38 niet alleen door grootere stevigheid van het papier, maar vooral door grootere zwartheid en meerderen glans van den inkt. Evenals hier de op het papier aanwezige kleurstof, in casu het zwarte van den inkt, duidelijker te voorschijn treedt, zoo is dat ook het geval hij andere kleurstoffen, bijvoorbeeld bij schimmelvlekkeneene oorkonde, zooals de hier aanwezige uit het Groningsch rijksarchief, die slechts een vrij zwakke groene en rose tint vertoondeop plaatsenwaar de schimmel gewoekerd had, heeft op die plaatsen een helder groene en rose tint aangenomen na behandeling met onverdund zapon. Met nieuwere handschriftendie met anilinekleuren bewerkt zjjn moet men volgens Dr. Schill voorzichtig zijndaar zapon door het daarmede verbonden amylacetaat aniline aantast. 5. Op gezaponneerd papier kan men met inkt, potlood en kleuren schrijven en schilderen. Deze inkt en kleuren kan men met water uitwisschenzaponneert men echter het beschreven of beschilderde papier nog eensdan is het uit wisschen onmogelijk. Yoor alle verdere uitwerkingen, die Dr. Schill aan het zapon toe schrijft, verwijs ik naar zijne „Anleitung" (blz. 11 vv.), omdat ik niet in de gelegenheid ben geweest de door hem beschrevene proeven te kunnen nemen. Den invloed van zapon op perkamentoorkonden met kalklaag en op waszegels zal ik later breedvoeriger bespreken. Volledigheidshalve wil ik hier echter de vraag beantwoordenof door de behandeling van onze archivalia met zapon het brandgevaar in onze archieven niet wezenlijk verhoogd wordt. Zapon is zooals gij hier kunt zien, niet ontvlambaar gelijk collo- dium of celluloid, het brandt zonder pit of kousje niet. Ook zult gij opmerkendat zoowel gezaponneerd als ongezaponneerd papier langzaam verbrandt, alleen met dit verschil, dat de vlam van het gezaponneerde iets helderder is dan die van het ongezaponneerde papier. II. Dikwijls is het voor het behoud van een oud dokument nood zakelijk of ten minste wenschelijk het een steun te geven. Dit gebeurde meestal door het te beplakken óf met gewoon schrijfpapier, óf met trans parantpapieróf, zooals ik het vooral in buitenlandsche archieven heb gezienmet doorzichtig linnendoor middel van stijfsel of lijmdus met zuurleverende stoffen. De uitwerking hiervan is u allen bekend. Niet zelden wordt een op deze wijze behandeld dokument op den duur onlees baar door een chemisch proces. Deze corruptie kan voorkomen worden door het gebruik van zapondat zich noch in zuur noch in alkalische stoffen omzet. Vergl. Schill, blz. 15. 39 Meestal geeft zapon aan het papier of perkament zoodanigen steun, dat beplakken met een ander middel overbodig is. Alleen wanneer twee stukken volkomen van elkaar zijn gescheiden, of wanneer een stuk in flarden hangt of andere defecten het wenschelijk maken, wordt een steun en verbindingsmiddel vereischt. Zooals de bier tentoongestelde stukken u aantoonengebruikte ik in dergelijke gevallen als steun- en verbindingsmiddel zeer fijn Japansch papier en als kleefmiddel onverdund zapon. Het zal u dadelijk in het oog vallen, dat het Japansch papier, door mij gebruikt, van het u voor twee jaren door den Algemeenen rijksarchivaris getoonde, veel verschilt door meerdere fijnheid en doorschijnendheid. Het door mij gebruikte papier is geleverd door de firma von Seeling und Hille, Dresden A., Pragerstr. 32. J) Zapon is geen kleefmiddel als lijm, stijfsel enz. Twee ongezapon neerde stukken papier of perkament kunnen alleen dan door middel van zapon aan elkaar bevestigd wordenwanneer overmaat van zapon op deze stukken aanwezig is. In den regel kunnen slechts reeds gezapon neerde stukken door middel van Zapon aan elkaar worden gekleefd. Gewoonlijk volgde ik bij het beplakken van een stuk met Japansch papier de door Dr. Schill aangegevene methode. Wanneer echter een dokument zoover was vergaandat men het alleen met de grootste voor zichtigheid kon aanraken en het bovendien plooitjes en opgerolde gedeelten vertoonde, die voor het beplakken geëffend moesten wordenzaponneerde ik eerst het stuk om het meerdere stevigheid te geven en het afbrokkelen te voorkomen. Als het zoover was opgedroogddat ik het zonder gevaar kon behandelen, maar toch nog zoo vochtig was, dat de stukjes nog niet vast aan elkaar waren gekleefd streek ik de plooitjes en rimpels met een vouwbeen gladliet het een tijdlang in een boekbinderspers zetten om het daarna op de gewone boekbindersmanier te beplakken. Onder de hier tentoongestelde stukken zullen zonder twijfel de stukken met sterk verbleekt schrift uwe bijzondere aandacht trekken. Het door zapon geprepareerde Japansch papier is zoo doorzichtig geworden, dat daardoor heen ook dit schrift nog goed leesbaar is. De door Dr. Schill 2) aanbevolen methode om zeer moeilijk leesbare en op beide zijden beschrevene documenten door middel van zapon en van glasheldere, zeer dunne en op beide kanten gepolijste celluloidplaten te repareeren heb ik getracht te volgen, maar heb van eene verdere behandeling afgezien, daar de proef mislukte en de methode mij ook wegens het grootere brandgevaar minder aanbevelenswaardig scheen. Ik heb meestal de fijnste qualiteit, No. 25266, groot 30 X 45, gebruikt. No. 25442, groot 35 X 50, is veel steviger, maar minder doorzichtig. 2) Anleitung, blz. 10. Posse, Handschriften Konservierung, blz. 25.

Nederlandsch Archievenblad | 1902 | | pagina 24