52 Gouda. Archieven. Het gebouw verkeert in goeden staat doch vocht vertoonde zich in het van de stookplaats verwijderd ge deelte. De verbetering en aanvulling van den bestaauden inventaris werd voortgezet. De archieven der St. Janskerk van vóór de Her vorming werden in bruikleen ontvangende daarvan opgemaakte inventaris werd gedrukt (besproken Archievenblad 1901/2, bladz. 50—52). Mr. P. A. N. S. van Meurs vond in het gemeente-archief van Waddinxveen notulen van de municipaliteit van Gouda 1795 1802; zij werden aan Gouda overgedragen. Het gebruik van het archief neemt zeer toe. De krijgsgeschiedkundige nasporingen werden gestaakt. (Verslag Gouda, bladz. 39, 40). 'sGravenhage. Archieven. De heer A. J. Servaas van Rooijen werd weder voor één jaar tot archivaris benoemd. Van het oud-archief en de bibliotheek werd „een ruim gebruik gemaakt door „particulieren; van de 37 bezoekers kwamen enkelen voortdurend „werken, zoodat dikwerf plaatsruimte tekort was en de archivaris „menigmaal verhinderd werd zijn gewoon werk te verrichten." (Verslag 'sGravenhage, bladz. 21). Groningen. Met ingenomenheid kan in het verslag over 1901 eene rubriek „Gemeente-archief" begroet worden, die bizon- derheden vermeldt. In die rubriek is opgenomen eene lijst der „Afgewerkte en in gereedheid gebrachte registers op de secretarie" (bladz. 92—98), waardoor ons duidelijk wordt, hoe noodig een goede inventaris is voor het blijkbaar zeer uitgebreide archief. H a a r 1 e m. Archieven. De localiteit is zeer goed en wordt behoorlijk onderhouden. Van het oud-archief bestaat een gedrukte inventaris in 3 deelen, waarnaar alles genummerd is. Het nieuw archief is wel geheel anders gerangschiktdoch zoodat men zonder veel moeite daarin thuis raakt. De materieele toestand der stukken is goed, doch die van 18131851 hebben eenige opknapping noodig. De kosten van het archief (buiten de jaarwedden) bedroegen f 664.41, waarvan f 300.— ongeveer voor den aankoop van archiefstukken teekeningen en prenten. Aanwinsten (o.a. Caert-bouck van alle de landen behoorende tot de commanduery van St. Jan tot Haerlem, door Pieter Wils, 1631; Ilaarlemsche scherprechtersrekening 17 Dec. 1712). Een vervolg op den inventaris der kaarten is in hand schrift gereed. Gebruik van het archief gemaakt door de gemeente en particulieren. „Het genealogisch archief wordt met kracht uit- 53 „gebreid." Ook in 1901 werden tentoonstellingen en kunstbeschou wingen gehouden. (Verslag Haarlem, bladz. 4961). Harlingen. Ook het verslag over 1901 zwijgt over het archief. Den Helder. Archief. De toestand is nog geheel gelijk aan die van het vorig jaar. Het gebrek aan voldoende ruimte maakt „eene goede regeling bijna ondoenlijk. Zooveel mogelijk wordt „evenwel een en ander op orde en regel gehouden." (Verslag den Helder, bladz. 14). 's Hertogenbosch. Het gemeenteverslag zwijgt wederom over het archief. Hoogeveen. Het verslag over 1901 bevat omtrent het gemeente-archief dezelfde woorden als het verslag over 1900, zelfs dezelfde druk- of schrijffouten. (Verslag Hoogeveen, bladz. 36). Hoorn. Archieven. Het archief verkeert in goeden staat. Jaarlijksche toevoeging van de stukken, daartoe behoorende, had „als naar gewoonte plaats. „Met betrekking tot den voortgang van de in 1895 door den „heer rijksarchivaris in deze provincie aangevangen inventarisatie „(van het oud-archief) werd ons door dezen het volgende medegedeeld „„Alle registers, ten getale van 1628, zijn opgeschreven. „„Met de inventarisatie der oudste losse stukken ben ik gereed „„gekomen van 1363 tot het jaar 1481. „„Het ordenen der stukken derzelfde soort uit de 17de eeuw en „„later is in vollen gang. „„Met de beschrijving van hier tijdelijk berustende charters zal, „„hoop ik, in 1902 kunnen aangevangen worden."" (Verslag Hoorn, bladz. 45). Kampen. Archief. Oud-archief. De verandering van het oude raadhuis bracht wel meer gelegenheid tot berging, maar toch nog in onvoldoende mate; gewenscht wordt eene dubbele ijzeren kast. Met de ordening van het archief werd voortgegaanbepaal delijk met de inventariseering der stukken van 16351645. In 1902 zullen 2 deelen van het Register verschijnen. Het archief werd veel geraadpleegd. Opgave der aanwinsten voor de biblotheek. Nieuw-archief. De alphabetische registers op de notulen van den raad en van B. en W. werden geregeld vervolgd. (Verslag Kampen, bladz. 17—20).

Nederlandsch Archievenblad | 1902 | | pagina 31