56 der wetenschappelijke instellingen die handschriften ter inzage zonden en der uitgeleende handschriften. (Yerslag Nijmegen, bladz. 3537). Rotterdam. Het archiefgebouw in de Mathenesserlaan blijft in alle opzichten aan de verwachtingen beantwoorden. De stoomverwarming in het magazjjn werd eenigszins verbeterd; begon nen werd het schilderen en behangen van het administratiegebouw. „Tan wege Plaatselijke werken werden alle reddings- en brandblusch- „middelen onderzocht en in orde bevonden". Op elke verdieping werden bij de deuren van het magazijn rookmaskers opgehangen. De adjunct-archivaris Mr. A. S. de Blécourt en de eerste klerk J. W. de Bruijn verkregen eervol ontslag; benoemd werd tot 2den klerk J. P. Mooyman. Voorstellen werden gedaan tot wijziging der verordening regelende de bezoldiging der ambtenaren aan het archief en de bibliotheek. Geïnventariseerd werden de archieven der gemeente en der grondheerlijkheid Charlois; de inventaris van het archief der ambachtsheerlijkheid Katendrecht kwam geheel gereed. Onder handen weid genomen het archief der Weeskamer, door den heer Scheffer indertijd uiteengehaald„het herstellen van den ouden „toestand zal veel tijd kosten". Met het maken van afschriften ten behoeve der Regestenlijst van Rotterdam en Schieland werd met kracht voortgegaan door het aannemen van tijdelijke hulp. Tot 1500 zijn nu de regesten omgewerkt en van alle bekende stukken afschriften gereed. Bovendien werden afschriften gemaakt van de leenboeken der heeren van Capelle en van Mathenesse e. a. stukken. De inventarissen der gemeente-archieven in Schieland werden afgeschreven. Het excerpeeren der gifteboeken ging voort ook andere werkzaamheden werden voortgezet. Het 4de deel der Bronnen, bevattende de Regesten van Rotterdam en Schieland, wordt gedrukt. Aanwinsten (archivalia van Delfshaven en Schoon- derloo; twee oorkonden d.d. 1550, betreffende het St. Anna-klooster uit Frankfort a/M.Fruin's exemplaar der Kronyk van Rotterdam met aanteekeningen van zijne hand enz), ook van oudheden (een geschilderd behangselde gedenksteen uit 't voormalig Gasthuis a/d. Hoogstraat enz.)en verliezen (archivalia O.-I.-C. naar het Algemeen rijksarchief). Het aantal onderzoekers was goed. Ten behoeve van het in te richten gemeente-museum van oudheden werden ver schillende musea bezocht; een plan werd ingezonden. Verslag van den toestand der bibliotheek; met staten der geraadpleegde boeken enz. (Verslag van de commissie voor het archief der gemeente Rotterdam (Verslag Rotterdam bijlage G)). 57 Schiedam. De archivaris werd definitief aangesteld. Het gebrek aan ruimte bleef bestaanB. en W. overwogenhoe daarin te voorzien. „Den staat van het archief kan men bevredigend noemen, „als men in aanmerking neemt dat het, in Schiedam meer dan op „vele plaatsenbezwaarlijk is om bij de toelating van versche lucht „de stof buiten te houden." Aanwinsten. „Buiten de ambtenaren „hebben weinigen van het archief gebruik gemaakt." Nasporingen werden gedaan omtrent het St. Jacobs-gasthuishet zoogen. Brand- pad aan het Hoofd en de betrekking tusschen de stad Schiedam en de Hervormde kerk te Overschie. Alle stukken behoorend tot het nieuw-archief werden uit de bundels van het oud-archief geschift. De gewoonte om op de ingekomen stukken den datum te plaatsen van den dagwaarop ze ontvangen of gelezen zijnkomt te S. op in het laatst der Fransche heerschappij. Daarvóór werden ze gelegd tusschen de kladnotulen der vergaderingen, waarin ze behandeld zijn. Eene groote massa ligt echter dooreen. Zoo ook de acquittenaan wezig sedert 1750, voorloopig gesplitst naar de thesauriers. Het oud-rechterlijk archief wordt weder teruggewenscht. (Verslag van den archivaris (Verslag Schiedam, bijlage K)). S n e e k. Archieven. Onder den titel „Nominatieve Staat „der oude charters en lees in) de gemeente aanwezig. Onderwerp" wordt een lijst gegeven van protocollenblijkbaar geput uit een ouden inventaris „Een nieuwe beschrijving heeft niet plaats gehad." Verder wordt verwezen naar het ingevlochten verslag van den secre taris. De losse stukken sedert 1571 zijn thans alle gebonden of in portefeuilles bijeengevoegd. „De brandvrije kluizen konden voor de „waardigste stukken en registers in gebruik worden genomen. Hieraan „wordt door mij bij voortduring doorgewerkt en hoop ik ter gele gener tijd een nader verslag hierover aan uwe vergadering uit te „brengen". „De verschillende registers en vervolgboeken worden steeds „naar eisch bijgehouden." (Verslag Sneek, bladz. 2729). T i e 1. Archieven. Ook in 1901 kon „tot eene beschrijving „van het oud-archief nog niet worden overgegaaneen nominatieve „staat der oude charters is niet aanwezig." Verder wordt vermeld, dat er op deelen met notulen in het nieuw archief indices bestaan waarin ook de ingekomen en uitgegane stukken zijn vermeld; terwijl ook herinnerd wordt aan de in blokken verdeelde kaart der ge meente, in 1899 aangelegd. (Verslag Tiel, bladz. 16, 17).

Nederlandsch Archievenblad | 1902 | | pagina 33