78 missie, bestaande uit de heeren Van Slee, De Kruyter en Moquette (jaarg. 1900/1, blz. 142), dat in de zitting van 17 Augustus 1901 bij de Synode inkwam; 2°. het rapport over de antwoorden der kerkelijke colleges op de circulaire van 11 Augustus 1900 (jaarg. 1900/1, blz 141), inge komen 10 Augustus 1901; en 3°. het geven van een antwoord op den brief van het bestuur der Vereeniging van archivarissen, waarin inlich tingen werden gevraagd omtrent de gronden, waarop bet besluit der Synode steunt om de inbruikleengeving der kerkelijke archieven aan de rijksdepots te ontraden (jaarg 1900/1, blz. 109). Daarbij kwam dan nog een verzoek van het classicaal bestuur van Harderwijk om inlichting over de wijzewaarop de kosten voor het in orde brengen der kerkelijke archieven moeten gevonden worden. Wij laten nu de extracten uit de Handelingen volgen. Woensdag 21 Augustus 1901. Aan de orde zijn de volgende rapporten van de Commissie voor stukken ter behandeling 1°. over de berichten, ingekomen ten gevolge der Circulaire der Synode, Ho. 134, d.d. 11 Augustus 1900 en over een schrijven namens het Bestuur van de Vereeniging van Archivarissen; 2°. over het rapport der door de Synode des vorigen jaars benoemde Commissie van advies over de kerkelijke archieven; 3°. over de vraag van het Classicaal Bestuur van Harderwijk: hoe de gelden te verkrijgen, noodig voor de inventarisatie en de bewaring van het archief van genoemd Bestuur. Het eerste rapport luidt als volgt Mijne Heeren De Commissie voor stukken ter behandeling, in wier handen zijn gesteld de berichteningekomen ten gevolge van de Circulaire der Synode, no. 134, d.d. 11 Aug. 1900, en een schrijven namens het bestuur van de Vereeniging van Archivarissen (de eerste gereg. sub. no. 197 276, 317, 318, 275, 664, 682, 683, 691-693, 704, 739, 789, 909, 913, 922, 923, 943, 945— 947, 1063, 1092, 1098, 1109; het laatste gereg. sub. no. 670) heeft de eer, U het volgende te rapporteeren: het is U bekenddat in de genoemde Circulairegeadresseerd aan de Provinciale Kerkbesturende Classicale Besturen en de Kerkeraden der Nederlandsche Hervormde Kerk, door de Synode het verzoek is gedaan: 1 er voor te zorgendat de bewaring der archieven op zoodanige wijze geschiede, dat zij geene schade kunnen lijden door vocht, onge dierte brand enz., waartoe het aanschaffen van brandkasten aanbeveling verdient 79 2°. van de archieven een inventaris op te makenof door bevoegden te doen maken en een afschrift daarvan aan haar te doen toekomen; 3°. mededeeling te doen van hetgeen ter voldoening aan bovenstaand verzoek gedaan isen dan wel bij de toezending van de Tabellen van de Schriftelijke Kerkvisitatie van het volgend jaar door de Kerkeraden aan de Classicale Besturen en door deze aan de Provinciale Kerkbesturen, welke opgaven door de Synode ingewacht worden. Aan dat verzoek voldeden de Provinciale Kerkbesturen van Gelder land, OverijselGroningen, Noord-Brabant met Limburg, Drenthe, en de Commissie tot de zaken der Waalsche Kerken; dus te zamen zes in getal. Het Provinciaal Kerkbestuur van Gelderland berichtte, dat zijn Archief bewaard wordt in twee kasten op de kerkekamer van de Groote of St.- Eusebiuskerk te Arnhem; dat vocht of ongedierte de Archiefstukken geene schade kan doen, maar dat brandgevaar natuurlijk altijd mogelijk is; dat een Index van zijn Archief vroeger bij de Synode moet zijn ingezonden, blijkens het dienaangaande vermelde in het Tabellarisch overzicht van de regeling der oude kerkelijke Archieven in Nederland; dat het geene middelen bezit, noch voor het aanschaffen van een brandkast, noch voor het doen opmaken van een nieuwen Inventaris. Het Provinciaal Kerkbestuur van Overijsel zegt, dat zijn Archief zich in goeden toestand bevindt; dat het geplaatst is in de Consistorie kamer der groote kerk te Zwolle in een drooge en frissche kast, waar het geen schade lijdt door vocht en geen gevaar heeft van verstikking. Genoemd Kerkbestuur zond een afschrift van den Inventaris van zijn nieuw Archief, met de mededeeling, dat de Index van zijn Oud-Archief is afgedrukt in den Catalogus van het Oud-Archief der Algemeene Synode. Het Provinciaal Kerkbestuur van Groningen zond geen Inventaris van zijn Archief, en meldde dat dit bewaard wordt in de brandvrije kamer in de Martinikerk te Groningen. Het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Brabant met Limburg zond een afschrift van den Inventaris van zijn Archief, met de mededeeling, dat sommige daarop vermelde stukken berusten bij den Secretaris van het Kerkbestuur, dat de overige stukken worden bewaard in een drooge kast in de catechisatiekamer der Nieuwe kerk te 's-Hertogenboschdaartoe in bruikleen aan het Kerkbestuur afgestaan. Het Provinciaal Kerkbestuur van Drenthe berichtte, dat het Archief van zijn Bestuur voor een deel bewaard wordt in het Rijksarchief te Assen, waaraan het in bruikleen is afgestaan, voor een deel berust bij den Secretaris des Bestuurs; dat dit laatste gedeelte, zoo goed mogelijk, wordt gevrijwaard tegen schadelijke invloedendoch niet tegen brandschadeomdat het geld voor het aanschaffen van een brandkast ontbreekt.

Nederlandsch Archievenblad | 1901 | | pagina 9