134 gebleven, maar ook andere met de stukken van het Geldersch Over- kwartier ingepakt waren en dus nu met deze in gemelde schuur bleven berusten. Inmiddels appelleerde de Staat tegen de uitspraak van den President der rechtbank te Roermond bij het gerechtshof te 's Hertogenboschdoch dit bevestigde bij arrest van 13 November 1894 die uitspraakwaarop de Staat onmiddellijk tegen dit arrest in cassatie kwam. Bovendien werden verscheiden besluiten, door het gemeentebestuur van Roermond het jaar te voren in deze kwestie genomen, vernietigd bij Koninklijk besluit van 7 Januari 1895. In den loop van dat jaar nu werden van weerskanten verschillende voorstellen tot minnelijke schikking gedaanwaarbij men hetbehalve over eenige formeele kwesties, eens werd over betaling der kosten van het proces, wagenhuur enz. en zelfs over wederzijdsche uitwisseling van archiefstukkendoch ten opzichte van één punt geen overeenstemming verkregen kon worden. Terwijl namelijk de Minister afstand van het Oud-Geldersch archief eischtezooals dit beschreven was in den inventaris, dien hij den 298ten Juli 1890 aan het gemeentebestuur had toegezonden, wilde dit laatste alleen afzien van 1®. de archieven van de Staten van het Overkwartier van Gelderland; 2e. die van het Hof van Gelder te Roermond en van de Schepen bank der Stad 3®. die van het Hof van het Staatseh Overkwartier te Venlo; 4®. die welke vroeger ter rechtbank te Roermond bewaard werden. Over alle stukkendie niet onder een dezer categorieën vielenwilde de Gemeente daarentegen de vrije beschikking houden. Geen van beide partijen wilde toegeven en de in de schuur van den heer Diepen opgeslagen archieven moesten daar onaangeroerd blijven, totdat de Hooge Raad omtrent het beroep van cassatie beslist had. Ondertusschen werd bij Koninklijk besluit van 19 Augustus 1895 het rijksarchiefdepót te Roermond opgeheven en bepaald, dat de daarin be rustende verzamelingen naar het depot te Maastricht zouden worden over gebracht. Ingevolge dit besluit werden den 17en September 1895 opgeëischt en met uitzondering van enkele stukken naar Maastricht gebracht: 1®. dat gedeelte van het Statenarchief, dat in 1831 naar Brussel gevoerd en in 1849 weer naar Roermond was overgebracht; 2®. dat gedeelte van het archief van het Souverein Hof van het Staatseh Overkwartier te Yenlo, dat op 2 Juli 1894 op het Raadhuis was achtergebleven (resolutie- en commissieboeken der Staten Generaal en een brievenboek). De archieven onder 3e vermeld waren reeds grootendeels, die onder 4e geheel naar het rijksarchief te Maastricht overgebracht. 135 Daarna werden den 17 October opgeëischt en wederom naar Maas tricht gevoerd de volgende archiefstukken le. van het Hof van Gelder te Roermond: rekeningen van den Landrentmeester en van het Overkwartier, dubbelen van doop-, trouw- en sterfregisters, rekeningen van den Rentmeester-generaal en een paar charters 2e. van het Statenarchief: stukken over onraadspenningenkwartier staten van de ridderschap van Gelderland, bijna alle bescheiden van 1765 tot 1789, beschreven pag. 27—42 van den inventaris van het oud-archief der gemeente Roermonddrie chartersen enkele andere stukken 3e. van het Schepenbank-archief van Roermondoverdrachtsproto collen processeneen contra-vacatieregistereen register van oirveden en een notitieboekje. Ook werden nog eenige andere stukken, niet tot deze drie cate gorieën behoorende, meegenomen. Tengevolge hiervan was nu het grootste gedeelte van het Rijksarchief, dat op het Raadhuis te Roermond berusttenaar Maastricht getransporteerd. Toen daarop verdere pogingen tot minnelijke schikking tot geen resultaat leidden en het beroep in cassatie bij arrest van 1 Mei 1896 door den Hoogen Raad verworpen was, dagvaardde de Regeering bij exploit van 30 Mei d.a.v. den Burgemeester van Roermond tot afgifte van een gedeelte der stukken, vroeger in den kleinsten wagen, nu in 16 kisten verpakt. Het waren I. 15 deelen folio, zijnde dubbelen der doop-, trouw- en sterfregisters van de parochie Roermond en begrafenisboeken van de klooster- en hospitaalkerken, aldaar van 1779 tot 1794 ingeleverd bij het Souverein Hof van het Overkwartier van Gelderland te Roermond. II. 7 registers, zijnde dubbelen der doop-, trouw- en sterfregisters van de parochiën Venlo, Beesel, Belfeld, Echt, Linne, Maasbracht, Montfort, Nieuwstad, St.-OdiliënbergPosterholt, Roosteren, Stevens- weert, Vlodrop en Obbicht en Papenhoven van 1785—1789, 1792 en 1793, bij het Souverein Hof van het Staatseh Overkwartier van Gelder land te Venlo ingeleverd, welke registers in 1880 door den rjjksarchi- varis SivRÉ waren overgenomen van den Griffier van het kantongerecht te Venlo en geplaatst in het rijksarchief te Roermond. III. 92 portefeuilles van de processen van het voormalig Hoofd- gericht (schepenbank) der stad Roermond, nl. de portefeuilles no. 1 tot en met no. 57 en no. 59 tot en met no. 93. IV. 23 registersoverdrachten en protocollen der schepenbank te Roermond van 1548 1591; 1700—1702; 1712—1789; 1791 1795. V. Register in folio, bevattende 105 bladen perkament, waarin lk citeer hier Jaarverslag 1899, pag. 757. In het vonnis van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Roermond staat volgens pag. 80*2 van hetzelfde verslag 17801783.

Nederlandsch Archievenblad | 1901 | | pagina 6