190 In den tweeden jaargang worden overzichten gegeven van het archiefwezen in Saksen, Wurtemberg, Brunswijk en Anhalt. In Saksen vindt men het „Hauptstaatsarchiv" te Dresden, en onafhankelijk daarnaast het „Kriegsarchiv", het archief van den Dresdener Lehnhof en eenige klooster-, kapittel- en huisarchieven. De staat oefent zeker toezicht uit op de „Pfarrarchive" (door middel van het „evangelisch-lutherische Landeskonsistorium") en op de stedelijke archieven (door het Hauptstaatsarchiv). De laatsten worden geregeld geïnspecteerd. Zoo noodig wordt opzending van beide soorten van archieven naar het centraal archief uitgelokt; ook kapittel- en familie-archieven zijn daar reeds opgenomen. Bij de ministeriën enz. moeten door de besturen en ambtenaren worden ingezonden de stukken, welke naar hunne meening kunnen worden vernietigd. Wat hiervan bewaard blijft, wordt geplaatst in het Hauptstaatsarchiv. Ook worden hierin opgenomen de talrijke brief wisselingen van leden van het koninklijk huis, omdat een afzonderlijk Königliches Hausarchiv niet bestaat. Inlichtingen worden verder gegeven omtrent de splitsing der archivaliën in archievende reper- toriën, de financiën (aankoopen voor archieven en salarissen). Het gebruik van het archief gemaakt is stjjgende. Het bestuur van het Hauptstaatsarchiv geeft zelf verlof tot onderzoek in stukken tot 1831 (in Beieren slechts tot 1801); slechts in zeer enkele gevallen is ministerieele machtiging noodig. Inzage wordt gegeven van de „Registranden"; naar elders worden stukken verzonden. In Wurtemberg vindt men een Ministerium des Königl. Hau- ses und der Auswartigen Angelegenheitenwaaronder ressorteert de Direktion des Königl. Geheimen Haus- und Staatsarchives. Deze Direktion bestuurt 3 archieven: het K. Geheime Haus- und Staats- archiv te Stuttgart, het K. Staatsfilialarchiv te Ludwigsburg en „das dem Staate und der Stadt Hall gemeinschaftliche Archiv in Hall". Het filiaalarchief bevat gelijksoortige stukken als het eerstgenoemd archief, doch bepaaldelijk de omvangrijkere en jongere actenmassa's, terwijl de oorkonden en de belangrijkere stukken aan het Haus- u. Staatsarchiv zijn toegewezen. Verder bestaat er: 1. een Archiv des Iunernbevattende de archieven det in 1806 en 1817 opge heven besturen, wier functiën op het ministerie des Innern zijn overgegaan, en verder de stukken, die bij dat ministerie kunnen worden gemist; 2. een Finanzarchivbevattende gelijksoortige archieven en stukken van financieelen aard. De Archivdirektion" bestaat uit 8 personen met academischen graad; het filiaalarchief wordt ter plaatse bestuurd door een Expeditor, het derde archief staat onder een beambte der stad Hall. Verlof tot onderzoek geeft 191 het bovengenoemd ministerie via de Archivdirektionbehalve in het Hausarchiv, waar toestemming van het Königl. Ministerium noodig is. Een Wirtembergisches Urkundenbuch toont de werkzaam heid der archiefambtenaren aan de buitenwereld. Alle stukken, welke voor den loopenden dienst niet meer noodig zijnmoeten worden ingezonden bij de Archivdirektion ter opname in de depots. In Brunswijk dagteekent het herzogliche Landeshauptarchiv te Wolfenbüttel van 1746, toen von Praun de opdracht ontving alle in het hertogdom verspreide archivaliën bijeen te brengen. Zoo bevat het depót tal van grootere en kleinere archieven van zeer verschillend karakter. De voor den loopenden dienst overbodige stukken worden door de archiefambtenaren in overleg met de be trokken besturen of ambtenaren nagegaan met het oog op ver nietigbaarheid. De ordening der rest geschiedt te Wolfenbüttel; de betrokkene besturen of ambtenaren ontvangen afschrift dier repertoriën, opdat de band tusschen oud en nieuw archief bewaard blijve. Het herzogliche Staatsministerium geeft verlof tot het gebruik van het archief en het verzenden van archivalia. Zoo ook ressorteert het archief onder dat ministerium en bepaaldelijk onder den minister van justitie en eeredienst. Het bezit 2 academisch gevormde ambte naren een registrator en een pedel (tevens schrijver en helper bij het ordenen). De tractementen worden weder medegedeeld. Een oorkondenboek voor Brunswijk zal mettertijd worden uitgegeven wanneer tijd daarvoor beschikbaar is. De belangstelling in archief zaken wordt opgewekt door eene voortdurende tentoonstelling van oorkonden, brieven enz. Buiten Wolfenbüttel zijn stedelijke archieven te Brunswijk en te Helmstedt. Yoor Anhalt is een Haus- und Staatsarchiv te Zerbst gesticht, geplaatst onder oppertoezicht van het hertoglijk Staatsministerium te Dessau en in 1872 gevormd door vereeniging der „Spezialarchive" en bij verschillende Landesbehörden aanwezige oorkonden enz. Rech terlijke en administratieve stukken sedert 1603 worden voorloopig nog bewaard in de oude 5 hoofdsteden des lands. Het depót bevat nu: 1. het „fürstliche Gesammtarchiv" (9411603) en 2. het zich daaraan aansluitend „fürstliche und herzogliche Senioratsarchiv" (1603 1863), en verder de Zerbster, Köthener, Bernburger en üessauer Hausarchive (alle sedert 1603). Yerlof tot onderzoek wordt ver leend door het hertoglijk Staatsministerium „und erfolgt in der Regel im Archivbureau zu Zerbst selbst". Slechts enkele privatis- sima mogen niet worden gebruikt, terwijl uitleenen slechts bij nood zaak geschiedt en dan nog in brandvrije localen. Geen onderscheid tusschen oud en nieuw wordt met het oog op het onderzoek gemaakt.

Nederlandsch Archievenblad | 1901 | | pagina 34