66 taleD het best verstaan wordt! Ook U heb ik dikwijls hooren zuchten onder de zware pakken, waarin de overwegingen van Senaat of Tienmannen of Vijf Wijzen van den Handel werden bewaard. Maar U en de inventa rissen heb ik bewonderdwaar sprake was van snel voor den dag brengen van een gevraagd document, waarop tot mijn genoegen hier geen wachten „tot den volgenden dag" noodig was. Vooral toen ik een paar uur met den heer Deela Santa boven in het gebouw had te zoeken in een paar ongeordende kisten, begreep ik wat het zegt voortdurend in die kille ruimten rond te loopen ter wille van een nieuwsgierigen vreemdeling, die naar lang vergeten betrekkingen zoekt. Van de archieven te Milaan en Bologna kan ik weinig zeggen. Men vindt daar de archieven der oude hertogen en der machtige pauselijke stad; maar wat hadden zij met onze gewesten te maken? Het meest nog Milaan, waar ik nog een enkel spoor van betrekkingen vond op den eersten morgen mijner odyssee. Ook te Napels was ik slechts een paar dagen in het voor mijn doel weinig belangrijke staatsarchief werkzaam; maar die korte tijd gaf mij geen hoogen dunk noch van de werkzaamheid der ambtenaren die met zuidelijke „desinvoltura" hunne taak opvatten noch van de belangeloosheid der bedienden noch van de regeling der archivalia. En wat de inventarissen betreftik heb eenige reden om het aan de nasporingen van de Belgische geleerden Gachard en Cauchie toe te schrijven, dat het Farnesische archief te Napels zoo goed en in den laatsten tijd zoo nauwkeurig was beschreven. Zeer trof mij daaren tegen de flinke regeling in het staatsarchief te Turijn dat de schatten van het oude Savoysche archief bevat en met Noord-Italiaansche energie en orde geregeld is. Het archiefgebouw is hiergelijk te Napelswat ingesloten, een oud regeeringsgebouw, of liever een deel daarvan, op de Piazza Castello, met een doolhof van groote en kleine zalen en vertrekjes. Een dier vertrekjes was voor eenige dagen mijn werkkamer en ik zag er een aantal gereedgelegde bundels doorallen netjes in witte vellen gehuld, ieder onderdeel met witte vellen en roode linten bijeengehouden en door een afzonderlijk, den inhoud nauwkeurig aangevend opschrift onderscheiden. Alles best in orde en op de beleefdste wijze ter wereld beheerdook hier met verlof om op feestdagen en vacantiedagen naar hartelust te arbeiden. Mijn Duitsche vriend Dr. Robert Michels, die met zijne jeugdige vrouw te midden van het elegante Turijn de dufste periode der geschiedenis van de 17de en 18de eeuw naging, was gedurende zijn lang verblijf even tevreden als ik over de regeling der zaken in dit archief. En nu Rome, „capitale del mondo". Het Romeinsche staatsarchief is niet zoo belangrijk als men het in de hoofdstad zou verwachten. De archieven der vroegere Italiaansche 67 staten en staatjes zijn geblevenwaar zij van ouds warenin de hoofd steden der voormalige staten zelf, en het pauselijke archief, dat hier bij algeheele annexatie van den Kerkelijken Staat voor plaatsing in het staatsarchief in aanmerking zou gekomen zijn, is op het Yaticaan in het bezit der Pausen gebleven. Voor het Romeinsche staatsarchief schoot dus niet veel anders over dan het „nieuwe" archief sedert 1870, voor zoover de ministerieele departementen het wilden missenen de geconfis- ceerde archieven van kerken, kloosters en hospitalen enz. in de stad, voor zoover deze niet zjjn gelaten aan de bibliotheken, van ouds in de kloosters en kerken gevestigd. Wat deze laatste afdeeling betreft, men vindt b.v. het archief der Jezuieten ten deele als voornaamste „fondo" van handschriften in de Biblioteca Yittorio Emanuele (het voormalige Jezuïetencollege) welks „fondi minori" ook een aantal kleinere archieven van kerkelijken aard omvatten, ten deele hier in het staatsarchief; dat der Augustijnen vormt de hoofdmassa der handschriften van de oude Bibliotheca Angelica bij de Augustijnenkerk; dat der Oratorianen ligt in hun oud klooster, thans voor gerechtsgebouw en bureelen van allerlei aard ingericht en binnen zijne muren ook de oude Biblioteca Yallicelliana, hunne oude bibliotheek, omvattend; dat der Dominicanen in de Biblioteca Casanatense bij het oude Dominicanenklooster. Het staatsarchief zelf, achter den hartader der stad, den Corso, in den hoek van de kleine Piazza di Firenze in een oud en somber complex van gebouwen geborgen laat èn wat gelegenheid om te arbeiden èn wat inrichting en ordening betreft veel te wenschen over; de leeszaal is donker en laag, de hier behoorende archieven liggen niet eens alle in het gebouw zelf doch ten deele op verren afstand en het aantal der ambtenaren schijnt hier, bij uitzondering, veel te gering. In de groote Bibliotheca Yittorio Emanuele, ook in de Angelica en de Casanatense, is de toestand zoo van gebouw als van inrichting en catalogus (op fiches) veel beter, overeenkomstig de moderne eischen aan eene bibliotheek gesteld, zooals trouwens in bijna alle door mij bezochte Italiaansche staatsbibliothekenook te Venetië en te Florence, het geval is; te Milaan in de Ambrosiana, in de biblio theken te Bologna en te Napels viel ook in dit opzicht niet te roemen en was de inrichting van leeszalen en catalogi vrij ouderwetschevenals in de Yallicelliana te Rome. Zelfs in de aan handschriften rijke Biblioteca Angelica echter kon het voorkomen, dat men mij van de na 1870 inge komen handschriften geen catalogus kon toonenterwijl die van vóór dien tijd door den vorigen bibliothecaris Narducci voortreffelijk was beschreven en gedrukt: de weduwe van dien verdienstelijken ambtenaar Heel veel hier over onze kerkelijke toestanden in de 17de en 18de eeuw, met name over de katholieke Kerli hier te lande en hare inwendige beroeringen (vgl. mijn Verslag, blz. 65/6.)

Nederlandsch Archievenblad | 1901 | | pagina 3