158 hoven, als van de gemeentebesturen en kollezjes van justisie bij hun aanstaand uiteengaan. Wijlen mr, Ch. M. Dozy deelde in dit tijdschrift (1899/1900, bl. 34 en vlg.) mee, wat hij gevonden had dat toen voor laatstbedoelde archieven werd gedaan. Een bespreking van de archieven van de gerechtshoven stelde hij in uitzicht (bl. 35, noot)maar zijn be treurd overlijden maaktedat hiervan niet kwam. De berichten van mr. Dozy loopen over AprilAugustus 1800. Men ziet er uit, dat het Vertegenwoordigend lichaam van oordeel was, dat de archieven, voordat ze overgegeven of gesplitst konden worden, geïnventarizeerd moesten worden, waartoe de kollezjes die justisieele en politieke zaken hadden uitgeoefenddrie lijsten zouden makeneen voor hetgeen tot de justisie behoorde, een voor hetgeen tot de polisie betrek king had, en een voor hetgeen tot de administrasie van polderzaken behoorde. Van dit en de verdere bij dekreet van 29 Mei 1800 te dezer zake genomen besluiten werden de munisipaliteiten (in het departement de Delf bij twee aanschrijvingen van 6 Juni 1800) in kennis gesteld, om zich daarnaar te gedragen. Van hetgeen er verder geschiedde, was den schrijver alleen be kend, dat op een bezwaar van Harderwijk, in Augustus 1800 een wijzi ging in het dekreet van 29 Mei werd aangebracht. Welke gevolgen de aanschrijvingen aan de plaatselijke besturen hadden, was hem onbekend. Ik kan aan het meegedeelde iets toevoegen. De aanschrijving van Juni 1800, welke o.a. het maken van de drie lijsten beval, werd door de gemeenten in het departement van de Delf zoo slecht nagekomen, dat in Oktober d.a.v.in verband met de aanstaande organizasie van de gemeentebestureneen nieuwe aanschrijving moest verzonden worden aldus luidende Voor het land. Gelijkheid vrijheidbroederschap. Extract uit het register der resolutiën van het Departementaal bestuur van de Delf, genomen op den 2 October 1800, het 6e jaar der Bataafsche vrijheid. Ts gehoord het voorstel deswegens ter vergadering gedaan &c. waarop gedelibereerd zijnde, is goedgevonden en verstaan, de respective municipaliteiten binnen dit departement bij extract dezes zonder resumtie aan te schrijven en desnoods te gelasten, om aan dit bestuur binnen 14 dagen na dato deezes eene opgave te doen van hetgeen door hunlieden uit kragte van beide de leeden van het besluit van het Uitvoerend be wind van 31 Mey 1.1., no. 6, in de aanschrijving van dit bestuur van 6 Junij daaraanvolgende vermeld, is verrigt geworden; met ernstige recom mandatie om, voorzooverre door hunlieden nog niet ten vollen is voldaan 159 aan het eerste lid van gemelde besluit, met de werkzaamheden daarbij aan hunlieden opgedragenvoort te gaanten einde de lijsten der archivenboeken en papierenin gemelde besluit vermeldten spoedigste gereed worden gemaakt, en zij zich alzoo in staat bevinden, om de voor- zeide archiven &c.volgens de lijsten daarvan geformeert, voorzooverre de politie betreft, aan de respective gemeentebestuuren bij derzelver aanstaande organisatie over te geven. Accordeert met voorsz. register. C. J. van Brakel 2). Ook dit schrijven had nog niet overal de gewenschte gevolgen, want aan een aantal munisipaliteiten werd eenige weken later de volgende aanschrijving gericht Gelijkheid, vrijheid. Delft den 3) November 1800, het 6de jaar der Bataafsche vrijheid. Het Departementaal bestuur van de Delf aan de municipaliteit van 4) Medeburgers Vermits gijlieden alsnog zijt gebleeven in gebreekenom ons op te geeven hetgeen door UI. uit kragte van de beide leeden van het besluit van het Uitvoerend bewind, in dato 31 Mei 1.1., no. 6, in onze aanschrijving van 6 Junij daaraanvolgende vermeld, is verrigt geworden, zoo hebben wij het best geoordeeld, UI. alsnog aan te schrijven en op poene van onze nadere dispositie te gelastenom uiterlijk binnen agt dagen na dato dezes aan onze aanschrijving van 2 October 1.1. te voldoen. Heil en broederschap! G'. v. Hasselt v4. 2) Ter ordonnantie van hetzelfde bestuur, C. J. van Brakel. 2) Bij een onderzoek van Zuidhollandsche gemeentearchieven bleek mij dat men werkelijk in verscheiden plaatsen in 1800 de verlangde inven- tarizasies tot stand heeft gebracht. PETER VAN MKURS. 1) Dit beval de inventarizasie op drie lijsten, het 2e lid de sluiting van oude rekeningen. 2) Dit is geschreven. 3) Hier is ruimte voor invulling opengelaten. De aanschrijving aan Oudewater, in het stedelijk archief, heeft: 13. 4) Hier werd de plaats ingevuld.

Nederlandsch Archievenblad | 1901 | | pagina 18