54 Leeuwarden. Archieven.. „Het archief op het gemeen tehuis bevindt zich in goeden toestandhet hulparchief boven „gemeenteschool No. 2 voldoet echter niet aan de eischenwelke „men aan eene dergelijke bewaarplaats kan stellen." Indices werden vervaardigd op verschillende registers en protocollen. De rapporten over 18681891 werden geordend en ingebonden. Het archief werd bezocht door 93 personen; de krijgsgeschiedkundige nasporin gen werden voortgezet. Rapporten werden uitgebracht over eene grondpacht, den onderhoudsplicht van een dijk, de bevoegdheid tot terugvordering van een deel der oude Hoofdwacht (militiebureau) en het bezit van de torens en klokken der Hervormde kerken c.a. Bibliotheek. Het 2de supplement op den catalogus (aanwinsten 1875—1900) verscheen in druk. „De belangstelling was klimmende". Opgave der aanwinsten. (Yerslag Leeuwarden, bladz. 2527 en 2733). Leiden. Herdacht wordt Mr. Ch. M. Dozy en zijne werk zaamheid ten opzichte van het archief. Veel is echter nog te doen aan de beschrijving daarvan. Begonnen werd de beschrijving der bibliotheek, welke wordt voortgezet door den ambtenaar en den concierge. De beschrijving der boedelpapieren ging voort. De heeren Groen en des Tombe bleven als volontairs aan het archief verbonden, terwijl als zoodanig optraden de heeren P. K. van Dusseldorp (doch slechts kort) en W. J. J. C. Bijleveld. Bepleit wordt de aanstelling van een adjunct-archivaris. Geklaagd wordt over de afwezigheid eener centrale verwarming in het depot. De historieprenten en portretten zijn van het museum naar het archief overgebracht. Ver schillende verbeteringen werden in het gebouw aangebracht; doch er blijven desiderata. Onderwerpen der gegeven inlichtingen en der nasporingen. Aanwinsten (o. a. legaat-Dozy teekeningen, en aan- teekeningen voor eene beschrijving van Leiden). Bijlage: Verslag van mijne bevinding bij de vergelijking van den inhoud van het archief met het overzicht, afgedrukt achter het verslag van 1897. (Jaarverslag van den archivaris van Leiden). De Commissie voor het oud-archief, dit jaarverslag inzendende bij B. W.wijst daarbij op de wenschelijkheid tot het aanbrengen van eene gaanderij met een wenteltrap ten behoeve der archief bibliotheek, tot het mettertijd benoemen van een adjunct-archivaris en tot het verhoogen van den post voor aankoopen voor het archief met f 100. (Verslag van de Commissie voor het oud-archief aan B. W. van Leiden (Verslag Leiden, bijlage VI)). 55 Maastricht. Historisch archief en bibliotheek. De ruimte is, door de overbrenging van de secretarie van „eene ontzaggelijke hoeveelheid jaarverslagen van „gemeenten" enz. te klein geworden. Mettertijd zal 't noodig zijndeze elders te plaatsen als niet passend bij eene „Bibliotheca Limburgensis". De klapper op de „Borger- „boeken" werd afgeschreven, de vervaardiging van klappers op trouw registers voortgezet. Van het slordig gebruik hebben die registers veel geledende archivaris geeft daarom „aan het Ed. Achtb. Ge meentebestuur in bescheidenheid den Raad van zorg te willen „dragen, dat van nu af aan een spaarzaam, voorzichtig en „zorgzaam gebruik van genoemde registers gemaakt wordt." „Be- „halve bovengenoemde werkzaamheden vond ik nog tijd en gelegen heid, om artikelen van wetenschappelijke aard te schrijven, en „die door Nederlandsche en Belgische tijdschriften te doen opnemen." Opgave der aanwinsten van bibliotheek en archief (dit laatste ontving van het gemeentebestuur 3 brieven d.d. 1794). Opgave van onderzoekingen enz. (Verslag van den archivaris in Verslag Maastricht, bladz. 8196). M e p p e 1. Stereotyp verslag dat van het vorig jaar. De bedenkelijke toevoeging (dat een gedeelte op den zolder is gehuisvest wegens gebrek aan ruimte) is weder verdwenen. (Verslag Meppel, bladz. 15, 16). Middelburg. Archieven en oudheidskamer. De oudheid kundige verzamelingverkeert in goeden toestand"; het bezoek bleef gelijk aan 't vorige jaar. „Hetnieuw archief verkeert in goeden „toestand." Oud-archief. De materieele toestand, ook der localen, is goed. Opgave der aanwinsten, der uitgeleende archivalia, van de onderwerpen der rapporten en nasporingen. Wegens voortdu rende ongesteldheid werd den archivaris eervol ontslag verleend; in zijne plaats werd benoemd de adjunct-archivaris. Deze nam, in aansluiting aan het door den heer van Visvliet verrichte, „de „inventarisatie ter hand van hetgeen op de cijnsrekeningen betrekking „had". In aansluiting daaraan volgt een inventaris der beschreven stukken, voorafgegaan door eene toelichting. (Verslag Middelburg, bladzijde 1734). Nijmegen. Archief. De localen bevinden zich in behoor lijken toestand; in de kamer van den archivaris werd een electrische schel aangebracht. Opgaven der aanwinstender aanvragers om inlichtingender personen die van het archief gebruik maakten

Nederlandsch Archievenblad | 1902 | | pagina 32