36 Het is mijne taak niet de middelen te besprekenwelke men tot heden heeft aangewend om onze oude dokumenten voor bederf te be hoeden, en hunne grootere of mindere waarde te beoordeelen, en nog veel minder om de resultaten, door aanwending van die middelen verkregen, te vergelijken met die van de zaponbehandeling. Ik wil U alleen door middel van deze door mij gezaponneerde boeken, papieren en perkamenten oorkonden laten zienwelke resultaten ik met dit conserveeringsmiddel verkregen heb. Tevens wil ik U aantoonen, dat deze volkomen overeen stemmen met die van Dr. Schill. Zapondat zooals wij reeds gezien hebben, in hoofdzaak bestaat uit eene oplossing van nitro-celluloseheeft de eigenschap poreuze voorwerpen geheel te doordringen. Naarmate nu een voorwerp grootere poreusheid bezit, in des te grootere mate zuigen alle vezels van het behandelde stuk het vocht op. Verdampt nu het oplossingsmiddel, het amylacitaat, dan blijft in dit voorwerp de nitro-cellulose achter, die de daarmede ge ïmpregneerde voorwerpen harder en steviger maakt, iedere vezel meteen vliesje omgeeft en een bindmiddel tusschen de losgeraakte vezels vormt. Daar nu de nitro-cellulose gelijkmatig door het geheele stuk verspreid is, verhindert ze dat het voorwerp bij het buigen barst. Tevens maakt ze, dat het voorwerp tegen alle schadelijke atmospherische invloeden bestand is. Dr. Schill vat de werking van zapon op perkament en papier in de volgende punten samen 1. Het met zapon geimpregneerde papier of perkament verkrijgt, ook al hangt het nog slechts met dunne vezeltjes aan elkaarweer een behoorlijke stevigheid. Van de waarheid van deze stelling kan ik u niet beter overtuigen, dan door u een quatern van een Proclamatieboek van Wonseradeel (163033) voor te leggen. Zooals gij ziet, is het papier zoo sterk ver- vuurd, dat het bij het aanraken in stof valt. Verschillende van deze vellen heb ik gezaponneerdopdat gij de werking van het zapon des te beter zoudt kunnen constateeren. Gij zult mij moeten toegevendat de gezaponneerde gedeelten in hooge mate hunne oorspronkelijke stevigheid en veerkracht hebben teruggekregen. Het Proclamatieboek, waaruit deze quatern afkomstig is, verkeerde in een zeer deerniswekkenden staat. Geheele bladzijden waren sterk vervuurd en de rest was door het verliezea van de lijm reeds zacht geworden. Om het boek te kunnen zaponneerenwerd het geheel uit elkaar genomen en ieder vel afzonderlijk gezaponneerd. De zeer beschadigde helft van ieder vel is met onverdund zapon bewerkt; het overige gedeelte, hoewel weinig beschadigd, doch door het verliezen van de lijm zacht geworden, werd door indompelen in verdunde zapon verhard. Na deze bewerking 37 verkeert het thans weer in zulk een toestand dat zelfs het hardhandigste aanpakken het geen schade kan doen. Het Hypotheekboek uit Franekeradeeldat hier voor u ligt, is voor de behandeling met zapon niet uit elkaar genomen. De beschadigde vellen zijn door zaponbewerking verhard en door ze te beplakken met Japansch papier gerepareerd. Dezelfde resultaten vertoonen u de hier tentoongestelde perkament oorkonden. Ik vestig uwe bijzondere aandacht op de door zapon gerepa reerde perkamenten strookjes, waaraan de zegels hangen. Zelfs de meest vervuurde hebben zulk eene stevigheid verkregen, dat afvallen van de zegels niet meer te vreezen is. 2. Is het papier nog in goeden toestanddan wordt het steviger en vaster. Geen sprekender voorbeeld zou ik u kunnen geven, dan dit gezapon neerde vloeipapier. Door zaponbewerking is het hard en stevig geworden en heeft het zijne vroegere hoedanigheid geheel verloren. Ook de verschil lende papiersoortendie hier gezaponneerd en ongezaponneerd voor u liggenzullen u van de waarheid der stelling overtuigen. 3. Het papier verliest zijn vermogen om water tot zich te trekken en blijft totaal ongevoelig voor vocht. De juistheid van het gezegde blijkt reeds uit de met gezaponneerd vloeipapier genomen proeven. Maar nog meer zal deze blijken uit een proef, die collega Bos genomen heeft door gezaponneerd en ongezapon neerd Japansch papier eenige dagen in water te leggen. Het gezapon neerde papier is nog in volkomen goeden staat, het ongezaponneerde daarentegen is reeds sterk aan het vergaan. Ik vertoon u hier verschillende velletjes geliniëerd normaalpapier, waarvan een gedeelte gezaponneerd het andere ongezaponneerd is. Beide hebben acht dagen lang in water gelegendat ik aan de felle zon heb blootgesteld. Het gezaponneerde papier, zooals gij kunt zien, vertoont geene enkele afwijking, het ongezaponneerde is echter reeds zoo sterk vergaandat het gaatjes vertoont en van de blauwe lijntjes geen spoor meer te vinden is. 4. Het zapon doet geen schade aan inkt of kleuren van oude handschriftenhet schrift wordt integendeel door zaponbewerking helderder en komt beter uit. Het bewijs hiervan geven u duidelijk alle hier tentoongestelde handschriften, papier- of perkamentoorkonden, vooral die, welke uit het Groninger rijksarchief afkomstig en met onverdund zapon behandeld zijn. Welken invloed het zapon op modern drukwerk heeft, toont u ten duidelijkste een hier tentoongesteld gezaponneerd vel uit het „Centralblatt für Bibliothekswesen". Het onderscheidt zich van het overige gedeelte

Nederlandsch Archievenblad | 1902 | | pagina 23