114 bepaald bezwaar, de zijlvestenijen in aardrijkskundige of desnoods alpha- betische volgorde te plaatsen Ook nummering der verschillende inven tarissen had m. i. aanbeveling verdiend. Een index is zeer dikwijls voorzien van miszettingenzelfs bij ver dienstelijke werken. En als men zulk een index wil controleeren, treft men doorgaans de kranke plaats. Zoo is b.v. „Pijpke tilje" geen persoons naam. Zoo is het inconsequent Gosswynus, abt van Oldenklooster, slechts te vermelden op de G, terwijl Hermannus van Deventer, commandeur te Warfum, ook wordt vermeld op de W. Zoo staat bij genoemden H. van Deventer niet, bij Gerardus Zwollis wel zijn ambt. Dit zijn mijne bezwaren, men ziet ze wegen niet zwaar; met opzet begon ik daarmede, opdat de laatste woorden, die het langst naklinkenj andere zouden zijn. Aan iederen inventaris is toegevoegd eene inleiding, waarin in korte trekken wordt geschetst de omvang der zijlvestenijde inrichting van haar bestuur, haar werkkring, de hoofdbronnen voor hare geschiedenis en een en ander omtrent haar archief. Aldus ingewijd ontvangt men in den inventaris de orienteering in het archief, evenals de inleiding duidelijk gesteld, terwijl verscheidene noten welkome ophelderingen verschaffen. Het geheel draagt den stempel van groote zorg, kennis van zaken en bekendheid met de plaatselijke toestanden. Wanneer een archief wat uitgebreider is, zijn ter bevordering van het overzicht rubrieken aangebracht. Eindelijk zijn regestenlij sten toegevoegd aan de inventarissen, die stukken bevatten ouder dan 1608. Het laatste woord zij een gelukwensch aan den bewerker voor de volbrenging zijner omvangrijke taak onder het uitspreken van de hoop dat het hem moge gegeven zijn meerdere dergelijke uitgaven te bezorgen, waarop hij met rechtmatigen trots kan neerzien. Assen, December 1901. JOOSTING. Literatuurkroniek. Mr. A. C. Bondam, Verslag (over 1899) omtrent de oude gemeente en waterschapsarchieven in Noordbrabant, uitgebracht aan de Gedepu teerde Staten. Voltooid is de regeling van de oude archieven van Dongen, waarvan de inventaris aan het verslag was toegevoegd doch niet is afgedrukt. Te Oudenbosch was het archief geplaatst naar een inventaris uit den Eranschen tijd, in 1862 vertaald en vernieuwd. 115 Gebrek aan ruimte. De verwarde stukken voorloopig geschift. Evenzoo het archief te Woudrichem voorloopig verzorgd. Te Woensel (nieuw raadhuis 1897/8) is het archief goed verzorgd. Een deel er van berust te Eindhoven op den toren. Het oude burgerlijke- standsarchief werd beschreven. Gewezen wordt op het verkeerde, archiefbescheiden aan particulieren uit te leenen. Het oud-archief te Dinteloord was nog al vochtig; werd geschift van het polder archief. Het nieuwe archief was behoorlijk geordend. Het oude burgerlijke-standsarchief werd beschreven. Te Velp (nieuw raad huis in 1886) gaf de toestand van het archief den indruk van netheid en orde, doch tegen vocht moet worden gewaakt. De inventaris dagteekent van 1894 en is sedert bijgehouden. Het oude burgerlijke- standsarchief werd beschreven. „Veel beter is de toestand van „het oude fraaie raadhuis te Klundertdatgoed onderhoudenblijk baar zeer hecht is en goed droog..-.. Alles maakt den indruk van „netheid en orde". In 1864 uitvoerig geïnventariseerdheeft de orde later geleden door de overname der rechterlijke archieven en den groei van het nieuwe archief. Op den zolder is een vertrek afge- metseld voor de archieven van vier waterschappen. „Ook het „raadhuis der gemeente Etten eD Leur is in goeden toestand. De „groote ruimte biedt goede berging voor het zeer omvangrijke archief." Doch een groot deel van het oud-archief bevindt zich op den zolder. Stukken in eene kist hadden veel geleden van petroleum. Oud- en nieuw-archief is niet gescheiden gehouden, ordening dus gewenscht. Het raadhuis te Halsteren, in 1633 gebouwd, is droog, doch biedt niet voldoende ruimte voor de bewaring der archieven. Inder tijd is het archief blijkbaar met zorg geregeld. Van 10 gemeenten werden de oude kerkregisters beschreven. Van inventarissen der archieven van Megen, Beers en Hedikhuizen werd afschrift, van enkele andere een dubbel verkregen. Mr. A. C. Bondam, Verslag als voren over 1900. Bespreking van de inventarissen van Dongen (die van het oud archief der gemeente en het oude burgerlijke-standsarchief zijn ook afgedrukt in het Provinciaal Verslag over 1899). Inventarissen bestaan van 1811, 1838 en 1866. Ook het nieuwe archief werd gedeeltelijk beschrevende verdere beschrijving werd overgelaten aan de ambtenaren ter secretarie. Het oud-archief van Oploo, St. Antonis en Ledeakker wordt op den zolder van het gemeentehuis te St. Antonis bewaard. Het is in goeden toestand, doch de regeling biedt bizondere moeilijkheden aan, omdat eigenlijk drie archieven aanwezig zijn (van ieder der drie plaatsen). Het oud-archief van N.B. Voortaan zullen in deze rubriek alleen uitgaven, die speciaal het archief wezen raken, ook als zij in het buitenland zijn gepubliceerd, door Mr. Joosting en andere medewerkers worden behandeld: de gewone historische literatuur zal niet meer vermeld worden. Dr. Brugmans zal eene jaarlijksche bibliographie van ge schriften van Nederlandsche archivarissen en archief beambten voor ons tiidschrift bewerken.

Nederlandsch Archievenblad | 1901 | | pagina 27