en beschrijving van oude gemeente- en waterschapsarchieven in Zuid- Holland uitgebracht aan Gedeputeerde Staten. Het archief van de gemeente Oude Tongevoorheen Grijsoord genaamd, werd geïnventariseerd. Het is geborgen op een zolder. Vele stukken hebben zeer door vocht geleden. „De oudste stukken van het archief zijnrentebrieven van de Heilige-geestarmen en transfixenverleden voor schepenen van Grijsoord, beginnende 1498, en de rekeningen van de Heilige kerk in Grijsoordbeginnende 1549." - Daarna worden andere archiefstukken van eenig belang vermeld. Het oudste aanwezige trouwboekaan de keerzijde doop boek, begint met 1720. De voorgaande doop- en trouwboeken berusten bij den predikant. Deze toestand ook in verscheidene andere plaatsen der provincie. Naar aanleiding hiervan een pleidooi voor het overbrengen van alle doop- en trouwboeken naar het gemeentearchief: „Het ware te wenschendat al die registers in de raadhuizen vereenigd werden". Eenige stukkendie niet in het archief hoorden, werden overgebracht naar de archieven, waarvan ze deel uitmaakten, behalve een verzameling stukken van de ambachtsheeren van Grijsoord die aan het slot van den inventaris vermeld wordt. Mr. A. Telting. Verslag over 1901 van de regeling en beschrijving van oude gemeente- en waterschapsarchieven in Zuid-Hollanduitgebracht aan Gedeputeerde Staten. Het archief van de gemeente Heukelum was het vorig jaar reeds geïnventariseerd. Het is zeer onvolledig. „De resolutiën van het gemeentebestuur bijv. klimmen niet hooger op dan tot 1798." Misschien berusten nog stukken op het kasteel van de vroegere heeren der stad. Behalve de resolutieboeken en andere bestuurs- akten worden nog vermeld stukken van militairen en financiëelen aard en stukken betreffende kerkelijke zaken en de armen. Van de weeskamerarchieveu is bijna niets meer over. De belangrijkste

Nederlandsch Archievenblad | 1903 | | pagina 26