76 verbrand. Gelukkig zijn die berichten overdreven alleen eenige provin ciale almanakken zijn verbrand of beschadigdterwijl slechts van een paar handschriften (copieën van staatsresolutiën) de bovenrand geschroeid is. Ook de waterschade is niet noemenswaard. Te Baarle-Nassau heeft men op den zolder van een oud huis, dat gesloopt werd, eene kist gevonden met papieren en documenten, meeren- deels afkomstig uit de 15e, 16e en 17e eeuw. Zij betreffen voornamelijk de gemeente en de kerk van Baarle-Hertog en de familie van den eige naar van het huis, den heer Van Gilse. De papieren zullen in België onderzocht en gerangschikt worden. Gelijk men weet, hebben met 1 Augustus de functiën van de inspec teurs van het geneeskundig staatstoezicht en de geneeskundige raden opgehou den en zijn die overgedragen aan de hoofdinspecteurs der volksgezondheid. Natuurlijk gaan nu ook de archieven der inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht en van de geneeskundige raden over in het beheer dier inspecteurs van de volksgezondheid. Intusschen zijn de territoriale grenzen der oude inspectiën en der nieuwe hoofdinspectiën niet dezelfde. Het departement van Binnenilandsche zaken heeft nu beslist, dat de archieven eener inspectie, wier territoir tusschen twee hoofdinspectiën is ver deeld, ook zullen worden gesplitst. Zoo zullen de archieven van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht en van den geneeskundigen raad van Zeeland en West-Noord-Brabant, voor zooverre zij Zeeland be treffen, aan den hoofdinspecteur der volksgezondheid voor Zuid-Holland en Zeeland, voor zooverre zij West-Noord-Brabant betreffen, aan dien voor Noord-Brabant, Gelderland en Limburg moeten worden overgedragen. Wanneer men nu weet, dat het archief van een geneeskundigen raad hoofdzakelijk uit notulen met bijlagen, en dat van een inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in hoofdzaak uit brievenboeken bestaat, be klaagt men de ambtenaren, die vérplicht zijn, dien onuitvoerbaren maat regel ten uitvoer te leggen. Zoo er inderdaad aan het departement niemand is, bevoegd om hierover te oordeelen, waarom dan niet het oor deel van een deskundige ingeroepen Yan de Handleiding voor het ordenen en beschrij ven van archieven wordt eene Duitsche vertaling door dr. H. Kaiser, ambtenaar aan het Bezirksarchiv te Straatsburg, voorbereid. Het prospectus van het Handboek der Nederlandsche palaeographie zal eerstdaags het licht zien. De firma Erven B. van der Kamp is met de uitgave belast, en de inteekenprijs is voor de leden van de Yereeniging van archivarissen op f 6.gesteld. 77 De Thüringer Archivtag is 11 Mei jl. te Weimar gehouden. Dr. Devrient uit Jena sprak er over het door hem geregelde stadsarchief van Saalfeld, terwijl de heer Gutbier (Langensalza) eene rede hield over „Holz- und Steinurkunden" en in het bijzonder grafschriften besprak. De vergadering sprak voorts den wensch uit, dat de bezoldigingen der archivarissen tot die der leeraren van gymnasia zouden worden verhoogd, en koos tot voorzitter voor het volgende jaar dr. Overmann, archivaris der stad Erfurt. De derde Duitsche „Archivtag" is 22 September jl. te Dtisseldorf gehouden. Het programma vermeldde referaten van dr. Heydenreich over „Stadtische Archivbauten", van den heer Bongard over „der Neubau des Staatsarchivs zu Dtisseldorf", van dr. Ilgen over „die Bestande des Düsseldorfer Staatsarchivs", van dr. Bailleu over „das Provenienzprinzip und dessen Anwendung im geheimen Staatsarchive zu Berlin", van dr. Grotefend „zur Kassationsfrage"van dr. Sello over „Zapon in der Archivpraxis" en van dr. Wiegand over „Werth und Bedeutung der Archivgeschichte". Ook een drietal Nederlandsche archivarissen woonden de bijeenkomst bijzoodat wij er in de volgende aflevering een nader verslag van hopen op te nemen. Door de Koninklijke Ylaamsche academie voor taal- en letterkunde is voor den wedstrijd van 1904 o a. uitgeschreven als prijsvraag: het schrijven eener „handleiding tot de studie van het archief eener Ylaam sche gemeente en tot benuttiging van dat archief bij het schrijven van een monographie. In het antwoord, dat als het vademecum van den jongen archievenliefhebber moet kunnen dienen, handele men over het lezen en verstaan van de oorkondend. i.men doe de oude instellingen van 't Vlaamsche land kennen in wereldlijk en kerkelijk opzicht, het geschrift, de tijdrekening; men geve daarbij de wijze van aanteekenen der wetenswaardige zakeneen algemeene aanduiding der bronnen waar men verder aan putten kanalsook eenige practische middelen voor het rangschikken, voortzetten en bewaren van het archief. Als model kan dienen „UrkundenlehreKatechismus der Diplomatik, Palaeographie, Chronologie und Sphragistik" von Dr. Eriedrich Leist. (Leipzig J. J. Weber)." Prijs800 frank of een gouden gedenkpenning van gelijke waarde. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant van 2 October komt de vermakelijke klacht voor van iemanddie bij de raadpleging van het gemeentearchief niet behoorlijk onderscheidde tusschen oud-archief en oud-archiefgebouw. Hij schrijft nl. het volgende

Nederlandsch Archievenblad | 1902 | | pagina 43