196 lijke kaarten te bewerkenen dus dubbel werk te doen. De opmerking van dr. Wolfram schijnt ook daarom van gewicht, omdat de Duitsch- Nederlandsche grens zich meermalen gewijzigd heeft, en men b.v. bij eene bewerking der Geldersche schetskaarten voor een historisch onder werp toch zeker ook behoefte zal hebben aan een kaart, waarop Anholt even goed voorkomt als de Achterhoek. Omgekeerd zal de Duitscher, die de Kleefsche kaarten bewerkt, noodig hebben eene kaart, waarop Zevenaar en Oeffelt niet vergeten zijn. Een groot aantal historische documenten, niet eens zoo heel oud, zijn bedorven tengevolge van het slechte papier of de slechte inkt. Men weetdat die zaak in de laatste jaren de aandacht der geleerden bezig houdt; maar intusschen is veel van het reeds aangerichte kwaad onher stelbaar. Zoo komt nu het bericht, dat de beroemde onafhankelijkheids verklaring der Yereenigde Staten van Noord-Amerika onleesbaar geworden is; slechts de titel en enkele regels van den aanhef, benevens een paar handteekeningenzijn nog te ontcijferen. Correspondentie Het volgend nummer zal bijdragen bevatten van prof. E. Hubert te Luik (over het proces Van Even Van der Linden) en van mr. P. van Meurs (toelichting tot zijne op. de laatste jaarvergadering verdedigde stelling). 1901/1902. No. 4. Orgaan van de VEREENIGING VAN ARCHIVARISSEN in Nederland. De oude gemeentearchieven. Toelichting tot de stelling: „Het is wenschelijkdat de oude rechterlijke stukken hereenigd worden inet de archieven, waaruit ze afkomstig zijn, en dat de hereenigde verzamelingen worden geborgen op de plaatsen van bewaring van die rechterlijke stukken." Het belang van de gemeentearchieven. In de laatste tientallen jaren is aan de oude archieven van het rijk en de provinsiën veel zorg besteed. Ze zijn in doelmatige gebouwen geborgen of het is te verwachten dat dit spoedig het geval zal zijner is een vrij talrijk archiefpersoneelde toegang voor het publiek is vrij geviger geregeld dan in andere landen, als Duitschland, waar de vreem deling tot een staatsarchief slechts door diplomatieke bemiddeling kan toegelaten wordenof Demerary en Essequebowaar voor inlichtingen hooge rechten moeten betaald worden. De archieven, die weldra het meest onze belangstelling zullen vorderen, zijn m.i. de gemeentearchieven. Ik wil niet beweren, dat de waterschaps- en veenderijarchieven minder zorg zouden vereischenof dat de toestand van de kerkarchieven niet de treurigste van alle is, maar als men ook met de belangrijkheid van de archieven rekening houdt, komen de gemeentearchieven het eerst in aanmerking. Aan de kerkarchieven werden wij juist vandaag herinnerd door de ontvangst van een „Open brief" van den heer M. G. Wildeman, waarin hij de voortdurende bewaring van de archieven van de Hervormde kerk bij de kerkelijke besturen bepleit, „al heeft op enkele plaatsen het beheer in eigen boezem stof tot Leze toelichting werd uitgesproken 8 Juni 1901. Goedgekeurd bij Kon. besl. van 29 Sept. 1891. Bijdragen voor dit tijdschrift te zenden aan Mr. R. FRUIN te Middelburg.

Nederlandsch Archievenblad | 1901 | | pagina 37