184 Het rijksarchief in Zeeland (bladz. 278296). Thans zijn de bureaux afgescheiden van de bewaarplaats van de archieven. In eene bovenkamer zijn paddestoelen verdreven door carbolineumdoch afdoende herstelling is noodig. De commies chartermeester M. H. van Visvliet verkreeg non-activiteit tot herstel van gezondheid. Tot adjunct-commies werd benoemd Dr. E. Wiersum, de eenige sollicitant, die op wetenschappelijk gebied iets had gepres teerd. De charters en de archieven, die uit de middeleeuwen dag- teekenen, zijn geborgen in de antieke kasten in de zaal boven de Balanspoort in doozen van 15 a 20 stuks. De inventaris van het archief der abdij kwam gereed en zal worden uitgegeven door de firma Martinus Nijhoff te 's-Gravenhage. Onder handen werden genomen de archieven der verschillende colleges, die in 1795—1807 het bestuur over Zeeland hebben gevoerd, omtrent welke colleges mededeelingen worden gedaan. Eene definitieve regeling kan slechts plaats hebben tegelijk met die der archieven van Staten en Kaden; een voorloopige inventaris is dus opgemaakt. Daarna werd begonnen de regeling der archieven vóór 1574. De regeling der archieven van den provincialen adjudant kwam gereed. Ook is de hand geslagen aan de inventariseering der rechterlijke archieven. Uit gegeven werden stukken betreffende de Nederlandsche vlag, betref fende het munthuis te Middelburg, en uit het Abdij-archief. Aanwinsten (o. a. bruikleen van het oud-archief der gemeente Breskens; gewenscht worden inlichtingen omtrent het beginsel, dat aan de distributie van archivalia over de rijksdepóts ten grondslag ligt); verliezen. Afschrift werd ontvangen van 4 oorkonden d.d. c. 1146 1157 betreffende de Middelburgsche abdij, aanwezig in het archief der abdij Park bij Leuven. Gebruik van het archief gemaakt (o.a. over de archieven der Zeeuwsche admiraliteit, am bachtsheerlijkheid Schore, brand der Choorkerk te Middelburg, tien den enz.). Besproken werd de zorg voor de kerkelijke archieven met den conservator van het Zuid-Bevelandsch kerkarchief. Geen besluit is nog bekend omtrent de rechterlijke archieven van Aarden burg en Domburg, die dus daar nog berusten-; de houding van het gemeentebestuur van Zieriksee heeft zich niet gewijzigd. Het rechter lijke archief van Middelburg verkeert in goeden toestand, De gemeente archivaris verkreeg wegens ziekte verlof over 1900, zijne betrek king werd waargenomen door den heer W. O, Swaving. De inven taris van het rechterlijk archief dier gemeente zal nu verschijnen. B ij 1 a g e n A. De archieven overgenomen van den provincialen adjudant van Zeeland (bladz. 297—311). B. De oude archieven van Breskens (bladz. 312 -331). 185 Het rijksarchief in U t r e c h t (bladz. 332—352). De schimmel is van de charters niet verdwenen. Ook de herstelling van den buitenmuur heeft niet geholpen. Jhr. W. J. Hora Siccama van de Harkstede, sedert 18 jaar tijdelijk ambtenaar buiten bezwaar der schatkist, verzocht en verkreeg eervol ontslag. - Mededeeling omtrent de herstelling der charters. De ordening en beschrijving van het kapittel-archief van Oudmunster is belangrijk gevorderd. Besloten is de regesten, vervaardigd voor het oorkonden- boek van het Sticht tot 1301, te doen drukken. De regeling van de overblijfselen van de archieven der door de Staten en de Ridder schap beheerde abdijen en kloosters is zeer belangrijk gevorderd; mededeeling wordt gedaan van de wijze, waarop de eigendom hunner goederen aan de Ridderschap is gekomen. De bisschoppelijke charters zijn thans in één inventaris opgenomen, doch wachten nog eene aanvulling uit het archief van het Domkapittel. De archivaris van Rotterdam, die inzage noodig had van het archief van het St. Ursula-klooster te Schiedam (deel van het archief der Oud R.-C. Clerezy)zal dit archief regelen. Eene verzameling van af gietsels van bisschoppelijke zegels is aangelegd tot 1528 (72 stuks). Eenige archivalia verschenen in druk. Aanwinsten (o.a. archivalia van het kapittel van St. Jan, geschonken door de familie Grothe); verliezen (o.a. eenige bisschoppelijke chartersweder naar het Alge meen rijksarchief, eveneens een 14de eeuwsch notarieel protocol uit Keulenandere archivalia aan de gemeenten Utrecht en Dordrecht). Afschrift werd ontvangen van 2 ontwijdingsformulierend.d. 1392 en 1496. Gebruik van het archief gemaakt (o.a. over middeleeuwsche graanprijzen, het St.-Catharijne-gasthuisde oudste heeren van Almelo, de proosdij van West-Friesland; vele stukken werden uitgeleend, het archief der Oud R.-C. Clerezy werd druk geraadpleegd). De regeling der kleine gemeente- en waterschaps archieven van wege Gedeputeerde Staten is opgedragen aan Dr. de Hullu. Het rijksarchief in Friesland (bladz. 353—377). De archivariskamer blijft in den winter meestal nog onbruikbaar. Een register en eenige zegels werden met zapon behandeldhet resultaat was gunstig. Voortgezet werd de regeling van de rech terlijke archievenvan de stukken afkomstig van den Senatus Judi- cialis der Franeker academie. Het archief der familie thoe Schwart- zenberg en Hohenlansberg wordt gecollationeerd met de in 1864 daarvan opgemaakte inventarissen, en deze laatste zoo noodig aan gevuld. Aanwinsten. Afschrift werd genomen van den inven taris van een deel van het familie-archief Van Beyma thoe Kingma

Nederlandsch Archievenblad | 1901 | | pagina 31