194 bouwen daar vreemden moet toelatendie het notarieel archief wenschen te bezoeken. Eene diergelijke anomalie kan slechts van tijdelijken aard zijn; mag men dus uit het feit, dat de Regeering dezen uitweg gezocht heeft, afleiden, dat zij voornemens is de quaestie van de overbrenging der oude notarieele protocollen naar de rijksdepöts opnieuw ter hand te nemen? Het ware wel gewenscht. In zake de verhouding tusschen gemeentearchief en bibliotheek (zie jaargang 1900/1 bladz. 107) is thans door den gemeenteraad van Rot terdam beslotendat de in het museum Boymans bewaarde gemeentelijke bibliotheek voortaan des Zondags en op alle werkdagen behalve 's Maandags zal zijn opengesteld van 10 tot 3 a 5 uren, en dat van de boeken, die naar het archiefgebouw zijn overgebracht maar ook in de bibliotheek moeilijk gemist kunnen worden, een tweede exemplaar zal worden aan geschaft, waarvoor een crediet van f 1000.— is toegestaan. Deze regeling zal eene uitbreiding van het archiefpersoneeldat ook met de zorgen voor de bibliotheek belast is, ten gevolge moeten hebben. Op den duur trouwens kan het archiefpersoneel niet met deze taak belast worden en zal die aan anderen moeten worden overgedragen. Een definitief besluit kan eerst worden genomenals de onderhandelingen met het Leeskabinet om eene samensmelting der gemeentelijke bibliotheek met die inrichting te verkrijgen tot een beslissend einde zijn gebracht. Sinds 16 Januari 1902 is het gemeentearchief van Middelburg weder geopend Dinsdag van 1 tot 4 uren, Woensdag van 2 tot 5 uren, Don derdag van 2'/j tot ö'/j uren en Vrijdag van 9 tot 12 uren. Een dergelijk schrijven als in Augustus 1900 door den toenmaligen minister van Binnenlandsche zaken aan de Algemeene Synode der Neder- landsche Hervormde Kerk werd gezonden (zie jaargang 1900/1 blz. 143), werd tegelijkertijd ook gericht tot het Algemeen college van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen. Dit college heeft weder de provinciale colleges met dit schrijven in kennis gestelden het is naar aanleiding daarvandat thans het provinciaal college van toezicht in Zuid-Holland aan de kerkvoogdijen in die provincie de volgende vragen ter beantwoording heeft voorgelegd: 1°. Heeft Uwe kerkvoogdij een archief? 2°. Zoo ja, met welk jaar begint dat archief en wat is er in aanwezig 3°. Is het behoorlijk geordend en geïnventariseerd, zoo ja, op welke wijze? 4°. Hoe wordt voor de bewaring er van zorg gedragen? 195 Te Goes is ingesteld eene commissie, belast met de verzorging en bewaring van de archieven van den kerkeraad, de diaconie, de kerk meesters en de kerkvoogdij, samengesteld uit den voorzitter van den kerkeraad en de heeren J. de Kruyter en J. A. Steketee. Men leest in verschillende Zeeuwsche couranten het volgende Ingevolge het verzoek der Synode tot invulling der circulaire be treffende de Kerkarchieven besloot de kerkeraad van Goes eene commissie te benoemendie voortaan de zorg en bewaring onzer kerkarchieven voor hare rekening heeft. Deze commissie verzoekt beleefd hun, die stukken of boenen betreffende de Goesche kerk in hun bezit hebben, deze te willen schenken aan den kerkeraad te Goes voor hun archief. Zijdie stukken in hun bezit hebbenbetrekking hebbende op kerken in Zeeland, worden beleefd uitgenoodigd die te schenken aan „de Vereeni- ging het Zuid-Bevelandsche Kerkarchief te Goes". Deze Yereeniging verzamelt alle kerkelijke stukken uitsluitend Zeeland betreffende. Gaarne worden in deze verzameling ook opgenomen teekeningen van kerken, photo's van predikanten of hen, die in verbinding gestaan hebben met het kerkelijk leven in Zeeland, gelegenheidspredikaties in Zeeland ge- honden, fragmenten uit de Zeeuwsche kerkgeschiedenis enz. enz.; alles zal dankbaar aanvaard worden door J. de Kruyter te Goes. In het jaar 1901 hebben in de Pruisische staatsarchieven ambts halve 1077 (in 1900: 962) onderzoekingen plaats gehad, en ten dienste van particulieren 2612 (in 1900: 2407). De laatsten omvatten 915 (in 1900: 857) onderzoekingen, door particulieren persoonlijk in de archieven ingesteld, en 1697 (in 1900: 1550), die schriftelijk werden aangevraagd en beantwoord. Het getal bezoekers bedroeg 2229 (in 1900: 2086), die in het geheel 11886 (in 1900: 10391) dagen aanwezig waren. In het Korrespondenzblatt des Gesammtvereins der deutschen Ge- schichts- und Alterthumsvereine van Februari jl. is opgenomen het in de zitting van 24 September door dr. Wolfram uitgebrachte bericht omtrent de werkzaamheden betreffende de historisch-statistische schets kaarten. In dat verslag wordt o.a. het optreden der Nederlandsche com missie onder voorzitterschap van prof. Blok vermeld. In verband daar mede merkt het verslag op, dat van Westfaalsche zijde geklaagd wordt, dat de Nederlanders de aangrenzende Duitsche streken, die een gedeelte hunner grondkaarten vullen, niet afwerken maar blank laten. Daardoor zijn natuurlijk de Westfalers verplicht voor die Duitsche streken afzonder-

Nederlandsch Archievenblad | 1901 | | pagina 36