182 loopig naar het depot te Groningen. De papieren van wijlen Ds. W. van BeuniDgen betreffende geestelijke goederen en vicarieën werden geordend en beschreven. Mededeelingen omtrent rechterlijke archieven (Dordrecht ontving zijne oude rechterlijke archieven in bruikleen). De heer F. Caland ontving eervol ontslag als adjunct- commies hij werd opgevolgd door den heer J. Bruggeinanterwijl de heer J. K. Bondam tot klerk werd benoemd. Voortgezet werd de regeling van de gezantschapsverbalen en legatie-archieven, van de archieven van het Hof van Holland van de Oost-Indische Compagnie, van de kust van Guinea. De stukken, geborgen in het gebouw aan het Bleyenburg, werden in verband met de slooping daarvan overgebracht naar het nieuwe archiefgebouw. Aanwinsten (o. a. collectie Van Maanen, van belang voor de inlijving bij Frankrijk en de vereeniging met en afscheiding van België, collectie Van Alphen, van belang voor de geschiedenis van het gouvernement van Java's noordoostkust, eenige indertijd naar Utrecht afgestane bis schoppelijke charters)verliezen (eenige Zeeuwsche charters). Eenige oude inventarissen van Zuid-Hollandsche gemeentearchieven werden afgeschreven. Gebruik van het archief gemaakt. Het Bataviasche dagregister van 1641 1642 werd uitgegeven onder toezicht van Dr. Colenbrander. De sleutels van het nieuwe depót gebouw werden ontvangen. Bijlage: Staat der aanwinsten van het rijksarchief te 's Gravenhage in 1900 (bladz. 1994). Notulen van de elfde bijeenkomst der rijks- archivarissen (bladz. 95114). Naar aanleiding van het besluit der vorige vergadering heeft de minister de kerkelijke besturen in overweging gegeven maatregelen voor hunne archieven te beramen. Bewaring van chartersvan losse zegelsvan liassen. Het rijksarchief in N o o r d-B r a b an t (bladz. 115 124). Herstellingen aan de verwarmingstoestellen en aan het gebouw. Ge ordend werden enkele oud-rechterlijke archieven. Ondernomen werd de vaststelling van de aanwinsten van het depót sedert zijne oprichting en de beschrijving van de oude inventarissen der Nassausche domein archieven. De regeling van de Griffie-archieven werd voortgezet. Een eenigszins gedetailleerd overzicht van de oude kerkelijke archieven over de geheele provincie is onder handen. Aanwinsten (o. a het processtuk uit Dordrechtvermeld in het vorig jaarverslag)ver liezen. Afschrift werd genomen van een ouden inventaris van bescheiden betreffende de heeren van Loon-op-Zand en Bokhoven en hunne goederenen van eene kaart der ambachtsheerlijkheid Sijdewijn d.d. 1603. Raadpleging der verzamelingen (daardoor heeft de staat kunnen bewijzen halfheer te zijn van Oirschot en 183 Best). Bijlagen: I. Staat der aanwinsten van het rijksarchief in Noord-Brabant in 1900 (bladz. 125 145), II. Lijst der in het rijksarchief te 's Hertogenbosch berustende oude inventarissen van de Nassausche domeinarchieven (bladz. 147 154), III. Stukken van Mr. J. H. Verhoeven, in leven o. a. advocaat, rechter in de Hooge Vierschaar te 's Hertogenbosch en advocaat-fiskaal voor de middelen in het territoir van het departement Brabant van 't voor malig Koninkrijk Holland (bladz. 155166). Het rijksarchief in Gelderland (bladz. 167 186). Gereed kwam de inventarisatie van het familie-archief Van Rhemen tot Rhemenshuizen (inventaris 992 bladzijden). Evenzoo de inven tarisatie van de losse stukken in het archief der Rekenkamer uit den tijd van Karei van Egmondvan de andere stukken in dat archief uit dienzelfden tijd zijn regesten vervaardigd zoodat thans een volledig overzicht gereed is van alle stukken uit het bedoeld archief en over het genoemd tijdvak. Voortgezet werd de inven tarisatie der brieven, behoorende tot het archief van het Hof. In druk verschenen o. a. eene bisschoppelijke vergunning tot oprichting eener kapel te Zodderlo (d.d. 1376), de ambtsbrief d.d. 1379 van Doetinchem en eenige stukken betreffende de kerk te llattem. Aanwinsten (o. a. de oorspronkelijke ordonnantie d.d. 1676 voor het Hof „over d' appellen", de in- en uitgaande stukken der sous- préfecture van Zutphen, een verdrag d.d. 1581 betreffende de bezetting van het huis te Keppel door Verdugo en een handschrift betreffende St. Eusebius). Afschrift werd bekomen van een aflaatbrief d.d. 1429 in het gemeentearchief van Doesburg. Gebruik van het archief gemaakt (over vischrecht, tinsen, aflaatbrieven enz Te Nijmegen wordt het oud-rechterlijk archief goed bewaard. Het rijksarchief in Noor d-H o 11 a n d (bladz. 167200). „Meer en meer voldoet de voormalige Vleeschhal als bewaarplaats „voor het archief." Een brandkraan op den zolder wordt gewenscht. De kommandant van het corps brandblusschers bezocht met twee zijner officieren het gebouw. De beschrijving van het archief der heerlijkheid en van de stede Spanbroek werd ingericht naar de Handleiding. Verder werden geschift de losse stukken van eenige vermelde schepenbanken. Aanwinsten (enkele archiefstukken). Gebruik van het archief gemaakt (over tienden, gemeentewapens, staarsnijdersoeconomische toestanden enz.). De oude rechterlijke archieven worden te Amsterdam en te Haarlem goed bewaard; dat van het polderbestuur van de Bijlmermeer is nog niet ontvangen. B ij 1 a g e (Inventaris van het) Archief van Spanbroek (bladz. 201 277).

Nederlandsch Archievenblad | 1901 | | pagina 30