112 het gebruik der kerkelijke Archieven, van den heer Heerspink, aan wien met bovengenoemde heeren het ontwerpen van een Reglement te dezer zake was opgedragenwelk concept echter niet verder behoeft besproken te wordendaar de heer Heerspink zich vereenigd heeft met de concepteningediend door de heeren Dr. Bronsveld en Dr. Hulsebos Y. een voorstel tot wetsuitbreiding van den heer Dr. G. A. Hulsebos gewijzigd en aangevuld door de Commissie De ondergeteekenden hebben de eer de volgende toevoeging voor te stellen aan Art. 19 van het Reglement voor de Kerkeraden. Zij staan het onderzoek van de aan hunne zorg toevertrouwde archieven niet toe aan personendie niet tot een der kerkelijke Besturen behoorendan met machtiging van het Classicaal Bestuurwaaronder zij ressorteeren, en gaan niet over tot afstand van eenig stuk van die archieven dan met goedkeuring van genoemd Bestuur. Kerkeraden kunnen aan het Classicaal Bestuurwaaronder zij ressor teeren, verzoeken, hunne archieven geheel of gedeeltelijk tijdelijk voor hen in bewaring te nemen. Wordt daarin toegestemd, dan wordt na behoorlijke inventarisatie een bewijs van ontvangst van de in bewaring genomen stukken aan bedoelde Kerkeraden gegeven. Aan kerkelijke Besturen kan tot dekking van kostente maken voor de ordening en instandhouding van hunne archievenbij eigon onver mogen, op voordracht van de Synodale Commissie na daartoe behoorlijk gemotiveerd bij haar ingekomen verzoekdoor de Synode eene bijdrage verleend worden uit een van de kerkelijke Fondsen. aan Art. 14 van het Reglement op de Vacaturen. Als het archief geheel of gedeeltelijk in bewaring is bij het Classicaal Bestuur, wordt het ontvangstbewijs daarvan overgenomen. aan Art. 79, .al. 3, van hetzelfde Reglement. Als het archief geheel of gedeeltelijk in bewaring is bij het Classicaal Bestuur, wordt het ontvangstbewijs daarvan overgegeven. aan Art. 43 van het Algemeen Reglement. 11°. de zorg voor zijn archief. Het staat het onderzoek van zijn archief niet toe aan personendie niet tot een der kerkelijke Besturen behooren, dan met machtiging van het Provinciaal Kerkbestuur, waar onder het ressorteert en gaat niet over tot afstand van eenig stuk van zijn archief dan met goedkeuring van genoemd Bestuur. 113 aan Art. 51 van het, Algemeen Reglement. 9°. de zorg voor zijn archief. Het staat enz. dan met machtiging van de Algemeene Synodale Commissie enz. G. A. Hulsebos. P. Romijn. W. Schuurman. VI. een bijzonder voorstel in zake de kerkelijke archieven van den heer W. Margadant, gereg. onder No. 1958, als volgt: De Classicale Besturen benoemen uit hun midden een of twee per sonen bijzonder belast met het onderzoek naar den toestand der kerkelijke archieven in hun ressort. Kerkvisitatoren wijden bij de a.s. Persoonlijke Kerkvisitatie al hun aandacht aan de Archievengeven twee maanden te voren kennis aan de Kerkeradendat het archief zal geinspecteerd wordenonder uitnoodiging het in orde te brengen en een Inventaris gereed te makenwelke aan Kerkvisitatoren moet worden ter hand gesteld. Kerkvisitatoren geven verslag aan genoemde Commissie, die het belangrijkste uit het verkregene op een staat brengt en overweegt wat te doen, als het blijkt, dat in sommige gemeenten het kerkelijk archief, zoo oud als nieuw, niet in orde is. De Synode lichte desnoods het Classicaal Bestuur in, wat verlangd wordt, en wat tot een wetenschappelijken Inventaris behoort. Deze Inventarissen en de opgemaakte Staat worden gedeponeerd in het Classicaal Archief en afschrift van den Staat gezonden aan de Synode. Memorie van toelichting. Op deze wijze wordt het initiatief genomen in iedere Classis en komt men te weten, wat er belangrijks in de Archieven aanwezig is. Om kosten te vermijden, worden Kerkvisitatoren ditmaal met deze zaak inzonderheid belast. Blijkt het noodig te zijn dat het Archief moet worden geordend dan worden die kosten vergoed naar Art. 16 van het Reglement op de Kerkvisitatie, in verband met Art. 17. Door genoemde Commissie kan zulks geschiedenmaar zóódat zij niet meer dan 5 gemeenten per jaar met dat doel bezoekt. De kosten der benoodigdhedenals portefeuilles, bordpapier, band enz. tot behoorlijke in orde brenging van het archief, komen ten laste van de kerkelijke administratie der gemeente. Dit voorstel van den Scriba kon wegens het te ver gevorderd uur niet in behandeling genomen worden op de Classicale Vergadering, wes halve de Scriba zelf het der Synode overbrengt ter overweging, het gaarne voor beter gevende. W. Margadant, Scriba.

Nederlandsch Archievenblad | 1903 | | pagina 18